Pastāstīsim kā rūpēties par kāpelējošu rozi

Kāpelējošas rozes ir īpašs dārza rožu veids, kam ir gari dzinumi. Šī ir dāvana dārzniekam, jo ​​augam nav nepieciešama īpaša aprūpe, bet tas zied bagātīgi.

Kāpelējošas rozes tiek izmantotas vertikālajā dārzkopībā. To izmanto kolonnu, arku, piramīdu un vītņu veidošanai. To izmanto balkonu, lapeņu dekorēšanai un dzīvās sienas veidošanai gar ēku.

Kāpelējošās rožu šķirnes

Šīs rozes tiek stādītas maijā-jūnijā mazu, neziedošu krūmu veidā. Starp tiem tiek uzturēts attālums līdz pusmetram un starp krūmu un nākamo atbalstu – 30–50 centimetri.

Dažas nedēļas pirms stādīšanas ir nepieciešams uzrakt augsni un pievienot mēslošanas līdzekļus: humusu, kūdru, kaļķi. Tieši pirms stādīšanas ieteicams bedrē ieliet šķīdumu, kas sastāv no ūdens, vienas daļas kūtsmēslu, divām daļām māla un fosforobakterīna tabletēm: 3 tabletes uz 10 litriem šķīduma.

Bedres izmēram jābūt aptuveni 50 x 50 centimetriem. Augu tajā stāda tā, lai tā sakņu kakls būtu pārklāts ar aptuveni 10 centimetru biezu augsnes slāni.

Pirms stādīšanas dzinumi un saknes jāapgriež 20–30 centimetru garumā, lai veicinātu spēcīgas sakņu sistēmas attīstību. Aplejiet griezumus ar dārza šķīdumu un pēc tam apkaisiet ar pelniem.

 

Stādītajam krūmam būs nepieciešama aprūpe. Līdz auga ziedēšanai tas būs jābaro pārmaiņus ar organiskajiem un minerālmēsliem. Un arī, ja nav lietus, laistīt reizi nedēļā.

Kāpelējošās rozes ir uzņēmīgas pret kaitēm, no kurām tās ir jāaizsargā. Šī ir miltrasa. Tas izpaužas kā baltu plankumu parādīšanās uz lapām. To apstrādā, apsmidzinot ar Bordo maisījumu.

Un arī mizas izaugumi, kurā uz kātiem parādās spilgti brūni plankumi, tie aug, kļūst melni un pārkaulojas. Tie ir jānogriež un augs jābaro ar kālija mēslojumu.

Kāpelējošām rozēm bieži uzbrūk arī kaitēkļi: laputis un zirnekļu ērces. Kad tas notiek, apsmidziniet krūmu ar zāļu novārījumu. Lai tos iegūtu, nātru vai kosu vāriet 20 minūtes. Kā pēdējo līdzekli izmantojiet insekticīdus.

Ziemai rozes būs jāietin: noņemiet dzinumus no balstiem un novietojiet tos uz egļu zariem vai sausām lapām, pēc tam ietiniet tos plastmasas plēvē vai citā ūdensnecaurlaidīgā materiālā un atgrieziet vertikālā stāvoklī.

Ir arī ziemcietīgas vīteņaugu rozes, kas viegli iztur salnas no -1 līdz -20 °C. Tās jāietin tikai tad, ja paredzama turpmāka temperatūras pazemināšanās. Šīs šķirnes ietver Rosarium Uetersen, Westerland, New Dawn, William Shakespeare 2000, Golden Celebration.

 

Un, kad kļūst siltāks, krūmi ir jāapgriež: jānoņem nosalušie, izžuvušie un vājie zari. Kāpelējošās rozes jāatjauno pavasarī.

Lasi vēl: Izsmalcināta marināde vistas šašlikam ar citronu un ķiplokiem

Mūsu apgabalā parasti tiek stādītas tādas šķirnes kā ‘Sympathy’, ‘Rosarium Uetersen’, ‘Westerland’ un ‘Jasmine’. Tās labi pielāgojas mūsu klimatam un ātri sāk ziedēt.

Kad krūms aug, jūs varēsiet to pats pavairot ne tikai ar spraudeņiem, bet arī ar slāņošanu. Lai to izdarītu, dzinums būs jāpiespiež pie zemes, jānostiprina un daļa stumbra jāpārklāj ar augsni. Šī vieta ir periodiski jāaplaista un jāmēslo, lai nākamajā gadā no tās izaugtu mazulis, ko var atdalīt no mātes auga.

Ja izvēlaties spraudeņu metodi, pavairošanai paredzētie spraudeņi būs jāņem no dzinumu vidus, kuriem ir vismaz četri pumpuri. Tos var nogriezt tikai tad, kad augs ir beidzis ziedēt, stādīt ēnā, kā arī regulāri laistīt un mēslot.

Un trešais veids: iegādājieties gatavu stādu un iestādiet to savā dārzā. Nav lētākais, bet uzticamākais variants.