Foto: Pixabay
Korozijas parādīšanās uz bremžu diskiem – nepatīkama parādība, kas pazīstama daudziem autovadītājiem
Pirmkārt, tā negatīvi ietekmē automobiļa ārējo izskatu, turklāt nereti novērojama pat premium klases modeļiem. Bet vai izveidojusī rūsa ietekmē bremzēšanas raksturlielumus, un vai ir vērts kaut ko darīt tās gadījumā? Noskaidrosim. Raksts būs noderīgs? Neaizmirstiet uzspiest “patīk” !
Bremžu diski tiek izgatavoti no dažādiem materiāliem, bet plašu izplatību ieguvuši tikai daži no tiem. Piemēram, oglekļa-keramikas konstrukcijas galvenokārt tiek uzstādītas sporta automobiļiem, kur tās nodrošina efektīvu apstāšanos no ļoti lieliem ātrumiem. Lielākajai daļai civilo automobiļu ir uzstādīti bremžu diski, kas izgatavoti no čuguna, un šim materiālam ir savas īpatnības.
Foto: Pixabay
Čuguns labi tiek galā ar savu uzdevumu, pateicoties sakausējuma īpašībām. Tas ir ļoti termostabils un efektīvi novada siltumu, kas rodas berzes rezultātā bremzēšanas laikā. Tomēr čugunam ir arī trūkumi: salīdzinoši liela masa un zema izturība pret koroziju. Tieši tāpēc bremžu diski var pārklāties ar rūsu jau pēc pāris dienu automobiļa dīkstāves.
Ikdienas ekspluatācijā vadītājs var arī nepamanīt korozijas parādīšanos. Bremžu kluči regulāri saskaras ar disku virsmu, tādējādi nepieļaujot rūsas veidošanos.
Foto: Pixabay
Parasti problēma rodas pēc dažām dīkstāves dienām vai pēc automazgātavas apmeklējuma, ja automobilis uzreiz tiek novietots stāvēšanai. Šādā gadījumā visa diska virsma pārklājas ar labi redzamu rūsas slāni.
Lasi vēl: Kamēr viesi sēž pie galda, gatavoju “Karalisko” kūku, tā ir gatava 25 minūtēs
Protams, nav ieteicams apstrādāt bremžu sistēmas elementus ar kādiem antikorozijas līdzekļiem. Jebkurš no tiem var negatīvi ietekmēt automobiļa bremzēšanas efektivitāti, tāpēc speciālu līdzekļu izmantošana būtu jāizslēdz.
Foto: ekrānuzņēmums
Ja korozija ir tikai virspusēja, no vadītāja puses nav nepieciešama nekāda papildu rīcība. Pietiek dažas reizes nobremzēt kustībā, lai rūsa izzustu. Dažkārt šo procesu pavada raksturīgas skaņas, taču arī tās ātri pāriet.
Ja automobilis ilgstoši netiek lietots, uz bremžu diska virsmas var veidoties dziļas korozijas perēkļi, kas nepazūd pat pēc braukšanas. Tie var negatīvi ietekmēt bremzēšanas efektivitāti, jo samazinās kontakta laukums ar klučiem, kā arī samazinās metāla konstrukcijas izturība.
Šādu koroziju novērš ar diska virsmas apstrādi (virpošanu) vai arī nomainot bremžu diskus pret jauniem. Šis fakts vēlreiz apliecina, ka automobilim ir jābrauc, nevis jāstāv uz vietas.