Gavēņa olu krēma piparkūkas – vienkārša un garda recepte mīkstām mājās gatavotām piparkūkām

Šodien gatavosim vārītos piparkūku cepumus – tie ir mīksti, maigi un pārsteidzoši aromātiski, turklāt nezaudē savu svaigumu vairākas dienas!

Šo gardumu īpašā tekstūra rodas, pateicoties mīklas apliešanai ar verdošu ūdeni, kas to padara īpaši maigu un gaisīgu. Turklāt šī recepte ir gavēņa laika jeb vegāniska – mēs neizmantosim ne olas, ne pienu, ne sviestu, kas padara to par lielisku izvēli tiem, kas ievēro gavēni vai vēlas atteikties no dzīvnieku izcelsmes produktiem.

Tradīcija gatavot gavēņa piparkūkas krievu virtuvē aizsākusies jau dziļā senatnē. Mūsu senči, ievērojot stingros gavēņa noteikumus, prasmīgi radīja gardus un daudzveidīgus ēdienus, izmantojot vienkāršas un pieejamas augu valsts sastāvdaļas. Šīs vārītās piparkūkas ir lieliska alternatīva tradicionālajām, turklāt to pagatavošana ir vienkārša un neprasa īpašas kulinārijas prasmes – tās spēs izcept ikviens, kurš vēlas palutināt sevi ar kādu siltu un mājīgu kārumu.

Sastāvdaļas

Vārījums:

ūdens – 250 ml

augu eļļa – 5 ēdamkarotes

cukurs – 200 g

šķidrs medus – 2 ēdamkarotes

šķīstošā kafija – 1 tējkarote

sāls – 1/4 tējkarotes

malts kanēlis – 1 tējkarote

malts muskatrieksts – 0,5 tējkarotes

malts ingvers – 0,5 tējkarotes

Mīkla:

kviešu milti – 550 g

cepamais pulveris – 2 tējkarotes (apmēram 8 g)

soda – 0,5 tējkarotes (noregulēt ar 1 tējkaroti citrona sulas)

viss iepriekš sagatavotais vārījums

Glazūra:

pūdercukurs – 200 g

ūdens – 2–3 ēdamkarotes

citrona sula – 1 tējkarote

Pagatavošana

Katlā ielejam 250 ml ūdens, pievienojam 5 ēdamkarotes augu eļļas un 2 ēdamkarotes šķidra medus. Medus piešķir piparkūkām īpašu aromātu un maigu tekstūru. Ja medus nav pieejams, to var aizstāt ar invertēto sīrupu vai melasi. Krajā gadījumā vienkārši palieliniet cukura daudzumu par 2 ēdamkarotēm.

Tad pievienojam 200 g cukura, ¼ tējkarotes sāls, 1 tējkaroti maltā kanēļa, 0,5 tējkarotes maltā muskatrieksta, 0,5 tējkarotes maltā ingvera un 1 tējkaroti šķīstošās kafijas. Pēc vēlēšanās var pievienot arī citas iecienītas garšvielas – piemēram, anīsu, kardamonu, krustnagliņas vai smaržīgos piparus.

Visu rūpīgi samaisām ar putojamo slotiņu līdz viendabīgai konsistencei un liekam katlu uz plīts. Uzkarsējam uz vidējas uguns, nepārtraukti maisot, līdz cukurs pilnībā izkūst un masa sāk vārīties. Noņemam no uguns un ļaujam maisījumam nedaudz atdzist.

Pagatavošana turpinās:

Citā bļodā sajaucam 250 g miltu, 2 tējkarotes cepamā pulvera un 0,5 tējkarotes sodas, ko esam noregulējuši ar citrona sulu. Karsto vārījumu ielejam miltu maisījumā un ātri samaisām ar koka lāpstiņu. Pēc tam ņemam putojamo slotiņu un izmaļam visus miltu kunkuļus. Mīkla šajā brīdī būs diezgan šķidra.

Pamazām pievienojam vēl 200 g izsijātu miltu un sākam mīcīt mīklu ar rokām. Kad masa kļūst viendabīga, uz darba virsmas uzberam apmēram 100 g miltu, izceļam mīklu un turpinām to mīcīt. Mīklai jākļūst elastīgai un jāpārstāj līpēt pie rokām, taču tai jāpaliek mīkstai un pakļāvīgai. Nepievienojiet pārāk daudz miltu – jo mīkstāka būs mīkla, jo maigāki un gaisīgāki sanāks piparkūku cepumi.

Kad mīkla gatava, ietinam to pārtikas plēvē vai ievietojam maisiņā un noliekam ledusskapī uz 40–60 minūtēm. Atpūtināta un atdzesēta mīkla būs daudz vieglāk izrullējama.

Pēc apmēram stundas izņemam mīklu no ledusskapja un izrullējam to uz viegli ar miltiem apkaisītas virsmas. Mīklu nerullējam pārāk plānu – apmēram 7 mm līdz 1 cm biezumā.

Ar mīklas formiņu, diametrā ap 5,5 cm, izspiežam apaļas figūras. Ja speciālu formiņu nav, var vienkārši sagriezt mīklu ar nazi – rombos, kvadrātos vai citās formās. No šī daudzuma iznāk aptuveni 30 piparkūku cepumi.

Izvietojam tos uz ar cepampapīru izklāta pannas, atstājot nelielas atstarpes starp cepumiem. Liekam iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī (180 °C) un cepam 12–15 minūtes. Cepam augšas-apakšas režīmā, bez ventilācijas.

Neuztraucieties, ja cepumi neizskatās stipri apbrūnējuši – tiem tikai nedaudz jāiegūst zeltains tonis. Izņemam no krāsns un ļaujam pilnībā atdzist uz pannas. Pa to laiku sagatavosim glazūru.

Pūdercukuram (200 g) pievienojam 2 ēdamkarotes ūdens un, ja vēlamies, 1 tējkaroti citrona sulas. Samaisām līdz glazūra kļūst viendabīga. Ja tā vēl ir pārāk bieza, pievienojam pavisam nedaudz ūdens, līdz iegūstam vēlamo konsistenci.

Glazūrai jābūt vidēji biezai – ne pārāk šķidrai, bet arī ne pārlieku biezai, lai tā vienmērīgi pārklātu katru piparkūku.

Ja vēlaties krāsainu glazūru, var pievienot pāris pilienus pārtikas krāsvielas – vislabāk derēs želejveida krāsviela. Savukārt, ja vēlaties šokolādes piparkūkas, mīklai var pievienot 2–3 ēdamkarotes kakao pulvera.

Kad glazūra ir gatava, katru piparkūku iemērcam tajā un noliekam, lai glazūra var pilnībā sacietēt.

Jau pēc 20 minūtēm glazūra pārstāj līpēt – piparkūku virsma kļūst gluda un spīdīga.

Gatavās piparkūkas glabājam hermētiskā traukā vai maisiņā, lai tās neizkalstu. Tās saglabā savu svaigumu līdz pat septiņām dienām un paliek patīkami mīkstas, maigas un ļoti aromātiskas.