Vietējie iedzīvotāji kritizēja iepriekšējos nodokļu noteikumus pēc tam, kad bagāti emigranti, iegādājoties īpašumus Itālijā, izraisīja mājokļu cenu kāpumu.
Itālijas valdība ir apstiprinājusi ikgadējā fiksētā nodokļa palielinājumu, ko piemēro ārvalstīs gūtajiem ienākumiem, kurus gūst jaunie Itālijas nodokļu rezidenti.
Gada fiksētais nodoklis pieaugs līdz 200 000 eiro, salīdzinot ar pašreizējiem 100 000 eiro.
Vietējo iedzīvotāju vidū nepopulārais nodokļu režīms neoficiāli tiek dēvēts par “miljardieru” nodokli vai “futbolistu shēmu” – tam tiek piedēvēta tūkstošiem multimiljonāru piesaistīšana Itālijai.
Viens no augsta ranga cilvēkiem, kas guva labumu no šīs sistēmas, bija portugāļu futbolists Krištianu Ronaldu, kurš 2018. gadā pārcēlās uz Turīnu.
Maksājot vienoto nodokli, iedzīvotāji 15 gadus ir atbrīvoti no citiem nodokļiem par ārvalstīs gūtajiem ienākumiem, dāvanām un mantojumiem.
Kad to ieviesa 2017. gadā, Itālijas amatpersonas cerēja, ka šis nodokļu atvieglojums dos labumu ekonomikai, piesaistot turīgas personas, kuras pēc tam tērēs naudu Itālijā.
Tomēr ekonomikas ministrs Džankarlo Džordžetī trešdien, 7. augustā, uzsvēra, ka Itālija tagad iebilst pret ideju konkurēt ar citām valstīm, piedāvājot “nodokļu atvieglojumus” superbagātniekiem.
Fiskālās “sacensības uz leju” starp valstīm ir parādība, ko īpaši neatbalsta tādas nozīmīgas organizācijas kā ESAO un SVF.
Lai gan valstis var gūt labumu no turīgu privātpersonu un korporāciju klātbūtnes to teritorijā, pārmērīgi izdevīgas nodokļu atlaides var palielināt nevienlīdzību, graut sabiedriskos pakalpojumus un izraisīt reģionālo nelīdzsvarotību.
Vienotā nodokļa dubultošana arī palīdzēs Itālijai novērst budžeta deficītu.
Džordžijas Meloni valdībai pagājušajā gadā radās deficīts 7,4 % apmērā no iekšzemes kopprodukta.
Tas ievērojami pārsniedza ES noteikto mērķi – 3 % no IKP, un tas pamudināja Eiropas Komisiju sākt disciplinārlietu procedūru.
Pagaidām nav skaidrs, cik daudz naudas tiks iegūtas, palielinot nodokļus.