Topinambūru var sajaukt ar nezāli; tas ir spēcīgs, nepretenciozs un ļoti produktīvs augs

Noslēpumainais vārds “Topinambūrs” manī bērnībā raisīja dubultas asociācijas. Vai nu kādas maģiskas radības nosaukums, vai ciems Āfrikā…

Tomēr tagad daudziem dārzkopjiem prātā ir topinambūra bumbuļi. Klīst baumas, ka tas ir topinambūrs, kas būtu jāaudzē iepriekš. Šodien mēs jums pastāstīsim par šo noslēpumaino sakņu dārzeņu.

Topinambūra bumbuļi

Daudzi dārznieki topinambūru audzē kā dekoratīvu augu. Starp citu, tas ir diezgan tuvs saulespuķu radinieks. “Malda bumbieru” dzimtene ir Dienvidamerika. Augs ir unikāls ar to, ka tas ir dekoratīvs, barība dzīvniekiem un ēdams cilvēkiem.

Topinambūra audzēšanas skaistums ir tāds, ka tas ir pilnīgi nepretenciozs. Šis brīnums aug gandrīz jebkuros apstākļos, labi panes sausumu un salu un neprasa īpašu regulāru barošanu. Pat augsts augsnes mitrums, ko daudzi nepretenciozi augi tik ļoti nemīl, viņam nav nozīmes.

Vitamīnu un uzturvielu daudzums, ar kuru jūs varat piesātināt savu ķermeni, ēdot “māla bumbieru”, ir ārpus saraksta. Tas satur olbaltumvielas, dzelzi, aminoskābes, pektīnu un daudz ko citu

Starp citu, topinambūrs ir lieliski piemērots cilvēkiem, kuriem nepieciešams speciāls uzturs un tiem, kas aktīvi zaudē svaru. Tas pazemina cukura līmeni un regulē apetīti. Eksperti īpaši uzstāj, lai topinambūru lietotu netīro pilsētu un rūpniecības rajonu iedzīvotāji.

Topinambūru var ēst neapstrādātu, pirms lietošanas to nomizojot. Tas labi sader ar āboliem, burkāniem un bietēm. Šo sakņu dārzeņu var arī cept, vārīt un marinēt. Topinambūru zupas ir neticami apmierinošas un garšīgas. Britiem ļoti patīk sakņu dārzeņu gabalus apliet ar bešamela mērci un pasniegt tos ar teļa gaļu.

Jūs droši vien domājat, kā garšo topinambūrs. Tas ir nedaudz salds, ar riekstu nokrāsu . Sakņu dārzeņiem ir līdzīga struktūra kā redīsu mīkstumam. Starp citu, kaltētu topinambūru var izmantot cepšanai vai pagatavot kafijai līdzīgu dzērienu.

Kā audzēt topinambūru

Parasti sakņu kultūras tiek stādītas zemē divas nedēļas pirms pirmajām salnām. Derēs gandrīz jebkura augsne. Ja vien sāls purvi nav piemēroti. Augu nepieciešams laistīt tikai tad, ja sausums ilgst ilgu laiku.

Lasi vēl: Lielisks ceļvedis sodas, sinepju un rauga lietošanai dārzā

Minerālmēslu var izmantot katru pavasari, bet organisko mēslojumu – reizi trijos gados. Topinambūram ir nepieciešams daudz gaismas: tas mīl saules gaismu. Tāpēc vietne ir jāizvēlas atbilstoši. Ideāls ir gabals, kurā auga kāposti, gurķi vai kartupeļi.

Pastāstiet mums, vai jūs audzējat “māla bumbieru” un kā vairumā gadījumu izmantojat sakņu dārzeņus. Būsim pateicīgi arī par pārbaudītām receptēm, kurās galvenā sastāvdaļa ir topinambūra bumbuļi. Dalies komentāros!