Visiem augļu kokiem, tostarp bumbieriem un ābelēm, nepieciešama regulāra atzarošana, lai novērstu slimības un veicinātu sakņu “piešu” veidošanos, kas ražo augļus.
Labākais laiks ābeļu un bumbieru apgriešanai ir periods, kad tās tiek apgrieztas vairumā, no novembra līdz martam. Tomēr šis ieteikums attiecas tikai uz kokiem, kuriem ir ļoti maza forma vai tādas vispār nav. Bet ābelēm, kas pieradušas pie vēdekļa, nepieciešama atkārtota vasaras apgriešana.
Kā vasarā apgriezt ābeles un bumbieres?
Pirmais solis ir rūpīgi novērtēt kokus un plānot vēlamo rezultātu – sāciet ar visu stublāju noņemšanu, kas nepārprotami ir jāiznīcina: visu, kas ir nokaltis, bojāts vai slims, kā arī visus vertikālos dzinumus, kas aug virs augšējās zaru kārtas.
Apgriežamie dzinumi ir šogad izveidojušies. Parasti tie ir sānu dzinumi no galvenajiem zariem, un to garums sasniedz apmēram 20 centimetrus. Nogrieziet tos līdz 3-4 pagājušā gada dzinumu lapām. Griezt vajag tieši virs lapu savienojuma vietas, leņķī pret to.
Saīsiniet arī visus sānu dzinumus, atstājot neapgrieztus tikai tur, kur nepieciešams, lai turpinātu galvenā koka karkasa veidošanos. Vietās, kur no pagājušajā gadā apgrieztajiem sānu zariem ir attīstījušies dzinumi, nogrieziet ataugumu par vienu lapu.
Lasi vēl: Kāpēc pupiņas pirms vārīšanas iemērc ūdenī: šis noslēpums ir jāzina
Ābeles tiek apgrieztas atbilstoši formai aptuveni līdz augusta beigām, bet bumbieres – nedaudz agrāk. Kopumā šī gada dzinumi ir gatavi apgriešanai, kad katra dzinuma apakšējā trešdaļa ir kļuvusi koksnaina un cieta.
Pareiza ābeļu un bumbieru apgriešana palīdz cīnīties ar kaitēkļiem un slimībām – apgriežot augļu kokus, tiek noņemti visi sausie zari, un līdz ar tiem – arī kaitēkļi, kas tajos ir apmetušies.
Turklāt tas uzlabo augļu kvalitāti — pareiza apgriešana veicina vienmērīgu barības vielu sadalījumu, ko saņem arī bumbieri un āboli. Tāpēc augļi izaug lieli, tīri, sulīgi un saldi.