Jūlija lilijas ir īstas dārza smaržīgās karalienes. Šie krāsainie, sulīgie augi, kas priecē ar grezniem ziediem, prasa daudz rūpju – un daudziem dārzniekiem nav laika laikus reaģēt uz vienu problēmu.
Protams, jūlijā jāparūpējas par liliju mēslošanu, laistīšanu un augsnes irdināšanu. Tomēr ir vēl viena izplatīta problēma, kurai jāpievērš uzmanība – un tās ir liliju vaboles.
Kāpēc liliju vaboles ir bīstamas?
Liliju vaboles ir lapu vaboles, kas barojas ar liliju lapām, kātiem, pumpuriem un ziediem, un to vislielākā uzplaukuma laiks ir jūlijā. Tās ir spilgti sarkanas un aptuveni 7 milimetrus garas, ar melnām galvām, kājām un papēžiem.
Ļoti bieži tie atbaida plēsējus ar čīkstēšanu — un to var pat dzirdēt, ja vaboli pietuvina ausij pietiekami tuvu.
Pieaugušie īpatņi var ātri sabojāt jūsu liliju un fritiliju dārzu, un tie nodara lielu kaitējumu, sakošļājot robainus caurumus lapās un ziedlapiņās, kamēr kāpuri ēd stublājus un lapu galus.
Pieaugušie īpatņi dažreiz var migrēt uz citiem ziediem, piemēram, maijpuķītēm, taču kāpuri tur parasti neizdzīvo. Pēc pārošanās ūdensrožu mātīte uz augiem izdēj 200 līdz 300 oranžas olas, un nedēļas laikā no tām izšķiļas sarkanbrūni kāpuri, kas pārklājas ar saviem melnajiem, gļotainajiem ekskrementiem.
Kāpuriem augot, tie ierokas augsnē, kļūstot par kūniņām, un līdz vasaras beigām tie izšķiļas kā pieauguši īpatņi.
Lasi vēl: Garda vista ar dārzeņiem, kas patiks visiem pat karstā laikā
Pirmais veids, kā kontrolēt vaboles, ir regulāri pārbaudīt lilijas. Lai tās noņemtu, paņemiet tās ar rokām un sasmalciniet pieaugušos īpatņus, kāpurus un oliņas. Jo ātrāk jūs to sāksiet darīt, jo lielāka iespēja, ka pārtrauksiet šī kaitīgā kaitēkļa dzīves ciklu.
Ir svarīgi kontrolēt vaboles vismaz līdz brīdim, kad lilijas ir pabeigušas ziedēšanu, lai to sīpoliem būtu laiks pietiekami labi attīstīties un nākamajā gadā veidot ziedus. Ja augu ir stipri bojājušas vaboles, tas jābaro ar šķidro mēslojumu.
Ja liliju ir daudz, aizsardzībai labāk izmantot insekticīdus. Kāpuri būs pret tiem neaizsargātāki nekā pieaugušie īpatņi, tāpēc labāk neatlikt apstrādi.