Pirmā palīdzība mājas apstākļos, gūstot apdegumu

Ikviens no mums vismaz reizi dzīvē ir kļuvis par nelaimīgu apdegumu upuri: mājās, izlejot verdošu ūdeni vai karstu eļļu, darbā, ignorējot drošības noteikumus, vai vienkārši citu neuzmanības dēļ.

Iemesli ir dažādi, bet sekas ir vienas un tās pašas: nepanesamas sāpes, apsārtums, čūlas, dažos gadījumos – šoks un reāli draudi dzīvībai.

Savlaicīga palīdzība apdeguma laikā ir dārgas sekundes, no kurām lielā mērā ir atkarīgs turpmākais dzīšanas process.

Pirmā palīdzība apdeguma gadījumā

Apdeguma smagums ir atkarīgs ne tikai no vielas, kas to izraisījusi, bet arī no ādas un audu skartā laukuma. Apdegums vienmēr ir ļoti sāpīgs, bet smagos gadījumos izraisa no sāpēm šoku. Apdegumus var saasināt infekcija, toksīnu iekļūšana asinsritē, vielmaiņas traucējumi, un tie draud ar nāvi. Neatkarīgi no tā, cik viegls vai, gluži pretēji, smags ir apdegums, ir jārīkojas nekavējoties!

Apdegumi no verdoša ūdens vai tvaika

Steigas vai neuzmanības dēļ gandrīz ikvienam gadās sadzīves traumas, piemēram, apdegums ar verdošu ūdeni vai tvaiku. Jo karstāks šķidrums un jo ilgāka tā saskare ar ādu, jo bēdīgākas sekas. Visbiežāk šādam apdegumam tiek pakļautas plaukstas un apakšdelmi, retāk augšstilbi, pēdas, krūtis un vēders.

Kairinošais faktors – ūdens vai tvaiki – ir nekavējoties jānovērš. Galvenais ir netaisīt paniku un ātri reaģēt.

Lasi vēl: Neiespējami uzskaitīt visas šo brīnišķīgo sēklu labvēlīgās īpašības…..

Ja bojājums ir nenozīmīgs un apdeguma laukums ir neliels, apdeguma vietu var atdzesēt ar tekošu ūdeni. Procedūrai vajadzētu ilgt vismaz 15-20 minūtes, un ūdenim nevajadzētu būt ledus aukstam.

Ir atļauts pārklāt skarto vietu ar sausu sterilu pārsēju.

Ja ievainojums ir sāpīgs, palīdzēs jebkurš pretsāpju līdzeklis (iekšķīgi!) vai nesteroīds pretiekaisuma līdzeklis.

Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!

Leave a Comment