Tie esot “absolūti meli”, ka Progožina nāvē esot vainojams Kremlis, paziņo Peskovs

Kremlis paziņo, ka Rietumu pieņēmumi, ka Krievijas algotņu boss Jevgeņijs Prigožins nogalināts pēc tā pavēles, ir “absolūti meli”, vienlaikus atsakoties galīgi apstiprināt viņa nāvi, atsaucoties uz nepieciešamību sagaidīt testu rezultātus.

Krievijas aviācijas iestāde paziņoja, ka Vāgnera algotņu grupējuma vadītājs Prigožins atradās privātā lidmašīnā, kas trešdienas vakarā uz ziemeļrietumiem no Maskavas avarēja, un neviens izdzīvojušais nav atrasts.

Prezidents Vladimirs Putins ceturtdien nosūtīja līdzjūtību katastrofā bojāgājušo ģimenēm un par Prigožinu runāja pagātnes laikā, pārtraucot klusēšanu pēc incidenta, kas notika tieši divus mēnešus pēc tam, kad Prigožins vadīja neveiksmīgu sacelšanos pret armijas vadību.

Putins minēja “sākotnējo informāciju”, kas liecināja, ka Prigožins un viņa vadošie līdzgaitnieki Vāgnera algotņu grupā ir nogalināti, un, slavējot Prigožinu, sacīja, ka viņš ir pieļāvis arī dažas “nopietnas kļūdas”.

Rietumu politiķi un komentētāji, nesniedzot pierādījumus, ir izteikuši pieņēmumu, ka Putins licis nogalināt Prigožinu, lai sodītu viņu par 23.-34. jūnija sacelšanos pret armijas vadību, kas bija arī lielākais izaicinājums paša Putina valdībai kopš viņa nākšanas pie varas 1999. gadā.

Kremļa preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka šī un daudzas citas līdzīgas apsūdzības ir nepatiesas.

“Šobrīd ir daudz spekulāciju saistībā ar šo lidmašīnas katastrofu un lidmašīnas pasažieru, tostarp Jevgeņija Prigožina, traģisko nāvi. Protams, Rietumos visas šīs spekulācijas tiek pasniegtas no labi zināmas puses,” žurnālistiem sacīja Peskovs.

“Tas viss ir absolūti meli, un šeit, atspoguļojot šo jautājumu, ir jābalstās uz faktiem. Faktu pagaidām nav daudz. Tie ir jānoskaidro izmeklēšanas darbību gaitā,” viņš sacīja.

Iepriekš piektdien Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs bija nopēlis ASV prezidentu Džo Baidenu par to, ka viņš paudis izbrīnu par to, ka Prigožins gājis bojā lidmašīnas katastrofā, un apsūdzēja Baidenu diplomātisko normu neievērošanā.

 

JĀGAIDA TESTU REZULTĀTI

Krievijas izmeklētāji ir sākuši izmeklēšanu par notikušo, taču pagaidām nav paziņojuši, kas, viņuprāt, ir izraisījis lidmašīnas pēkšņo nokrišanu no debesīm uz ziemeļrietumiem no Maskavas.

Viņi arī nav oficiāli apstiprinājuši no lidmašīnas atlūzām izcelto 10 līķu identitāti.

Jautāts, vai Kremlis ir saņēmis oficiālu apstiprinājumu par Prigožina nāvi, Peskovs atbildēja: “Ja jūs uzmanīgi klausījāties Krievijas prezidenta paziņojumu, viņš teica, ka tagad tiks veiktas visas nepieciešamās pārbaudes, tostarp ģenētiskās pārbaudes. Oficiālie rezultāti – tiklīdz tie būs gatavi publicēšanai – tiks publicēti.”

Peskovs, kurš sacīja, ka Putins pēdējā laikā nav ticies ar Prigožinu, arī norādīja, ka nav skaidrs, cik ilgs būs pārbaužu un izmeklēšanas darbs.

Tāpēc nav iespējams sākt runāt par to, vai Putins apmeklēs Prigožina bēres, atbildot uz jautājumu par šo tēmu, sacīja Peskovs.

“Pagaidām nav noteikti nekādi bēru datumi, par to vispār nav iespējams runāt. Vienīgais, ko es varu pateikt, ir tas, ka prezidentam šobrīd ir diezgan aizņemts grafiks.”

Bijušais Lielbritānijas vēstnieks Baltkrievijā Naidžels Golds Deiviss (Nigel Gould-Davies), kurš tagad ir Starptautiskajā stratēģisko pētījumu institūtā (IISS) vecākais pētnieks, sacīja, ka bēres būs nozīmīgas.

 

“Prigožina atbalstītāji var izmantot to kā iespēju slavināt viņu un viņa kritiku par Kremļa vadīto karu – un tas varētu pastiprināt Vāgnera lojālistu kodola naidīgumu pret Kremli,” viņš teica.

Lielbritānijas militārā izlūkošana piektdien paziņoja, ka vēl nav galīgu pierādījumu tam, ka Prigožins ir bijis uz kuģa, bet ka ir “ļoti iespējams”, ka viņš ir miris.

Pentagons paziņoja, ka tā sākotnējais vērtējums ir tāds, ka Prigožins ir nogalināts.

Krievijas ziņu izdevums Baza, kuram ir labi avoti tiesībsargājošajās iestādēs, ziņoja, ka izmeklētāji koncentrējas uz versiju, ka lidmašīnā varētu būt uzstādīta viena vai divas bumbas.

Jautāts par Vāgnera grupas nākotni, kurai ir virkne ienesīgu līgumu Āfrikā un kontingents Baltkrievijā, kur tā apmāca armiju, bet tagad, šķiet, ir bez vadītāja, Kremļa preses pārstāvis Peskovs bija kodolīgs.

“Es neko nevaru jums pateikt, es neko nezinu,” viņš teica.

Leave a Comment