9 svarīgi noteikumi, pateicoties kuriem orhideja krāšņi ziedēs visu cauru gadu; Īpaši reti ir dzirdēts noteikums nr.9

Noteikums Nr. 8: ievērojam gaisa mitruma normas

Un vēl viena prasība orhidejas kaprīžu “krājkasītē” – tas ir gaisa mitrums. Jau 3. noteikumā tika minēts, ka augam nepatīk sauss gaiss, un tāpēc tas var pārtraukt augt vai arī orhidejai var nokalst arī ziedi, kas vēl nebija paspējuši izplaukt.

Optimālais gaisa mitruma līmenis orhidejām ir 60 % un vairāk. To var panākt zieda tuvumā novietojot bļodiņu ar ūdeni, vai arī, tieši apsmidzinot augu. Pēdējā metode ir īpaši laba apkures sezonā, kad ārā ir silts, bet apkure joprojām darbojas, un mājās ir diezgan karsti.

 

Noteikums Nr. 9: stress palīdz ziedēšanai

Mēdz būt tā, ka it kā visi nosacījumi ir izpildīti, bet nolādētais zieds neizspiež ne bumbulīti, izstiepies, vai saraujies. Tam iemesls var būt, lai cik tas paradoksāli arī nebūtu, orhidejas pārāk ērtie dzīves apstākļi. Tieši pārāk lielā komforta dēļ zieds visus savus spēkus ieliek zaļās masas audzēšanā, bet, ja orhideju pakļauj īslaicīgam stresam – piemēram, ieliek vēsā vietā vai jūtami mazāk aplaista – tas ātri stimulēs ziedēšanu. Tiesa, šādu metodi labāk atstāt ārkārtējām situācijām…

Orhidejām ir miera periods

Orhideju miera periods sākas pēc to ziedēšanas, un pa šo laiku zieds taupa spēkus nākamajai ziedēšanai. Ziedaudzētājiem par laimi, nekāda speciāla aprūpe orhidejām, kura ir iegājusi “miera fāzē”, nav vajadzīga. Pietiek vien ievērot augstākminētos 9 nosacījumus, lai zieds paliktu dzīvs un vesels. Tikai piebarošanu skaitu un biežumu šajā periodā gan labāk samazināt, jo orhideja, kā jau tika teikts, atpūšas.

Toties miera periods ir labākais laiks, lai augu pārstādītu. Orhideja īslaicīgi nezied, un tāpēc samērā mierīgi pārcietīs pārstādīšanu, ja, piemēram, saknes ir izaugušas cauri drenāžas caurumiem vai arī grunts ļoti ātri paliek sausa pēc liešanas procedūras. Pārstādīšanu parasti veic vienu reizi 2 – 3 gados vai pat retāk, ja pēc tās nav īpaša vajadzība.

 

Kuras orhidejas ir piemērotas griešanai

Lai izveidotu brīnišķīgu orhideju pušķi, kas nostāvēs ne tikai pāris stundas, bet arī nedēļas, nepieciešams izmantot tikai cimbīdijas, falenopšus un pafiopedilas. Citi orhideju veidi ātri novīst, un tāpēc griešanai absolūti nav piemēroti. Ja jūs slikti orientējaties orhideju dažādībā, tad, pērkot ziedu, kas ir nogriezts, pievērsiet uzmanību tā ziedlapām un lapiņām – ja ās ir cietas un spīdīgas, it kā būtu pārklātas ar vasku, tad tādi nogriezti ziedi noteikti ilgi stāvēs.

 

Orhidejas pušķī – vai ir iespējams pagarināt to dzīvi?

Ja līdz šim tika apspriestas tikai “mājas” orhidejas, tas ir, podiņos augošās, tad ir pienācis laiks parunāt arī par orhidejām pušķos, kas tiek dāvinātas svētkos. Tās dzīvi iespējams pagarināt, ja tiek izpildīti daži ieteikumi:

Zem krāna ūdens šķērsām apgriezt orhideju kātus, un pēc tam procedūru atkārtot ik pēc 2 – 3 dienām.
Nogrieztās orhidejas ir jātur tikai vārītā, atdzesētā vai arī izfiltrētā ūdenī, periodiski to mainot, vai arī pielejot klāt svaigu.

Orhidejas ir jāsargā no robežtemperatūrām, no krasām temperatūras maiņām, no gaismas trūkuma, no pārāk lielas saulesgaismas un no caurvējiem – šajā ziņā “pušķainās” orhidejas maz atšķiras no “podiņpuķēm”.

Tas arī viss. Vienkārši ievērojiet šos daudzus noteikumus un tad jūsu orhideja ziedēs visu cauru gadu – savādāk vienkārši nevar būt.

 

Leave a Comment