Kultūras notikumu piedāvā Mārtiņš Vilsons

24., 25., 26., 27.augustā plkst.19:00 .

Mārtiņš Vilsons jaunajā dzejas izrādē runās Aleksandra Čaka erotisko dzeju un izpildīs Nika Matvejeva dziesmas ar Čaka vārdiem.

Mīlestība ir kā trauksmains sapņu lidojums, kas mākslinieku apciemo visnegaidītākajos brīžos. Tā rada iedvesmu, kas ir piederīga mīlestībai un kaislībai iepretim ikdienišķajai pasaules realitātei.

Čaks rakstīja: Smieklīgi domāt, ka katrs, kas noskūpstījis piecas jaunavas un bijis desmit reizes uz satikšanos Galvenajā pastā, var būt dzejnieks. Ar dažiem laimīgiem izņēmumiem man jāsaka visiem mūsu jaunākiem mīlas liriķiem – Jaunekļi, grieziet ciet, ūdens vien nāk!

Čaks mīlēja dzīvi un sievietes. No mazās kaimiņu meitenes Zentas līdz dzejas iedvesmas mūzām. Mūža garumā. Viņa lirikā centrālā iedvesmas ass bija sieviete. Dāmu sabiedrībā Čaks allaž devīgi bārstīja komplimentus, savas daiļrades atzinību un kautrību mēģinot līdzsvarot ar atjautībām un jokiem. Sirdī jutās gandarīts. Tas bija viņa smaids, kas izteica vairāk par skaļu un oficiālu pateicību.

Čaks bija sabiedrības dvēsele – kur bija Čaks, tur bija dzīvība. Asprātīgi tosti, pagodinājumi kādām pavisam necilām sievietēm, kas, dzejnieka izceltas, pēkšņi aizkustinoši iemirdzējās. Īso svārku, skatiena vilinājuma, kairo pieskārienu akcentējums veidoja Čaka erotisko dzeju, kam bija saikne ar dziļāko, tikai apjaušamo juteklību.

Čaka mīlestības stāstu var iedalīt desmitgadēs:

• 1923.gadā viņš iepazinās ar Leontīni Amāliju Rundeli – pirmā mīlestība. Tapa pirmie sajūtu apliecinājumi dzejā.

• 1933.gadā Čaks satika Annu Elizabeti Ēriku Bērziņu – mīlestība kā nebeidzami svētki. 1941.gadā Anna kļuva par Čaka sievu.

• 1943.gadā liktenis Čaku saveda kopā ar Mildu Grīnfeldi. Aizliegtās mīlestības caurstrāvotie dzejoļi Mildai vēlāk tika apkopoti krājumā “Debesu dāvana”.

Mārtiņa draugs, mūziķis un komponists Niks Matvejevs bija dzīves gardēdis, vienlaikus kautrīgs un labsirdīgs cilvēks, ar nebēdnīgi dzirkstošām acīm, apveltīts ar izcilu humora izjūtu, stāstnieka talantu un plašu sirdi. Niks mums ir atstājis divos diskos apkopotas savas dziesmas ar Čaka dzeju: “Dziesmas meitenēm” un “Atzīšanās”.

Izrādē “Mīlestības gads” skanēs dziesmas no šiem diskiem Mārtiņa izpildījumā, kas ir dāvana draugam – Nikam 65 dzimšanas dienā.

Mārtiņa Vilsona dzejas pasniegšanas veids aizved pāri ikdienības steigai. Vīrišķīga un viegli ievainojama ir sirds, kurā Mārtiņš dalās ar saviem skatītājiem.

Mīlestība uz dzīvi.

Mīlestība uz sievieti.

Mīlestība ir savedusi kopā šos trīs lieliskos Latviešu māksliniekus pāri laikiem, lai priecētu skatītāju sirdis. Nekautrīgi un atklāti.

Turpinām mājas teātra tradīciju ar jaunu verandas izrādi.

Vakara muzikālais noformējums ir Mārtiņa balss un ģitāras ziņā.

Savas mājas verandā Upesgrīvā, aicinām baudīt vakaru mieru, dzeju un satikšanās prieku.

Pēc izrādes ir iespēja doties vēlīnā pastaigā gar jūru.

Pasākums šaurā lokā.

Iespējams pasākumā piedalīsies kaķis!

Pasākuma ilgums aptuveni 1stundu 15 minūtes, vai kamēr raisās dzejas iedvesmotas sarunas.

Biļetes var iegādāties Biļešu serviss kasēs.

Tuvākās izrādes “Mīlestības gads”

Vilsonu verandā Upesgrīvā – 8.,9.,23.,29.septembris

“Putnu terase” Zvejniekciemā – 2., 3.septembris

Par čakisku līdzdomāšanu Mārtiņš Vilsons ir apbalvots divas reizes:

2021.gadā tika pasniegta Aleksandra Čaka balva par spilgtu un ilggadīgu devumu Aleksandra Čaka dzejas uzvedumu veidošanā un dzejnieka daiļrades vērtību apliecinājumu izrādē “Čaks lauku mierā Vilsona verandā”.

2014.gadā par A. Čaka daiļrades popularizēšanu piešķirta A. Čaka piemiņas nozīmīte.

2021.gada augusta mēnesī Mārtiņš Vilsons vēra savas mājas durvis pasākumam “Čaks lauku mierā Vilsona verandā”, kurā vasaras vakaru mieru un dzejas izrādi varēja baudīt mājas atmosfērā.

Skatītāju iedvesmoti, turpinām izrādes savas mājas verandā un dodamies pie skatītājiem Latvijā.

Pievienot komentāru