Izstāde “Poēma par pienu” Gulbenes novada Tirzas pagasta vecajā pienotavā pagarināta līdz 20.augustam

4. – 20.augustā Gulbenes novada Tirzas pagasta vecajā pienotavā skatāma Ineses Manguses un Mihaila Plohocka mākslas darbu izstāde “Poēma par pienu”.

Skulptūra “Vilnis Manguss Marisa Vētras lomā” no instalācijas “Tirza baro pasaules okeānu”. M.Plohockis, 2023.

Slēgta skola un bērnudārzs, slēgts veikals, slēgts pasts un pienotava. Šādas ziņas vairs nepārsteidz attālo Latvijas lauku iedzīvotājus. Fakts, ka modernā sabiedrība mērķtiecīgi raugās lielpilsētu virzienā, bet pilsētas redz tikai pašas sevi, provocē milzīgu mentālu plaisu starp metrapolēm un perifēriju.

Inese un Mihails to spilgti izjuta, kad pandēmijas laikā no Maskavas pārcēlās uz Tirzu – Ineses dzimto pagastu astotajā paaudzē. Iedziļināšanās vietējā kontekstā ir izdzīvošanas jautājums, tādēļ mākslinieki sāka pētīt apkārtējās sabiedrības un teritorijas antropoloģiju, kā rezultātā dzima ideja mākslas projektam Iekšējā Tirza.

Visiem labi zināmais 2020.gada laiks piespieda cilvēkus ienirt savā iekšējā Tirzā, kuru, tāpat kā Tirzas pagastu, ir grūti ievērot ikdienas steidzīgajā rutīnā. Šis projekts ir Sarkanās Grāmatas alegorija, kurā tiek pētīti un apkopoti reti eksemplāri un apdraudētas “rurālās sugas” to dabiskajos dzīves apstākļos.

Iekšējās Tirzas ietvarā radās iespēja rīkot Poēmu par pienu – mākslas darbu izstādi kā specprojektu vēsturiskā un īpašā vietā – Tirzas vecajā pienotavā, kura ir trāpīgs piemērs augstāk aprakstītajām retajām “sugām”. Laiks tajā apstājies jau 90-tajos gados. Svarīgi piebilst, ka šī specprojekta īpašais viesis ir pienotavas ēkas vienaudzis Imants Ziedonis – viņa Poēma par pienu kalpo kā izstādes ceļvedis, strukturē pienotavas telpu un mijiedarbojas ar gleznām, skulptūrām un site – specific instalācijām.

Attīstoties izstādes idejai, jūlijā pienotavā rezidēja jauno mākslinieku grupa 20 cilvēku apmērā, kuri radīja lielizmēra gleznojumu instalāciju, izmantojot Ziedoņa “Poēmu par pienu”. Projektā iesaistījās arī Tirzas novadpētniecības krātuve, kura palīdzēja apzināt informāciju arhīvos un atrast dažādus ar pienotavu saistītus artefaktus.

Vēlāk kopā tika organizēts bijušo pienotavas darbinieku, piena vedēju un citu iesaistīto personu saiets, ierakstītas intervijas, apkopota arhīvos neatrodama informācija un fotogrāfijas no Tirzas iedzīvotāju personiskajiem foto albūmiem. Intervijas ar bijušajiem pienotavas darbiniekiem ierakstīja un apstrādāja projekta viesmāksliniece, Kanādā dzīvojošā latviešu fotogrāfe un dizainere Zīle Liepiņa. Visas jauniegūtās liecības nodotas Tirzas 20.gadsimta liecību muzejā.

***

1922.gadā tika dibināta Tirzas piensaimnieku sabiedrība un tā uzsākusi darbu kā rokas pienotava, bet jau 1926.gadā pāriet uz tvaika iekārtu. Līdz 1939.gada janvārim darbība noritējusi šaurās nepiemērotās telpās. 1939.gadā sabiedrībā bija 160 biedri un tā kalpojusi visa pagasta vajadzībām. Labākā piena nodošanas laikā dienā tika pārstrādāti 8000 kg piena. 1939.gadā tiek uzcelta jauna ēka pēc inženiera Mazpoļa būvprojekta un pienotavas atklāšanas svētkos piedalījies valsts prezidents Kārlis Ulmanis, kara un zemkopības ministri. Pienotava beidz savu pastāvēšanu 90-tajos gados.

***

Inese Manguse dzimusi 1989.gadā Gulbenē. 2020.gadā absolvējusi V. Surikova Maskavas Valsts akadēmiskās mākslas institūtu, monumentālās glezniecības nodaļu. Piedalās un organizē izstādes un plenērus kopš 2014.gada. Galvenā mākslas darbu tēma ir veselīga psihoekoloģiskā stāvokļa meklējums, lokālā konteksta izgaismošana, indivīda mijiedarbība ar savu vidi un laiku.

Mihails Plohockis (Mikhail Plokhotskiy) ir tēlnieks un mākslas projektu kurators. Dzimis 1980.gadā Maskavā. 2003.gadā absolvējis I. Glazunova Krievijas glezniecības, tēlniecības un arhitektūras akadēmiju, tēlniecības nodaļu.

No 2006. līdz 2009.gadam stažējies Krievijas mākslas akadēmijas radošajās darbnīcās. 2018.gadā absolvējis MMOMA muzeja laikmetīgās mākslas studiju kursu. Kopš 2001.gada piedalās mākslas rezidencēs, izstādēs, realizē tēlniecības projektus pilsētvidē. Mihaila mākslas darbi atrodas Tretjakova galerijas, Laikmetīgās mākslas inovāciju centra un privātajos krājumos.

Šobrīd abi mākslinieki dzīvo un strādā Tirzas pagastā.

Leave a Comment