Pastāstīsim kā pasargāt kartupeļus no zemes vēžiem, lai raža paliktu neskarta

Zemes vēži sagādā galvassāpes daudziem dārzniekiem. Šis kukainis atgādina kurmja un siseņa hibrīdu un vienas nakts laikā var iznīcināt gandrīz veselu jauno kartupeļu dobi – tāpēc ar to jācīnās, tiklīdz to pamanāt.

Zemes vēžiem ir spēcīgi žokļi un varenas ķepas, un, pateicoties tam, tas var rakt tuneļus, bojājot saknes, stublājus un kartupeļu bumbuļus. Tas ir īpaši bīstams pavasarī, bet var nodarīt lielu postu arī vasarā.

Kā var noteikt, vai tavā dārzā ir zemes vēži?

Ļoti bieži dārznieki pārāk vēlu saprot, ka dobēs viņu ražu mielojas zemes vēzis. Taču to var diezgan viegli atklāt: lai to izdarītu, jāpievērš uzmanība vairākām detaļām.

Caurumi un tuneļi augsnē. Ja gultņu virsmā pamanāt mazus caurumus dažu centimetru diametrā, no kuriem bieži tiek izmesta augsne, pastāv iespēja, ka tās ir ieejas kukaiņu pazemes ejās.

Raksturīgās skaņas: Vakarā un naktī zemes vēzis rada slīpēšanas skaņas, kas atgādina dzirkstīšanu.

Pēdas uz mitras augsnes. Pēc laistīšanas vai lietus uz zemes var būt redzamas līkumotas vagas – zemes vēzis pārvietojas augsnes virskārtās.

Bojāti augi. Jauni kartupeļu stādi novīst, apgāžas vai izskatās apgrauzti pie pamatnes, un pašiem bumbuļiem ir apgrauztas vietas.

Kā novērst zemes vēžu iekļūšanu jūsu dārzā?

Labākais veids, kā apkarot kaitēkļus, ir profilakse. Tas jāpieiet visaptveroši, un ir vairāki pasākumi, kas var padarīt jūsu vietu ļoti nepievilcīgu kaitēkļiem.

Dziļā aršana. Vēlā rudenī vai agrā pavasarī dārzs ir jāuzar 25–30 centimetru dziļumā. Tas iznīcinās zemes vēžu tuneļus un ligzdas.

Mitruma kontrole. Zemes vēžiem patīk mitras vietas, tāpēc izvairieties no pārlaistīšanas, īpaši smilšainās augsnēs. Ja iespējams, nodrošiniet pilienveida apūdeņošanu, lai ūdens nokļūtu tieši pie auga saknēm.

Lasi vēl: Aprociet izlietotos tējas maisiņus savā dārzā, lai uzlabotu augsni

Teritorijas attīrīšana no organiskajām vielām … Rudenī noņemiet visas augu atliekas, kūtsmēslus un nezāles. Ļoti bieži šīs “mājīgās” vietas kļūst par patvērumu zemes vēzim.

Jaukti stādījumi un augseka… Zemes vēžus piesaista monokultūras, tāpēc mēģiniet kartupeļus pārmaiņus audzēt ar citām kultūrām, piemēram, kukurūzu, ķiplokiem, krizantēmām vai samtenēm.

Kā cīnīties ar zemes vēzi?

Ja sastopaties ar zemes vēžu tuneļiem, piepildiet tos ar ziepju šķīdumu . Varat izmantot ne tikai ziepes, bet arī parasto pulveri — tie viņiem nepatīk, tāpēc vēlāk tie rāpos uz virsmu, kur tos var noķert un saspiest.

Ļoti populāri ir arī speciāli ēsmas slazdi. Lai to izdarītu, paņemiet stikla burku un pārklājiet tās malas ar ievārījumu. Ievietojiet iekšā arī dažas karotes kaut kā salda. Ierakiet burku dārzā tā, lai tās malas būtu zemes līmenī. Naktī zemes vēži rāpos pēc saldumiem, bet tie nevarēs izkļūt no slazda.

Papildus ievārījumam kā ēsmu var izmantot arī alu – ielejiet svaigu alu pudelē ar platu kaklu un ierociet to 45 grādu leņķī tā, lai kakliņa augšējā mala atrastos augsnes virsmas līmenī. Apsmidziniet bedri ar ūdeni un pārklājiet to ar kādu materiālu.

Pavasarī ļoti efektīva tiek uzskatīta baldriāna uzlējums – 10 litriem ūdens pievieno 3 ēdamkarotes koncentrēta šķīduma. Katru nedēļu pēc kartupeļu laistīšanas zem katra krūma pievieno glāzi šķīduma. Parasti 3–4 nedēļas ir pietiekami, lai zemes vēzis pilnībā izzustu.