Ir svarīgi ne tikai savlaicīgi novākt ķiplokus, bet arī nodrošināt tiem optimālus uzglabāšanas apstākļus, lai galviņas nebojātos un saglabātu blīvumu līdz pat pavasarim.
Pieredzējuši dārznieki dalījās ar vienkāršiem, bet ļoti efektīviem padomiem, kas palīdzēs ilgstoši saglabāt ražu bez zaudējumiem. Noskaidrosim, kuras ir labākās uzglabāšanas metodes, lai ķiploki saglabātos neskarti līdz pat pavasarim.
Kā pareizi uzglabāt ķiplokus: efektīva, laika gaitā pārbaudīta laikā
Nesteidzieties tīrīt. Nekratiet augsni no ķiploku galviņām tūlīt pēc novākšanas un nenogrieziet sausās galotnes un zvīņas. Nākamo 5-6 nedēļu laikā visa enerģija un barības vielas no galotnēm nonāk galviņā, padarot to stiprāku un izturīgāku pret bojāšanos.
Sausums un ventilācija. Pēc novākšanas ir svarīgi izvairīties no mitruma: ķiploki ir ļoti jutīgi pret mitrumu, tāpēc tos nevar uzglabāt ledusskapī vai mitros pagrabos. Ideāli uzglabāšanas apstākļi ir aptuveni +15 °C temperatūra un sausa, labi vēdināma telpa.
Vislabāk ķiplokus uzglabāt tīklos, pītos grozos vai uz koka restēm. Aizmirstiet par plastmasas maisiņiem, tie nelaiž cauri gaisu, tāpēc ķiploki sāk pūt.
Ko likt uz ķiplokiem. Lai izvairītos no pelējuma, starp ķiploku galviņām ievietojiet piparmētru vai salvijas zariņus. Šis ir ļoti svarīgs solis, lai ķiploki ilgstoši paliktu neskarti. Šie augi izdala fitoncīdus – dabiskas vielas, kas kavē sēnīšu sporu attīstību un atbaida tripšus – bīstamus kaitēkļus, kas uzglabāšanas laikā bojā ķiplokus un sīpolus.
Pat ja pēc nožūšanas veidojat ķiploku pīnes, arī tur starpā pievienojiet piparmētru vai salvijas kātus. Tas pats arī jādara, ka ķiplokus uzglabājiet grozos vai uz koka paliktņiem. Minēto augu lapas varat droši uzklāt virs vai zem ķiplokiem. Par daudz to nebūs.
Regulāra pārbaude. Pārbaudiet ķiplokus ik pēc dažām nedēļām un atlasiet mīkstas vai sapuvušas galviņas. Tas novērsīs puves izplatīšanos uz veselām daiviņām un ietaupīs lielāko daļu ražas.