Daudziem dārzniekiem sēklu laistīšana pēc sēšanas ir ieradums. Sēklas iesēj augsnē un uzreiz, kā parasti, aplaista.
Un tad sākas jautājumi: kāpēc stādi nedīgst, kāpēc stādi nokalst, kāpēc tie attīstās daudz lēnāk nekā viņu kaimiņi?
Nē, mēs neveicinām sēklu dīgšanu sausā augsnē. Bet tā ir jāmitrina saskaņā ar noteikumiem. Un šeit svarīgas ir detaļas, ar kurām mēs iepazīstināsim mūsu lasītājus.
Sēklu laistīšana pēc sēšanas
Ir svarīgi atcerēties: lai palīdzētu asnam izlauzties cauri zemes biezumam līdz saulei, augsne ir jālaista pirms sēšanas, nevis tūlīt pēc sēšanas. Un tam ir vismaz divi galvenie iemesli.
Pirmkārt, laistītā augsne kļūst sablīvēta. Tās daļiņas salīp kopā, veidojot spēcīgu garozu zem saules. Tikko iesētas sēklas tiek “noblīvētas” vagās un bedrēs.
Turklāt asnu sakņu sistēmas normāla “elpošana” ir sarežģīta. Pēc kāda laika augsne izžūs, bet ideālais brīdis augu attīstībai jau būs palaists garām.
Otrkārt, ūdens ievelk vismazākās sēklas dziļi augsnē. Visbiežāk šādi stādi nemaz nedīgst, un, ja izdīgst, tad daudz vēlāk par noteikto periodu. Pēc tam augs kļūst vājš un slims.
Augsni vajadzētu laist tikai pirms sēklu sēšanas un vēlams ar nostādinātu siltu ūdeni. Vispirms izveido vagas, tad bagātīgi laisti un pagaidi, līdz augsne uzsūc visu ūdeni. Tagad jūs varat sēt sēklas dziļi.
Ja pēc sēšanas joprojām ir nepieciešams nedaudz samitrināt augsni, dariet to, izmantojot smidzināšanas pudeli. Pirms stādu parādīšanās dobes var pārklāt ar caurspīdīgu plēvi. Tas palīdzēs saglabāt mitrumu augsnē.
Lasi vēl: Arbūzu audzēšanas pamati
Faktori, kas ietekmē sēklu dīgšanu
Sējot sēklas atklātā zemē, jāņem vērā daudzi faktori: sēklu lielums, augsnes fizikālās īpašības, mitrums, sēklu dīgšanas periods, sēšanas dziļums, laikapstākļi un gada laiks.
Ja augsne ir viegla, tad mazās sēklas var sēt puscentimetra dziļumā, vidējas sēklas 1,5 cm, lielas sēklas vieglā augsnē var sēt līdz 3 cm dziļumā.
Vasarā sēklas jāsēj dziļāk nekā pavasarī. Tas izskaidrojams ar to, ka augsne labāk sasilst un ūdens no augsnes virskārtas ātrāk pamostas.
Ja laiks ir silts, labus rezultātus dod iepriekš izmērcētu sēklu sēšana. Gluži pretēji, aukstā un lietainā laikā tas var izraisīt sēklu puves.
Zinot šos vienkāršos noteikumus, jūs varēsiet izaudzēt veselīgus augus no sēklām, nesamazinot to dīgtspēju ar savām rokām.