5 ziedi, kurus var sēt tieši puķu dobē maijā
Daži dārznieki uzskata, ka visu vajag sēt stādiem un pēc tam pārstādīt puķu dobēs. Citi izmanto tiešās sējas metodi atklātā augsnē un neatbalsta laika tērēšanu ar podiņiem un kasetēm. Es pati izmantoju abus paņēmienus.
Stādi nodrošina agrāku ziedēšanu, garantē dīgstu saglabāšanos, samazina sēklu patēriņu un ļauj precīzi iestādīt lielus, skaistus augus puķu dobēs. Tiešā sēja atklātā augsnē ietaupa daudz laika, taču nav piemērota visiem viengadīgajiem augiem un ne visiem reģioniem. Augi var nepaspēt uzziedēt līdz rudens salnām. Taču ir desmit ziedu kultūras, kuras noteikti var sēt tieši puķu dobē pat maija beigās visos reģionos un drīz iegūt skaistu ziedēšanu.
Kliņģerīte (Calendula)
Kliņģerīte zied ar skaistiem ziediem oranži-dzeltenos toņos. Taču pēdējos gados, pateicoties pastiprinātai angļu dārznieku interesei par šo augu, ir parādījušās šķirnes ar krēmkrāsas, bordo un pat divkrāsainiem ziedkopām!
Kliņģerīte zied ilgi – sākot no jūnija līdz pat vēlam rudenim, praktiski līdz oktobrim (siltākos reģionos – pat ilgāk), un rotās jūsu dārzu vai dārzeņu dobi. Jā, kliņģerītes noteikti jāiesēj arī dārzeņu dobē, jo to sakņu izdalījumi atbaida kaitēkli – augsnes nematodi.
Augs ļoti mīl gaismu un neprasa nekādas īpašas audzēšanas prasības. Tā ir sausumizturīga, bet, ja ir pietiekams laistīšanas daudzums, labāk izplešas. Augsnei nav izvēlīga – tieši pretēji, uz ļoti auglīgas augsnes sāk veidot pārmērīgi daudz zaļās masas, kas kaitē ziedēšanai.
Ziedoša kliņģerīte ir arī labs medus augs un piesaista tauriņus. Kaitēkļi kliņģerīti netraucē. Taču vasaras beigās mitrās vietās augs var “noķert” ar miltrasu. Kliņģerīte dod paš izsēju, kuru es katru gadu izmantoju atkārtotai izstādīšanai dārzā un dārzeņu dobēs. Es to īpaši nesēju jau daudzus gadus.
Rudzupuķe (Centaurea, jeb vasileks)
Dārza rudzupuķe ir skaists, vienkāršs zieds, kam nav vajadzīga īpaša kopšana. Atkarībā no šķirnes rudzupuķes ziedkopas var būt zilas, violetas, dzeltenas, rozā vai baltas. Rudzupuķei jāizvēlas saulaina vieta – tikai tad tā labi ziedēs. Lai gan tā var paciest arī nelielu ēnu no kokiem vai sētām.
Augsnei un laistīšanai rudzupuķe nav prasīga! Sausā un nabadzīgā augsnē tā ziedēs labāk un retāk slimos ar sēnīšu slimībām nekā uz auglīgas un mitras augsnes. Viengadīgās rudzupuķu sugas pavairo ar tiešo sēšanu augsnē agrā pavasarī. Tās ātri sadīgst, labi aug un ātri sāk ziedēt. Arī rudzupuķe dod pašizsēju, ko var pārstādīt pa visu dārzu.
Kosmeja (Cosmos)
Kosmeja ir augs ar košiem un diezgan lieliem ziediem. Tā nav kaprīza un ir ļoti ērta nepieredzējušiem vai aizņemtiem dārzniekiem. Kosmejas ziedēšana sākas jūnijā un turpinās līdz pirmajām salnām. Kosmeju sēj tieši augsnē agri pavasarī. Tā var vairoties ar paš izsēju, kas nozīmē, ka to var sēt arī pirms ziemas!
Tas patiešām ir brīnumains augs – spēj augt sausumā, ir izturīgs pret aukstumu un var paciest pat vieglas salnas. Tomēr ziedēs tikai tad, ja būs labs apgaismojums. Ēnā tā veido tikai zaļo masu ar atsevišķiem ziediem.
Tas pats notiek arī uz ļoti auglīgām augsnēm – kosmeja sāk “resnēt”, veido pārmērīgi daudz zaļās masas un nosmacē visu apkārtējo. Tā dod paš izsēju, taču kultivētās šķirnes ar laiku sāk aiziet mežonē – ziedi kļūst mazāki un maina krāsu.
Lasi vēl: Pilna degvielas tvertne karstā laikā – var vai tomēr labāk nē
Lavatēra
Lavatēra ir brīnišķīgs neizvēlīgu dārza augu pārstāvis, kas var kļūt par katra puķkopja lepnumu. Pateicoties savai pieticībai, tā nesagādās problēmas pat iesācējiem dārzniekiem. Lavatēras ziedi ir diezgan lieli. Tie var būt balti, aveņkrāsas, rozā vai spilgti sarkani. Dažām šķirnēm atsevišķas ziedkopas var sasniegt pat 10 cm diametru.
Lavatēra zied no jūlija līdz septembrim. Augs ir visai neizvēlīgs. Pateicoties labi attīstītai sakņu sistēmai, kas sniedzas līdz 1,5 metru dziļumam, tas mierīgi pacieš sausumu un vējainu laiku. Zemas auguma šķirnes lieliski jūtas arī konteineros. Pēc manu dārznieku draugu teiktā, lavatēra dod paš izsēju, taču manā dārzā tas nav noticis.
Ešolcija (Eschscholzia)
No jūnija līdz pat rudenim puķu dobēs var redzēt košus, zeltainus ziedus, kas ļoti atgādina miniatūras magones. Tā ir Kalifornijas ešolcija jeb Kalifornijas magone.
Atsevišķie ziedi var būt gan vienkārši, gan pildīti. Ziedlapas var būt sarkanas, oranžas, dzeltenas vai baltas. Katrs pumpurs dzīvo ne ilgāk par četriem dienām, tāpēc ilgstošu ziedēšanu nodrošina nepārtraukta ziedu maiņa. Mākoņainā laikā ziedi aizveras.
Auga dzimtene ir sausie un karstie kalnu nogāžu reģioni Kalifornijā, un tas jāņem vērā, audzējot to savā dārzā! Sausa augsne un minimāls barības vielu daudzums – tas ir sulīgas ziedēšanas noslēpums. Man bija pieredze ar ešolcijas audzēšanu manā dārza ieplakā, kur augsne bija ļoti bagāta ar humusu un mitra. Ešolcija tā arī nesāka ziedēt, bet tās zaļā masa auga tik kupli, ka aizēnoja visus pārējos augus ap to.
Nācās to ravēt kā nezāli. Atbilstošos apstākļos tā nepārtraukti zied bez jebkādas kopšanas un dod paš izsēju. Vislabāk piemērota akmensdārzos, sausās nogāzēs un ceļmalās.