Ēdiens ir ne tikai prieks, bet arī neizsmeļams iedvesmas un atklājumu avots. Šodien es jums pastāstīšu par to, ko tu iespējams nezināji par ierastajiem produktiem un ēdieniem
1.Medus ir mūžīgs produkts
Uzzināju, ka medus ir vienīgais produkts, ko var uzglabāt tūkstošiem gadu. Zinātnieki to atrada Ēģiptes piramīdās, kur tas bija vairāk nekā 3000 gadu vecs un joprojām lietojams. Tas viss pateicoties medus unikālajam sastāvam: tajā ir maz ūdens, daudz cukura un dabīgi antiseptiķi
2.Vīģes ir zieds, un es agrāk domāju, ka tās ir augļi
Vīģes ir viens no pārsteidzošākajiem augiem. Tas, ko mēs mēdzam uzskatīt par augli, patiesībā ir iekšējais zieds. To apputeksnē īpašas vīģu lapsenes.
3. Siera ražošana ir interesants process
Tādus sierus kā parmezāns vai kamambērs nevar pagatavot bez himozīna. Šo fermentu iegūst no piena teļu kuņģiem, kuri ēd tikai pienu. Parmezāns – siera ferments palīdz pienam sarecēt, pārvēršot to siera masā. Senos laikos siera ražotāji fermentu ekstrahēja ar rokām, bet mūsdienās šis process ir automatizēts. Taču būtība paliek nemainīga: bez himozīna mēs nevarētu baudīt labākos sierus.
4. Čipsi ir 20 reižu dārgāki par kartupeļiem
Pērkot čipsus, ziniet, ka par kilogramu kartupeļu jūs pārmaksājat aptuveni 2000 %. Ražošana ietver apstrādi, cepšanu, iepakošanu un transportēšanu, un lielāko daļu izmaksu patērē mārketings. Kilograms kartupeļu var izmaksāt aptuveni 1 EUR, savukārt čipsi var maksāt līdz pat 200 EUR/kg. Es jau domāju iegādāties mājas fritieri.
5. Rasols patiesībā ir franču salāti
Olivjē salātus izgudroja franču šefpavārs Luans Olivjē. Viņa oriģinālajā receptē bija iekļauta teļa mēle, melnie ikri, marinēti gurķi un zirnīši. Taču laika gaitā šīs sastāvdaļas tika aizstātas ar pieejamākām sastāvdaļām: desu, kartupeļiem un burkāniem. Taču pat vienkāršotā formā salāti joprojām ir nemainīgs Jaunā gada simbols.
6. Kāpēc mārrutki vienmēr ir “pikanti”
Mārrutki satur ēteriskās eļļas, kas aktivizē nervu galus mutē. Šīs eļļas katru reizi iedarbojas uz receptoriem jaunā veidā, tāpēc pie to asuma nav iespējams pierast.
7. Putnu piens ir realitāte, nevis izdomājums
Frāzi “putnu piens” bieži lieto kā metaforu par kaut ko retu, taču patiesībā šis fenomens patiešām pastāv. Starp citu, tas ir viens no maniem iecienītākajiem desertiem. Tātad, baloži, flamingi un pat pingvīni izdala barojošu biezpienam līdzīgu vielu, ar ko baro savus mazuļus. Šis produkts ir bagāts ar olbaltumvielām un taukiem, kas palīdz cāļiem ātri augt. Nezinu, vai kāds to ir mēģinājis pievienot konfektēm:)?
8. Āboli pret kafiju: rīta eksperiments
Vai zinājāt, ka svaigs ābols var uzmundrināt labāk nekā tasīte kafijas?
Tas viss ir saistīts ar dabīgajiem cukuriem un skābēm, kas stimulē smadzeņu un sirds un asinsvadu sistēmu. Turklāt āboli neizraisa enerģijas lēcienus un palīdz saglabāt nomodā visu rītu.
9. Ķīniešu nūdeles ir dzīvības simbols
Ķīnā garās nūdeles tiek asociētas ar ilgmūžību. Tās nedrīkst sagriezt gabaliņos, jo tas tiek uzskatīts par sliktu zīmi. Pat restorānos nūdeles pasniedz veselās strēmelēs, lai saglabātu veselības un laimes simboliku. Es vienmēr esmu sarūgtinājies, kad ēdot kādu ēdienu, nūdeles šķiet pārāk garas.
10. Stāsts par Coca-Cola.
Džons Pembertons izgudroja Coca-Cola, mēģinot pārvarēt savu atkarību no kādas vielas. Viņš kombinēja koka lapu ekstraktu ar kolas riekstiem, lai radītu dzērienu, kas sākotnēji tika pārdots kā zāles. Laika gaitā recepte mainījās, bet stāsts joprojām ir pārsteidzošs.
11. Olas no veikala plaukta
Veikala olas nekad nedos pēcnācējus. Iemesls ir vienkāršs: tās dēj vistas bez gaiļiem. Tāpēc neuztraucieties, gatavojot ēdienus no olām, – tajos nebūs nekādu “pārsteigumu”.
12. Sāls nav tikai garšviela
Tikai 5 % no iegūtās sāls tiek izmantoti kulinārijā. Pārējo izmanto tehniskām vajadzībām: pārtikas konservēšanai, ādas miecēšanai un pat stikla ražošanai. Savukārt restorānos sāli izmanto virtuvē, lai ātri nodzēstu uguni pannā un apkaisītu grīdu, kas ir slidena no taukiem, ja nav iespējas to ātri nomazgāt.
13. Sīpoli ir būtiska sastāvdaļa
Sīpolus pievieno tūkstošiem ēdienu ne tikai garšas dēļ. Tie satur C vitamīnu un daudz cukura. Vai esat kādreiz aizdomājušies, kāpēc sīpolus pievieno tik daudziem ēdieniem uz planētas? Es personīgi uzskatu, ka tas ir cukura dēļ. Tas ir atrodams sīpolos, un tas piešķir līdzsvaru katra ēdiena garšas niansēm.
Lasi vēl: Kraukšķīgie skābētie kāposti; Pārspēj veikalā nopērkamos
Šie fakti par pārtiku parāda, cik interesanta un pārsteidzoša var būt mūsu gastronomijas pasaule. Dalieties savā pieredzē komentāros! Kurš produkts jūs visvairāk pārsteidza?