VisLatvijas vidusskola nodrošinās mācības bez maksas skolēniem, kuru skolas reformas dēļ tiks slēgtas

VisLatvijas vidusskola ir gatava uzņemt un nodrošināt mācības bez mācību maksas pirmajā pusgadā visiem skolēniem, kuru skolas reformas dēļ rudenī tiks slēgtas, pavēstījis viens no skolas dibinātājiem – Arvils Pekuless.

“Situācija ir kritiska, līdz jaunā mācību gada sākumam atlikušas vien dažas dienas, bet daudziem vecākiem šobrīd nav skaidrs, uz kuru skolu bērni būs jāsūta 1.septembrī, kā uz turieni nokļūt un kā pārkārtot savu ikdienu, lai to visu paspētu,” skaidro A. Pekuless.

Šī gada 8.augustā Saeimā* tika skatīts jautājums par skolu tīkla reorganizāciju, un, kaut gan vēl nav nolemts, kuras mazās skolas, kad un pēc kādiem kritērijiem tiks likvidētas, taču viens ir skaidrs – pēc piedāvāto kritēriju ieviešanas var pārtraukt darboties pat trešdaļa mazo skolu**.

“Jā, situācija Izglītības nozarē ir kritiska, dzirdam, ka izglītības nozarei trūkst finansējuma, trūkst mācībspēku, Latvijas demogrāfija ir ar negatīvu tendenci un skolēnu kļūst aizvien mazāk – šie ir faktori, kurus nedrīkst ignorēt, taču būtu skaidri jāapzinās, ka iepriekš pieminētais ir nevis cēlonis, bet gan sekas neefektīvai izglītības sistēmas konstrukcijai,” uzsver VisLatvijas vidusskolas dibinātājs. “Pirms nepilniem 100 gadiem Latvijā bija gandrīz divreiz mazāks skolēnu skaits, taču trīsreiz lielāks skolu skaits nekā šodien! Vai izglītība toreiz bija vājāka? Noteikti nē, arī skolotāja darbs bija prestižs. Kas tad ir mainījies šajos 100 gados? Izglītības sistēmas konstrukcija!”

Piemērs nav tālu jāmeklē:

– 2023.gadā Latvijā ir 643 izglītības iestādes, kurās mācās 221 tūkstotis skolēnu no 1. Līdz 12. klasei (avots – www.viis.gov.lv sākumlapa);

– 1929.gadā Latvijā bija 1944 pamatskolas, kurās mācījās 122,7 tūkstoši skolēnu, turklāt tā laika Izglītības likumdošana un Latvijas skolu izglītības kvalitāte skaitījās augsta gan Eiropā, gan pasaulē***.

“Šobrīd piedāvātais skolu tīkla reformas projekts faktiski ir optimizācijas plāns, taču ar optimizēšanu nevar salabot konstrukciju, tāpēc VisLatvijas vidusskolas komanda novēl Latvijas likumdevējiem viedumu – saredzēt kvalitatīvus un tiešām efektīvus risinājumus šajā situācijā, tajā pašā laikā neaizmirstot Izglītības attīstības pamatnostādnes galvenos punktus. Izglītībai ir jākļūst:

– iekļaujošai,

– pieejamai,

– digitālai.

Valdībai šobrīd ir jāpalīdz nodrošināt arī skolas pieejamība katram skolas vecuma bērnam. VisLatvijas vidusskola ir gatava uzņemt un nodrošināt mācības bez mācību maksas pirmajā pusgadā visiem skolēniem, kuru skolas reformas dēļ rudenī tiks slēgtas un pus gads būs pietiekams laiks, lai kopā ar vecākiem mēs varētu sakārtot mācību maksas līdzfinansēšanu caur pašvaldībām. Mums ir tālmācības skola no 1. līdz 12. klasei ar sakārtotu vidi, kas faktiski ļauj nodrošināt skolas pieejamību katra skolēna dzīvesvietā: skola var būt visur, kur ir pieejams dators un internets. VisLatvijas vidusskolā nav ne vardarbības un mobinga jautājumu, ne pedagogu un izglītības kvalitātes trūkuma. Arī socializēšanās jautājums (par spīti tālmācības formai) ir atrisināts. Ir laiks paskatīties uz ierastajām lietām no citas perspektīvas, tālmācība mūsdienu skolēniem ir daudz draudzīgāka par ierasto klātienes skološanos!

Vislatvijas vidusskola ir Latvijas straujāk augošā privātā Izglītības iestāde, ar 540 audzēkņiem iepriekšējā mācību gadā.

Pievienot komentāru