Noskaidro kāpēc nevajadzētu dzert tēju maisiņos un ar ko tos labāk aizstāt

Tējas maisiņi var radīt dažādas  problēmas, tāpēc tos vajadzētu aizstāt ar drošākām alternatīvām

Tēja ir viens no populārākajiem dzērieniem pasaulē – tā ir pieejama dažādās garšās un tai piemīt daudz labvēlīgu īpašību. Tomēr nesenie pētījumi liecina, ka tēja, kas tiek gatavota, izmantojot maisiņus, var nebūt veselībai draudzīgākā izvēle.

Kā radās tējas maisiņi

Tējas maisiņi tika izgudroti 1908. gadā, kad Ņujorkas tirgotājs Tomass Salivans nolēma tējas paraugus iesaiņot mazos zīda maisiņos un nosūtīt tos uz Eiropu. Saņemot tos, cilvēki uzskatīja, ka maisiņus var likt tieši krūzē un apliet ar karstu ūdeni, tādējādi radās jauns veids, kā pagatavot tēju. Tomēr laika gaitā šo maisiņu izgatavošanai sāka izmantot plastmasu un citus sintētiskus materiālus, kas var negatīvi ietekmēt gan cilvēku, gan vidi.

Kāpēc vajadzētu izvairīties no tējas maisiņiem un kā tos aizstāt

Mūsdienu tējas maisiņos bieži vien ir polimēri, kas, nonākot saskarē ar karstu ūdeni, sāk sadalīties un izdalīt sīkas mikro plastmasas daļiņas. Pētījums Kanādā, kas tika publicēts 2019. gadā, parādīja, ka, ieliekot šādu maisiņu 95 °C temperatūrā, tas var izdalīt triljoniem mikro plastmasas un nano plastmasas daļiņu.

Šo problēmu vēl vairāk apstiprināja 2024. gadā veikts pētījums, kas parādīja, ka, nokļūstot organismā, šīs daļiņas var uzsūkties, izplatīties  tālāk ķermenī. Ilgtermiņa sekas vēl tiek pētītas, bet pastāv bažas, ka tās var izraisīt dažādus traucējumus. Papildus ietekmei, tējas maisiņi ir arī nopietns vides piesārņojuma avots. Tos var izmantot tikai vienu vai pāris reizes, un pēc tam tie nonāk atkritumos, kur sadalās ļoti lēni. Tas veicina augsnes un ūdens piesārņojumu, kas galu galā ietekmē arī pārtikas kvalitāti.

Lasi vēl: Mana vīra mīļākais sacepums, kuru ir viegli pagatavot cepeškrāsnī bez stāvēšanas pie plīts

Vides eksperte Vendija Katrīna brīdina, ka pat tad, ja maisiņi nesatur plastmasu, tie var saturēt citus kaitīgus savienojumus, kas nonāk dzērienā un var radīt riskus. Lai no šīm problēmām izvairītos, ieteicams izmantot beramo tēju un to gatavot ar sietiņu, kas izgatavots no dabīgiem materiāliem, piemēram, bambusa vai nerūsējošā tērauda. Tas ne tikai ļauj pilnvērtīgāk izbaudīt tējas garšu, bet arī palīdz samazināt negatīvo ietekmi uz vidi un veselību. Šāds risinājums ne tikai uzlabo tējas kvalitāti, bet arī atbalsta ilgtspējīgākus paradumus, kas veicina gan individuālo, gan planētas veselību.