“Dārza karalienei” nepieciešama rūpīga kopšana. Padomi, lai tās ziedēšana priecētu ilgi un koši
Ja jums ir iestādītas šķirnes, kas zied tikai vienu reizi (piemēram, ramblerroze ‘Sarkanais bāka’), tad šai ziedēšanai jābūt iespaidīgam, greznam notikumam, kas priecē acis jau no attāluma. Man patīk visas rozes, bet neviena nav tik iespaidīga kā vīteņrozes…
Noņemam pārsegu un gatavojam jauno sezonu. Es sāku ar to, ka noņemu ziemas pārsegu, uzmanīgi atbrīvoju augsni ap stumbra pamatu un aizvācu veco mulču. Ja stumbru pamatnē saglabājies zaļš tonis, tas nozīmē, ka jauni pumpuri var parādīties no snaudošajiem pumpuriem. Uzirdinu augsni, lai tā ātrāk sasiltu.
Ieteicams turēt pārsegmateriālu tuvumā gadījumam, ja pavasarī uznāk salnas. Apgriešana bagātīgai ziedēšanai Rozēm nepieciešamas rūpīgas “friziera” rokas, lai tās netērētu spēkus jaunu dzinumu veidošanai, bet koncentrētos uz pumpuru veidošanu, kas parādās uz iepriekšējā gada dzinumiem. Es sāku darbus, pirms pumpuri sāk uzbriest un parādās lapas.
Izvēlos siltu un sausu dienu, sagatavoju instrumentus: sekatoru, zāģīti, dārza šķēres un nazi. Pārbaudu zaru stāvokli. Ja kādi no tiem ir apsaluši, apgriežu līdz zaļumam. Noņemu sausos, nolauztos zarus un tos, kas aug krūma iekšpusē, jo tie sabiezina krūmu. Ja vieta ir lielāka par 1 cm, to apstrādāju ar jodu vai hlorheksidīnu.
Pirms sulas kustības sākuma (parasti aprīļa pirmajā dekādē) es saīsinu viengadīgos dzinumus par trešdaļu – tas veicina to aktīvu augšanu, bet divgadīgos atstāju ar 3–5 pumpuriem (var arī vairāk, atkarībā no balsta veida). Griezumu veicu virs pumpura, atstājot 5–7 mm stumbra. Izvēlos griezuma vietu tā, lai veselīgie pumpuri atrastos stumbra ārējā pusē – tā nākamie dzinumi augs pareizi, uz āru.
Pēc apgriešanas ir svarīgi ievērot piesardzības pasākumus, lai novērstu citas problēmas un kaitēkļus. Instrumentu skalošana stiprā kālija permanganātā, palīdz novērst kaišu pārnešanu starp augiem. Augu atlieku sadedzināšana novērš iespējamos citus avotus.
Apstrāde ar 1% vara sulfāta šķīdumu darba zonā rada aizsargbarjeru, jo varam piemīt fungicīdas īpašības. Papildus izmantoju 3% dzelzs sulfāta šķīdumu, lai atturētu kaitēkļus un novērstu sēnes, jo dzelzs arī spēlē svarīgu lomu augu vielmaiņā un aizsardzībā.
Balsti
Lai rozi mudinātu veidot pēc iespējas vairāk ziedošo dzinumu, nepieciešams nodrošināt tai optimālus augšanas apstākļus un pareizu balstu. Daži ieteikumi:
-Stumbru balsts: Atrodiet vai izveidojiet piemērotu balstu, pie kura stumbrus var piestiprināt horizontāli vai 30–45 grādu leņķī. Tas ir īpaši svarīgi ramblerrožu gadījumā, kuru plānie zari nav spējīgi pašrocīgi vīties. Mums ir pastāvīgas metāla metinātas konstrukcijas rāmja formā, kas ievietojamas caurulēs. Caurules ir dobas un ieraktas zemē, bet rāmis ziemā tiek noņemts. Visā rāmja plaknē zari tiek vienmērīgi izkārtoti.
Piesiešana: Piesieniet galveno stumbru pie balsta, lai nodrošinātu nepieciešamo atbalstu. Tas palīdzēs novērst zaru lūšanu un stimulēs sānu dzinumu augšanu.
Krūmu veidošana: Kamēr jaunie dzinumi aktīvi aug, sekojiet to virzienam un uzmanīgi piestipriniet pie balsta, nevajadzīgos – izgrieziet uzreiz. Iepriekšējā gada un nedaudz vecākos dzinumus arī ir vērts izkārtot pareizajā virzienā. Tas palīdzēs veidot skaistu un sakoptu krūma formu.
Lasi vēl: Iecienītās petūnijas vari stādīt arī dobē, ne tikai podos – padomi kā to izdarīt
Vīteņrožu kopšana
Nodrošiniet rozei regulāru laistīšanu, mēslošanu un apgriešanu. Pareiza kopšana veicina veselīgu augšanu un palielina ziedošo dzinumu skaitu. Ievērojot šos ieteikumus, jūs varēsiet aktivizēt ziedošo dzinumu augšanu un izbaudīt brīnišķīgu jūsu rozes ziedēšanu.
Es laistu rozes zem krūma ne retāk kā reizi nedēļā, bet karstā laikā – biežāk. Ūdeni leju no spaiņa agrā rītā vai vakarā, pievienojot vienu karoti medus, lai sniegtu papildu barības vielas pumpuriem. Pēc laistīšanas mulčēju augsni ar kūdru vai kompostu.
Lai palielinātu auga noturību pret klimatiskajiem, mainīgajiem un citiem nelabvēlīgiem apstākļiem, lietoju specializēto līdzekli. Pēc apgriešanas, kad sāk plaukt pirmās lapiņas, mēsloju ar šķidrumu, kas pagatavots no govs mēslu uzlējuma (1:10). Pumpuru veidošanās laikā roze labi reaģē uz pelnu uzlējumu (200 g uz spaini ūdens).
Pēc noziedēšanas pievienoju komplekso mēslojumu rozēm, ievērojot norādījumus. Ja jūsu dārzā aug vīteņroze, neatlieciet tās kopšanu uz vēlāku laiku. Pārbaudiet pārsegu, sagatavojiet instrumentus un ieplānojiet apgriešanu tuvākajā saulainajā dienā. Dalieties komentāros ar saviem kopšanas noslēpumiem – man un citiem lasītājiem tas būs ļoti interesanti!