Latvijas mežos vilki vairs nav retums – Valsts mežu dienesta dati par pērno gadu rāda, ka valstī mitinās ap 1300 šo plēsēju. Tomēr novērojumi liecina, ka to skaits varētu būt lielāks, un par to liecina arī kāds satraucošs ieraksts no Ādažu apkaimes.
Saskaņā ar Valsts mežu dienesta 2023. gada februāra vērtējumu, balstoties uz vilku populācijas vecuma struktūru un demogrāfisko stāvokli, vilku populācija tiek uzskatīta par stabilu, kas nodrošina labvēlīgu aizsardzības statusu šai sugai.
Lasi arī: Kāpēc patiesībā gultas veļu nevajadzētu gludināt
Šogad jau noslēgusies vilku medību sezona. Visvairāk vilku nomedīts Madonas novadā, kam seko Valmieras novads, kā arī Jēkabpils, Aizkraukles un Saldus novadi. Fiksēti nomedītie vilki arī Līvānu, Mārupes, Olaines, Ropažu un Varakļānu novados.
Latvijā vilks ir aizsargājama suga, ko drīkst medīt tikai ierobežotā apjomā, lai saglabātu populāciju. Taču Valsts mežu dienests šogad reģistrējis 88 apstiprinātus plēsēju uzbrukumus mājlopiem un mājdzīvniekiem. Mednieki norāda, ka, lai gan medību sezona ir beigusies, vilki joprojām siro, un tiek uzskatīts, ka to skaits ir ievērojami lielāks, nekā norāda Valsts mežu dienesta dati.
Žurnāls Medības nesen publicēja satraucošu ierakstu ar fotogrāfijām, kurās redzams ievērojams vilku bars Ādažu novadā, visticamāk, Ādažu poligonā. Pēdu nospiedumi liecina, ka bars ir bijis ievērojams.
Dodoties uz mežu, jābūt īpaši uzmanīgiem, it īpaši tiem, kas pastaigājas kopā ar suņiem. Mednieki brīdina, ka šāds vilku bars ir bīstams, jo vilki baros pārvietojas ātri un diennakts laikā var veikt pat 20 kilometrus vai vairāk.
Februāris tiek uzskatīts par vilku mēnesi, jo šajā laikā notiek to vairošanās periods. Pieaugušie vilki, kas dzīvo lielās grupās, pirms vairošanās mēdz izdzīt pēcnācējus no savas teritorijas. Jaunie vilki, kuri vēl nav gatavi vairoties, februārī izvairās no vecākiem, bet pieaugušie kļūst aktīvāki un pārvietojas lielākus attālumus, biežāk arī dienas laikā un atklātās vietās.
Vilku vairošanās periods ilgst aptuveni mēnesi, sākot no janvāra beigām līdz marta sākumam, ar kulmināciju februāra otrajā pusē.