Cik un kādi asteroīdi šogad pietuvusies Zemei un cik bīstami tie ir – apkopojam visu zināmo informāciju

 

Asteroīds 2011 UL21

Asteroīds 2011 ir pazīstams arī kā “planētas sle**ava”. Tas viss ir saistīts ar tā lielumu. Tā diametrs ir aptuveni 2,5 kilometri – tas ir daudz. Vismaz tik daudz, lai izjauktu visa kontinenta dzīvības līdzsvaru. Nākamo reizi tas mūs apciemos tikai 2089. gadā. Tas ir iemesls priecāties.

 

Kādi meteorīti jau ir nokrituši uz Zemes?

Tikmēr daži asteroīdi jau ir nokrituši uz Zemes un nodarījuši tai dažāda veida kaitējumu. No tiem ir cietusi arī dzīvība uz planētas: visiem ir zināms, kāpēc pirms 66 miljoniem gadu iznīka dinozauri. Piedāvājam jums izlasi ar bīstamākajiem meteorītiem, kas jau ir sadūrušies ar mūsu planētas virsmu.

Asteroīds Čiksulubs.

Čiksulubs ir milzu krātera nosaukums, kas izveidojās pēc asteroīda krišanas. Šis niansētais nosaukums patiesībā ir izveidots, izmantojot divus vārdus no spāņu un Jukatekas valodas. Tas tulkojams kā “ērču dēmons”. Fakts ir tāds, ka vietā, kur šis meteorīts nokrita, – Jukatānas pussalā – gadsimtiem ilgi ir rosījušies parazītiski Ixoid radījumi. Varbūt tās juta, ka šeit notikusi briesmīgākais notikums Zemes vēsturē?

Tomēr notikušais nebija  beigas visiem. Čiksulubs ir dinozauru un, protams, lielākās daļas dzīvības uz planētas beigu cēlonis. Līdz ar tā krišanu beidzas krīta periods un sākas paleogēns. Un, ja nebūtu Čiksuluba, kas zina – varbūt Zemi būtu apdzīvojuši nevis cilvēki, bet gan saprātīgas ķirzakas. Lieluma ziņā vissmagākais meteorīts bija 25 kilometru diametrā. Tas ir vairākas reizes vairāk nekā bīstamākie nākamo gadu asteroīdi.

Asteroīds Baringers

Mūsu tālie senči savām acīm redzēja asteroīdu Baringeru.  Baringer trāpīja Zemei pirms 50 000 gadiem. Mūsu sugas tiešie priekšteči, saprātīgie cilvēki, noķēra šī meteorīta triecienu. Asteroīda diametrs bija 1,2 kilometri, un tas nokrita Arizonā. Varbūt Holivudai bija taisnība, ka filmas par pasaules galu sākās Ņujorkā vai Losandželosā. Vismaz gan Baringers, gan Čiksulubs nepārprotami bija labvēlīgi noskaņoti Amerikas kontinentam.

Tunguskas meteorīts

Tunguskas meteorīts bija draudošs priekšvēstnesis par Krieviju piemeklējušajām nelaimēm. Tunguskas upes līcī, kur, domājams, ir nokritis meteorīts.

Pašlaik nav iespējams noteikt Tunguskas meteorīta lielumu. Fakts ir tāds, ka asteroīds eksplodēja virs taigas, nesasniedzot Zemes virsmu, 1908. gada 30. jūnijā. Trieciena vilnis no šīs sadursmes sasniedza Vašingtonu un Lielbritāniju. Tika iznīcināti vairāk nekā 2000 kilometru koku. Pēc sprādziena Krievijas teritorijā cilvēki redzēja sudrabainus mākoņus, gaišu krēslu un Saules aureolei līdzīgu auru.

Čeļabinskas meteorīts

Šī bija līdz šim pēdējā reize, kad uz Zemes nokrita tik liels asteroīds. Meteorīts nokrita netālu no Čeļabinskas apgabala Čebarkulas pilsētas 2013. gada 15. februārī. Tā radītais trieciena vilnis pāršalca visus blakus esošos Krievijas reģionus un daļu Kazahstānas. Diametra ziņā lielākais “Čeļabinskīts” patiesībā bija mazliet mazāks – tikai 20 metri. Tas, tāpat kā Tunguskas meteorīts, eksplodēja atmosfērā, un zeme tika nosēta ar “kosmosa tramplīna” gabaliem. Čeļabinskā cieta 7 tūkstoši māju un ietekmēti aptuveni pusotrs tūkstotis cilvēku, taču brīnumainā kārtā neviens cilvēks necieta.

Un kas aizsargā Zemi no asteroīdiem?

Ir viena planēta, kas pasargā Zemi no asteroīdiem kā gādīgs vecākais brālis.

Jā, kosmosā ir viens Zemes “palīgs”, kas pasargā to no krītošiem meteorītiem. Tā vārds ir Jupiters. Šī planēta ir patiešām milzīga, lielākā Saules sistēmā, un tās gravitācijas spēks ir milzīgs. Jupiters vienkārši ievelk dažus asteroīdus un komētas savā orbītā. Taču ir brīdinājums: tie ir debesu ķermeņi ar plašu orbītu. Un, ja asteroīda “atgriešanās” periodiskums ir mazs, tad Jupiters darbosies kā ļaunākais ienaidnieks visai dzīvībai uz Zemes: gluži pretēji, sūtīs “kosmosa vagaru” mūsu virzienā.

Labi atcerieties šos datumus: 21. marts, 11. aprīlis, 15. un 22. augusts, 13. septembris un 18. decembris. Tās ir dienas, kad dinozauru ļaunākie ienaidnieki – asteroīdi – atradīsies bīstami tuvu Zemei! Nekad neskatieties uz augšu un nedomājiet par draudīgo “ērču velnu” Čiksulubu.