Katram augam var rasties kaitēkļu problēmas, un tomāti nav izņēmums. Ja jums ir grūtības identificēt konkrētu kaitēkli vai tā nodarītos bojājumus, jums palīdzēs šis izplatīto kaitēkļu saraksts: Tajā iekļauts kukaiņa apraksts, pazīmes, kas liecina par tā uzbrukumu augam, laiks, kad tas parasti notiek, kā arī labākās kaitēkļu apkarošanas iespējas.
Griezējvaboles
Grieztājvaboles ir dažādu tauriņu sugu kāpuru, un divi īpaši uzbrūk tomātu augiem: plankumainais un melnais grieztājvaboļu kāpurs.
Bojājumu pazīmes: Griezējvaboļu nosaukums cēlies no to barošanās veida: tie nogriež jaunos augus un apēd to lapas. Tās barojas tikai vakarā un naktī, bet dienā tās slēpjas augu atliekās vai augsnē.
Kontrole: Vairumā gadījumu bojājumi tiek nodarīti stādiem. Ja vasarā pieaugušie griezējvaboles joprojām rada problēmas, uzlieciet slazdus.
Raganu tārpi
Iespējams, vispazīstamākais tomātu kaitēklis ir 3 līdz 4 cm garš raga sliekas. Tās ir zili zaļas ar raksturīgo ragu uz priekšpēdējā ķermeņa segmenta un 7-8 diagonālām baltām svītrām gar ķermeņa sāniem.
Bojājumu pazīmes: Vīkšņi ir čakli ēdāji, kas īsā laikā apēd lielu daudzumu tomātu lapu. Dažkārt tās apēd arī zaļos tomātus. Lai gan kāpurus bieži vien ir grūti pamanīt, jo tie saplūst ar lapām, to tumši zaļie vai melnie izkārnījumi (izkārnījumi) liecina par kāpuru klātbūtni.
Kontrole: Tās reti parādās lielā skaitā, tāpēc ir lietderīgi vākt ar rokām. Sāciet pārbaudīt augus, vai tajos nav kāpuru, to barošanās bojājumu un izkārnījumu, un, kamēr kāpuri vēl ir mazi, tos likvidējiet.
Laputis
Šie mīksti, gaiši vai tumši zaļi kukaiņi ir tikai aptuveni adatas galviņas lieluma. Tā kā tie ir tik mazi, slēpjas lapu apakšpusē un strauji vairojas, bieži vien tie kļūst par invāziju, pirms tos pamana. Tie var atrasties uz tomātu augiem visas veģetācijas sezonas laikā.
Lasi vēl: Garda zemeņu kūka ar skaistu un neparastu dekoru
Bojājumu pazīmes: Tie sūc sulas no lapām, kas novājina augu, un tie izdala lipīgu šķidrumu, uz kura aug melna sēnīte.
Apkarošana: Pārbaudiet lapu apakšējo pusi un piesaistiet dārzā, piemēram, lapsenes, laputis.

Zirnekļa ērces
Atsevišķas divpunktu zirnekļa ērces ir pārāk mazas, lai tās pamanītu ar neapbruņotu aci. Karstā un sausā laikā to dzīves cikls ir tikai piecas līdz septiņas dienas, un problēmu pamanīsiet tikai tad, kad tās būs sastopamas.
Bojājumu pazīmes: Zirnekļērces izsūc sulas no tomātu lapu šūnu sieniņām. Tas izpaužas kā dzeltena krāsas maiņa vai plankumains izskats, it kā lapas būtu apputeksnētas ar smiltīm. Lapas kļūst bronzas krāsas, pēc tam brūnas.
Kontrole: Pārbaudiet tomātu lapu apakšējo pusi, īpaši karstā un sausā laikā. Stipra ūdens strūkla, kas nonāk zem lapām, parasti tos nomazgā. Lai izvairītos no zirnekļērcēm, no dārza apkārtnes izravējiet zirnekļērču saimnieces nezāles, piemēram, vīgriezes.
Tomātu augļu tārpi
Tomātu augļu tārps, pazīstams arī kā kukurūzas auss tārps, ir dzeltenīgi brūnas kodes kāpurs. Šī krāsa lielākoties ir gaiši zaļa, ar iedeguma, brūniem vai sarkanbrūniem plankumiem uz ķermeņa. Mātītes dēj olas uz tomātu augiem.
Bojājumu pazīmes: Pēc olu izdēšanas kāpuri barojas galvenokārt uz zaļajiem tomātiem un tikai retos gadījumos uz sarkanajiem tomātiem vai lapām. Tās izurbj caurumus augļos, atstājot aiz sevis netīrumus, kas piesārņo tomātus.
Apkarošana: Tomātu augļu tārpi labprātāk dēj olas uz kukurūzas, tāpēc ir labi tuvumā iestādīt kukurūzu kā lamatas augu.

Blusu vaboles
Pieaugušas blusu vaboles ir ļoti mazas, tāpēc jūs varētu nepamanīt to lielās aizmugurējās kājas, bet to, kā tās lēkā, kad tās tiek traucētas, tās atmasko. Tās pārziemo lapotnē un mežmalās un pavasarī atkal parādās.
Bojājumu pazīmes: Blusu vaboles barojas ar tomātu lapām un stublājiem, atstājot neregulāras formas caurumus. Smagi blusu vaboļu bojājumi izpaužas kā nokaltuši augi.
Apkarošana: Tomātu stādīšana pēc iespējas vēlāk palīdz izvairīties no vissmagākā blusu vaboļu uzbrukuma. Vēl viens veids, kā novirzīt blusu vaboles uz citiem augiem, ir lamatas, piemēram, redīsi. Kad tomātu augi ir izauguši par spēcīgiem, augstiem augiem, tie parasti iztur blusu vaboles, kuru skaits vasarā samazinās.
Kolorado vaboles
Lai gan kartupeļi ir to iecienītākā barība, Kolorādo kartupeļu vaboles barojas ar visiem nakteņu dzimtas augiem, tostarp tomātiem. Kāpuriem ir oranži rozā krāsas ķermenis ar melnu galvu un divām melnu plankumu rindām gar ķermeņa sāniem.
Bojājumu pazīmes: Gan pieaugušie īpatņi, gan kāpuri barojas ar tomātu lapām, bieži vien iznīcinot augus. Papildus graušanas pazīmēm uz lapām jāmeklē arī tumši izplūdumi.
Apkarošana: Nelielus augus var nopļaut ar rokām, kā arī likvidēt olu masas.
Armijas tārpi
Dzelteni svītrainā bruņurupuča kāpuri ir gaiši pelēki līdz melni ar dzeltenu vai krēmkrāsas joslu gar visu ķermeni. Tie ziemo siltā klimatā un vasarā pārvietojas uz ziemeļiem.
Bojājumu pazīmes: Nelielie kāpuri īsu brīdi barojas ar tomātu lapām un pēc tam uzbrūk tomātiem. Tās caurumo 1/8 līdz ¼ platus caurumus visā auglī un augļu ķekarā. Pietiek viens vai divu kāpuru, lai bojātu divus līdz trīs tomātu ķekarus.
Kontrole: Jūnijā sāciet pārbaudīt lapas, lai atklātu un apstrādātu kāpurus, kamēr tie vēl ir mazi un pirms tie sāk apēst tomātus.