Pilna degvielas tvertne karstā laikā – var vai tomēr labāk nē

Diskusijas par automašīnas ekspluatācijas drošību ar pilnu degvielas tvertni karstumā nerimst jau daudzus gadus

Viena daļa autovadītāju pastāvīgi uzpilda maksimālo degvielas daudzumu un nesaskaras ar problēmām, kamēr otra daļa norāda uz risku, ka var rasties bojājumi vai pat aizdegšanās. Katrai no šīm nostādnēm ir savi argumenti, tāpēc noskaidrosim, kura ir tuvāka patiesībai. Raksts būs noderīgs!

Viedoklis par iespējamu negatīvu seku rašanos, uzpildot pilnu bāku karstā laikā, ir aktuāls jau vairākus gadu desmitus. Tajā laikā šis uzskats patiešām bija pamatots, jo automašīnas nebija tik pilnveidotas kā mūsdienās. Dažu modeļu konstrukcijas dēļ tiešām varēja notikt nevēlami procesi, kas noveda pie problēmām.

Nav noslēpums, ka šķidrumi palielina savu tilpumu temperatūrai paaugstinoties, un degviela nav izņēmums. Tajā pašā laikā degvielas uzglabāšanas tvertnes pārsvarā atrodas zem zemes, un to ir svarīgi ņemt vērā, uzpildot automašīnu.

Degvielas temperatūra uzpildes stacijas cisternā var būt tikai +10°C pat lielā karstumā. Nonākot automašīnas bākā, tā sasilst un izplešas, kā rezultātā ievērojami palielinās tilpums. Ja bāka tiek piepildīta “līdz malām”, tad vecākām automašīnām degviela tiešām varēja izplūst un radīt aizdegšanās risku.

Mūsdienu automašīnas ir labi pārdomātas, un šāda situācija nav iespējama. Uzpildes pistoles “klikšķis” notiek brīdī, kad bākā vēl ir atlicis vairāki litri brīvas vietas.

Šis tilpums ļauj izvairīties no problēmām pat pie būtiskas degvielas izplešanās. Ja pēc šī “klikšķa” netiek mēģināts piepildīt vēl vairāk, tad karstumā noteikti neradīsies nekādas problēmas.

Vēl viens aspekts – ventilācija. Internetā var atrast daudz viedokļu, ka pie pilnas bākas ventilācija tiek traucēta vai ievērojami palielinās iztvaikošana. Arī šie apgalvojumi nav pamatoti, jo mūsdienu automašīnās degvielas tvertnes ventilācijas sistēma ir ļoti labi pārdomāta.

Degvielas molekulas nosēžas uz adsorbēta granulām, kuras tiek izpūstas tūlīt pēc dzinēja iedarbināšanas. Izgarojusī degviela nonāk cilindros, kur tā veiksmīgi sadeg kopā ar parasto maisījumu. Ja degvielas tvertnes ventilācijas sistēma ir darba kārtībā, tad problēmas neradīsies.

Lasi vēl: Tauki pazudīs un plīts izskatīsies kā jauna; līdzeklis, kas padara jūsu virtuvi mirdzošu

Kad tad tiešām nav ieteicams uzpildīt pilnu degvielas tvertni? Pirmais gadījums – uzpilde nezināmā uzpildes stacijā, piemēram, ja tālā brauciena laikā steidzami jāpapildina degviela.

Pat šobrīd pastāv risks iegūt ne pārāk kvalitatīvu degvielu, tāpēc šādā situācijā labāk uzpildīt minimālu daudzumu, lai varētu nokļūt līdz zināmas kompānijas uzpildes stacijai. Bākas ietilpība ļaus vēlāk kompensēt nekvalitatīvās degvielas trūkumus ar labākas kvalitātes degvielu, ja radīsies problēmas (detonācija, brīdinājuma signāli uz paneļa utt.).

Vēl viens aspekts attiecas uz degvielas radīto risku. Mūsdienu automašīnām pārsvarā ir sistēmas, kas neļauj izsūkt degvielu caur uzpildes kaklu. Tomēr dažiem modeļiem šāds risks pastāv, un tāpēc nevajadzētu pilnībā piepildīt bāku, īpaši, ja transportlīdzeklis tiek atstāts rajonos, kur darbojas “bezmaksas” degvielas kārotāji.