Tautas zīmes un aizliegumi šai dienai. Apkārtējās pasaules vērošana un tautas zīmju un aizliegumu zīmēšana palīdzēja mūsu senčiem grūtajā dzīvē.
Šī diena atklāja “vilku mēnesi”. Šajā laikā dzīvnieki tuvojās cilvēku mājvietai, pulcējoties ganāmpulkos. Sākās “vilku kāzas” šajā periodā plēsēji kļuva īpaši ļauni.
Viņi vēl nebija vāji no bada un nevairījās no kaut kā gūt labumu, tāpēc bija aizliegts staigāt vienatnē pa laukiem, mežiem un atklātām vietām.
Ciematos viņi uzskatīja, ka ir jābūt pietiekami daudz ēdamā, lai viņam nebūtu jāskaita santīmi visam nākamajam gadam. Zemnieki to varēja atļauties, jo klētis plosījās no labības, no tīrumiem tika novākti visi dārzeņi. To visu viņi mēģināja nolikt uz galda.
Bet aizejošajiem viesiem šajā dienā bija aizliegts dalīt ēdienu no svētku galda. Ēdienu pārpalikumus iznesa pagalmā. Tie bija paredzēti gariem, kas aizsargā īpašumu un mājdzīvniekus. Turklāt pirms vakara maltītes uzsākšanas mājas saimnieki izgāja pagalmā, paklanījās un sauca Mājas gariņu vakariņās.
Viņi arī nenotīrīja galdu pēc vakariņām, lai Mājas gariņš varētu priecāties. Ja nākamajā rītā uz sliekšņa sniga sniegs, tas nozīmēja, ka mājas gars bija gana un pateicās saimniekiem par gardo maltīti. Turklāt sniegs zem sliekšņa paredzēja labu ražu nākamajam gadam.
Meitenes, kurām nebija laika apprecēties, no vakariņām atstāja liellopa gaļas gabalu un nolika to zem spilvena, aicinot saderināto, lai “sāk”.
Šajā dienā sākās “sieviešu salidojumi”: sievietes pulcējās vienā būdā, vērpjot linus un vilnu. Arī sāka gatavot pakulas – tie ir vērpšanai sagatavoti linu vai kaņepju saišķi. Vakaros lāpas priekšā skrāpēja, raustīja, vīta un tīja dziju, dziedot klusas dziesmas vai sarunājoties.
29. novembrī viņas izgatavoja lelli, kas solīja sievietei laimi. Viņai ir sešas rokas, kas pasargāja amatnieču pirkstus no traumām un palīdzēja sievietēm labāk rīkoties ap māju – šūt, adīt, mazgāt, tīrīt.
Lasi vēl: Vanga savulaik sniegusi vēstījumu katrai Zvaigžņu zīmei attiecībā uz 2025. gadu
Dažos apgabalos šajā dienā tika rīkots prusaku izraidīšanas rituāls. Lai to izdarītu, visai ģimenei no būdiņas ar diegu vajadzēja izvilkt ar kājas sasietu tarakānu. Tas viss bija jādara pilnīgi nopietni, nepārkāpjot klusumu – ja kāds pasmējās vai kaut vārdu pasaka, jāsāk no jauna.
Vajadzēja klusēt, līdz tarakāns tika izmests uz ielas. Pēc viņa viņi teica: “Ejiet prom un ņemiet līdzi savus draugus.”