Mēs gandrīz katru dienu mazgājamies dušā, un visas procedūras bieži vien notiek automātiski. Tāpēc mēs nedomājam par to, vai mums ir laiks nomazgāt visas ķermeņa daļas un vai ir vietas, kur uzkrājas netīrumi.
Kuras cilvēka ķermeņa daļas ir netīrākās un kuras mēs regulāri aizmirstam nomazgāt, pastāstīsim šajā rakstā.
Ko liecina jaunais pētījums
Džordža Vašingtona universitātes pētnieki nolēma pārbaudīt tā dēvēto “vecmāmiņas hipotēzi”. Tās ir vecmāmiņas, kuras jau no mazotnes saviem mazbērniem stāsta, lai tie kārtīgi nomazgā zonas aiz ausīm vai starp pirkstiem.
Biostatistikas un bioinformātikas profesors Kīts Krandols stāstīja, ka viņa vecmāmiņa regulāri atgādināja saviem bērniem, lai rūpīgi nomazgā ķermeni aiz ausīm, starp pirkstiem un nabas. Šīs ir trīs ķermeņa daļas, kuras cilvēki mazgā reti un nepievērš tām tik lielu uzmanību kā rokām, kājām, matiem un pleciem. Un tieši tur var uzkrāties dažādas baktērijas, kas negatīvi ietekmē cilvēka veselību.
Pētījuma vajadzībām zinātnieki ņēma ādas uztriepes no 129 cilvēkiem. Un viņi atklāja, ka lielākā daļa uztriepju bija daļa no veselīgāka mikrobioma. Taču paraugi no ādas aiz ausīm, starp pirkstiem un nabas iekšpusē ir mazāk veselīgi.
Pēc zinātnieku domām, ja tādas mitras, taukainas ķermeņa vietas kā šīs netiek mazgātas pietiekami bieži, tas dod iespēju noteiktiem nevēlamiem mikrobiem mainīt visu mikrobiomu un potenciāli izraisīt tādas ādas slimības kā ekzēma vai akne.
Lasi vēl: Biešu salāti: ļoti noderīga ēdiena recepte
Medicīnas doktore un ģimenes medicīnas ārste Laura Pārdī saka, ka, peldoties ir svarīgi tīrīt visu ķermeņa ādu, tostarp grūti aizsniedzamās vietas, kuras var viegli nepamanīt, – aiz ausīm, starp pirkstiem un nabas iekšpusē.
“Mazgājot ķermeni, atbrīvojamies no netīrumiem, smakām un alergēniem, kas dienas laikā uzkrājušies uz ādas, kā arī no ādas tiek noņemtas atmirušās ādas šūnas, sviedri un dabiskās eļļas, kas atrodas uz ādas. Jūsu ādā var būt arī dažas baktērijas, vīrusi vai sēnītes, tāpēc šo vietu mazgāšana ir svarīga, lai attīrītu ādu,” uzsver eksperts.
Kas nav kārtībā ar šīm ādas zonām
Aiz ausīm
Visās vietās, kur ādā ir krokas, piemēram, aiz ausīm, var saglabāties taukaudi un ādas šūnas, ko jūsu organisms dabiski zaudē, tie ir netīrumi, kas kairina ādu. Ādas netīrumu uzkrāšanās var pāraugt iekaisuma izraisītā ādas saslimšanā, kas pazīstama kā seborejas dermatīts. Tas būtībā ir galvas ādas blaugznu analogs.
Seborejas dermatīts var izraisīt baltu vai dzeltenu pārsliņu veidošanos uz galvas ādas, tostarp aiz ausīm. Šīs iekaisušās vietas var niezēt un lobīties. Jebkurš ādas iekaisums izraisa plaisas dabiskajā ādas barjerā, kas ļauj iekļūt baktērijām un izraisīt infekcijas.
Ja regulāri nemazgājat ādu aiz ausīm, āda šajā zonā kļūst jutīga vai iekaisusi. Īpaši, ja jums ir caurdurtas ausis. Aiz ausīm atrodas sviedru dziedzeri, kas izdala sviedrus, un, pakļauti baktērijām, tie galu galā rada nepatīkamu aromātu.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!