Pūpolu svētdien ir jau rīt, 13.aprīlī un tā ir viena no senākajām latviešu tradīcijām. Ir dažas tradīcijas, kas jāievēro, lai jums visu gadu netrūktu nekā un veiksme būtu jūsu pavadonis.
Pūpolu svētdiena latviešu tradīcijās ir ļoti īpaša diena – tā ir gan kristīga diena, gan arī dziļi iesakņojusies latviešu tautas senajās tradīcijās, kā pavasara modināšanas un auglības diena.
Šai dienai ir raksturīgi vairāki rituāli un paražas, kas, kā ticējumi saka, palīdz nodrošināt gan veiksmi, gan labu pašsajūtu, gan naudu, gan laimi visam nākamajam gadam. Vienīgais, kas jums jāizdara – šajā dienā jāievēro šīs paražas!
Tā saucamā “iepēršana” ar pūpoliem ir ļoti svarīga tradīcija, varētu pat teikt – pati galvenā. Ticēja, ka agri no rīta šajā svētdienā un “jāpupolo” savi ģimenes locekļi ar pūpolu zariem, vienlaikus sakot: “Apaļš kā pūpols, vesels kā rutks, bagāts kā zeme, laimīgs kā Dieva ausī!”.
Šī ir svarīga tradīcija, kas jādara agri no rīta, kad citi vēl guļ un nav pamodušies – arī tā ir galvenās veiksmes atslēga. Tāpat tiek uzskatīts, ka tas, kas to izdara citiem, arī pats visu gadu būs veiksmīgs.
Vēl viens svarīga tradīcija ir rūpes par savu naudiņu. Pūpolu svētdienā makā ir jāieliek pūpola zariņš, tad visa gada garumā naudiņa turēsies makā.
Ar pūpolu zariem var arī trīs reizes slaucīt mājas slieksni – tas piesaistīs veiksmi, labklājību un aizdzīs prom nabadzību.
Lai no ģimenes neaizietu prom laime un saticība, pūpoli ir jāglabā mājās kā miera un saskaņas simbols līdz nākamā gada Pūpolu svētdienai. Ja pūpolu zariņus ieliek aiz svētbildes vai ikonas, tad tas sargā māju no likstām.
Lasi vēl: 6 izturīgi augi, kas nebaidās no pavasara salnām: par viņiem jums nav jāuztraucas pat, ja tie jau zied
Tā kā Pūpolu svētdiena ir arī kristīgā svētku diena, tad šajā dienā nebija ļauts darīt lielus darbus – labāk šo dienu pavadīt mierā, kopā ar ģimeni.
Taču ir dažas lietas, kuras pēc seno latviešu ticējumiem, spēja aizbiedēt veiksmi un saticību, tāpēc Pūpolu svētdienā šīs lietas darīt ir aizliegts:
Nedrīkst darīt smagus, fiziskus darbus (lauka darbi, malkas skaldīšana, tīrīšana utt);
Nedrīkst taisīt mājās lielas uzkopšanas, tostarp, nedrīkst mazgāt grīdu;
Nedrīkst mazgāt veļu, jo ūdens šajā dienā tiek uzskatīts par svētu. Un tādējādi, to darot, var aizbiedēt laimi;
Nedrīkst strīdēties. Pūpolu svētdien ienes mājās mieru un saskaņu, to nedrīkst aizbiedēt. Ticējums saka, ka, ja šajā dienā strīdas, tad strīdas visu gadu;
Un, visbeidzot, nedrīkst spoguļoties ar tukšu vēderu – šis ir viens no mazāk zināmiem ticējumiem, tomēr ne mazāk svarīgs. Ja no rīta, tukšā dūšā, cilvēks skatās uz sevi spogulī, varot piesaistīt nelaimes un neizdošanos.
Lai Jums visiem skaista Pūpolu svētdiena!