Ziemas dārza uzrakšana sniegs daudz priekšrocību, īpaši, ja pareizi sagatavosiet zemi. Noskaidrosim, kā sals palīdz cīnīties ar kaitēkļiem, uzlabo augsnes struktūru un atvieglo pavasara darbus.
Izklāstīsim par visām dārzeņu dārza uzrakšanas priekšrocībām un trūkumiem ziemā, kā arī par iespējamām alternatīvām vietas sagatavošanai.
Kas ietekmē iespēju rakt ziemā
Lēmums par rakšanu ziemā ir atkarīgs no vairākiem svarīgiem faktoriem. Pirmkārt, ir svarīgi ņemt vērā augsnes tipu – māla augsnēm ir labvēlīgāka augsnes irdināšana sala ietekmē, savukārt smilšainās augsnes var ciest no erozijas.
Otrkārt, jāņem vērā reģiona klimats – bargās ziemās rakšana var būt izdevīgāka nekā apgabalos ar siltu un lietainu laiku. Ir vērts arī izvērtēt, vai jums ir laiks un enerģija šādiem darbiem, jo ne vienmēr fiziskās izmaksas attaisno rezultātu.
Priekšrocības dārzeņu dārza rakšanai ziemā
Kaitēkļu un patogēnu iznīcināšana
Viena no galvenajām ziemas rakšanas priekšrocībām ir dabiska kaitēkļu iznīcināšana. Kukaiņu kāpuri, nezāļu sēklas, sēnīšu sporas un citi potenciāli kaitīgi organismi pārziemo augsnē.
Rakšanas laikā tie parādās augsnes virspusē un zemas temperatūras ietekmē iet bojā. Tādējādi pavasarī samazinās to daudzums, kas palīdz samazināt vajadzību pēc ķīmiskiem kaitēkļu un nezāļu apkarošanas līdzekļiem.
Uzlabota augsnes struktūra
Ziemā pārmērīgi izraktā augsnē notiek dabiska augsnes irdināšana sala ietekmē. Augsnē uzkrājies ūdens sasalst un pēc tam izplešas, veidojot seklus dobumus.
Tas uzlabo augsnes gaisa un ūdens caurlaidību, kas ir īpaši svarīgi smagās mālainās platībās. Pavasarī augsne kļūst irdenāka, vieglāk apstrādājama un labāk saglabā mitrumu, kas veicina aktīvu augu augšanu.
Laika taupīšana pavasarī
Ja ziemā augsni iekopsiet, pavasarī varēsiet daudz ātrāk sagatavot zemes gabalu sējai. Tas ļauj dārzkopjiem ietaupīt laiku un pūles laikā, kad zemes gabalā ir pietiekami daudz darba.
Iepriekš izraktā zeme ātrāk sasilst un izžūst, kas ļauj agrāk sākt stādīt augus. Tas ir īpaši svarīgi kultūraugiem ar agrīnu nogatavošanās periodu, piemēram, redīsiem, spinātiem vai agrajiem kartupeļiem.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!