Lai arī tiek uzskatīts, ka cīsiņi ir ne pārāk labvēlīgi, taču starp tiem var atrast kvalitatīvus. Mēs jums pastāstīsim, kā to noteikt.
Desu un cīsiņu daudzveidība veikalu plauktos ir iespaidīga. Kā izvēlēties? Kam pievērst uzmanību? Ir vairākas pazīmes, kas palīdzēs atšķirt kvalitatīvu produktu.
Izskats
Pirmais, kam jāpievērš uzmanība, izvēloties desas un cīsiņus, ir izskats. To apvalka virsmai jābūt bez bojājumiem, sausai, tīrai un gludai. Ja tā ir krokota – tas nozīmē, ka ir pārkāptas pagatavošanas tehnoloģijas vai produkts, pārsniedzot derīguma termiņu, ir sācis sarauties. Kvalitatīvām desām parasti ir blīvs apvalks, kuram (izņemot celofānu) cieši jāpieguļ gaļai.
Tauku vai buljona noplūde zem apvalka arī liecina par pagatavošanas tehnoloģijas pārkāpumiem. Šādā desā ir daudz ūdens vai tā ir izgatavota no treknas gaļas ar daudzām dzīslām.
Krāsa
Kvalitatīvam produktam ir bāla krāsa. Spilgta rozā vai sarkanīga krāsa nozīmē, ka tajā ir daudz krāsvielu. Pārāk tumša krāsa nozīmē, ka produktā ir daudz konservantu.
Standarts
Dažādās valstīs ir skaidri reglamentēti noteikumi un normas, saskaņā ar kurām tiek ražots produkts. Eiropā visbiežāk desas un cīsiņi ar marķējumu 4436:2005 ir augstākās šķiras produkts, kura sastāvā jābūt 100 % gaļas (cūkgaļas vai liellopu gaļas) un citām dabīgām sastāvdaļām: speķis, subprodukti, siers, krējums, piens, vistu olas un augu eļļa. Saskaņā ar šo standartu nav atļautas nekādas citas piedevas.
Lasi vēl: Šīs ziemas Top 3 krāsas: kādi apģērbi būs modē
Pirmās šķiras desām un cīsiņiem var būt arī cita veida izejvielas – noteiktā daudzumā. Piemēram, atļauts pievienot līdz 10 % olbaltumvielu stabilizatora no kolagēna izejvielas un cūkgaļas ādas, līdz 10 % liellopu, cūkgaļas, jēra gaļas masas, līdz 10 % mehāniski apstrādātas mājputnu gaļas, līdz 10 % sojas un piena preparātu hidratētā veidā, līdz 3 % graudaugu, līdz 4 % cietes un kviešu miltu. Bet galvenās izejvielas daļai (tai, kas deklarēta augstākajā kategorijā) jābūt vismaz 70 %.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!