Pirms Lieldienu svinēšanas gandrīz katrā mājā norisinās olu krāsošanas tradīcija.
Īpaši tas kļūst par nozīmīgu un gaidītu brīdi ģimenēs, kurās aug bērni – viņiem šis radošais process ir ne tikai jautra izklaide, bet arī neatņemama svētku sastāvdaļa, kas rada kopības sajūtu, rosina iztēli un sagādā daudz prieka gan maziem, gan lieliem. Un, kā ierasts, sīpolu mizas ir pārbaudīta vērtība – tās nekad neliek vilties.
Šo tradīciju – Lieldienu olu krāsošanu – daudzi cilvēki ir vienmēr godājuši un turējuši cieņā. Tā viņus pavadījusi jau kopš bērnības dienām, turpinājusies, kad paši izveidojuši savu ģimeni un audzinājuši meitu un dēlu, un nav zudusi arī tagad, kad bērni jau kļuvuši pieauguši.
Katru pavasari viņi ar aizrautību un zinātkāri ķeras pie olu krāsošanas – tas kļūst par īstu radošo eksperimentu. Gandrīz katru gadu viņi izmēģina kādu jaunu paņēmienu vai metodi, meklējot arvien spilgtākas, interesantākas krāsas un pārbaudot, cik labi darbojas dažādi dabīgie krāsvielu avoti. Un katru reizi šis process nes līdzi arī nelielu pārsteigumu – to, kas padara svētkus vēl īpašākus.
Sīpolu mizas šķiet gluži vai nepārspējamas – viņasprāt, tās ir visdaudzveidīgākais un vienlaikus uzticamākais līdzeklis Lieldienu olu krāsošanā. Tās lieliski iekrāso gan baltās, gan brūnās olas, radot bagātīgu un izsmalcinātu toņu gammu. Vienlīdz labi tās darbojas gan vienas pašas, gan kombinācijā ar citām dabiskajām krāsvielām, piešķirot olām īpaši košu un niansētu izskatu.
– Lai krāsa būtu intensīvāka un rezultāts patiešām priecētu acis, sīpolu mizu novārījumu mēs vienmēr gatavojam jau iepriekš – vai nu iepriekšējā vakarā, vai vismaz dažas stundas pirms pašas krāsošanas, – stāsta vecmāmiņa. Viņa atklāj, ka gadu gaitā šajā procesā attīstījusies arī radošā pieeja – kādā gadā radusies ideja sīpolu mizās izgriezt nelielas aplikācijas, piemēram, zaķīšus, puķītes vai saulītes. Piestiprinot šos izgriezumus pie olām – ar diegu piesienot vai cieši aptinot –, var iegūt skaistus rakstus un daudzveidīgus krāsu pāreju efektus.
Vēl viena interesanta metode, kuru viņi atklājuši, ir marmora efekta radīšana. Lai panāktu olai raksturīgo stiegrojumu, sausas sīpolu mizas sagriež nelielos gabaliņos un cieši aptin ap olu – rezultāts ir vizuāli pārsteidzošs un ļoti dekoratīvs. Taču ne visi eksperimenti bijuši veiksmīgi – kā reiz mēģinājuši mizu caurumot ar dokumentu perforatoru, cerot uz smalkiem, dekoratīviem rakstiem. Iznākušas gan visai amizantas “pumpiņotas” olas – bet arī tas esot bijis jautrs un atmiņā paliekošs piedzīvojums.
Tomēr laiks noskaidro efektīvākās dabīgās metodes, kā nokrāsot Lieldienu olas
Lasi raksta turpinājumu nākošajā lapā