Iecienītās petūnijas vari stādīt arī dobē, ne tikai podos – padomi kā to izdarīt

Mēs esam pieraduši petūnijas stādīt iekaramajos podos, bet patiesībā tas ļoti skaisti aug arī dobē. Tās vijās, plešas un rezultāts ir brīnišķīgi skaists

Petūnija neprasa īpašas pūles stādu audzēšanā, galvenais ir ievērot laika gaitā pārbaudītus noteikumus. Taču rodas problēma – tiklīdz sākam pārstādīt ziedošos stādus atklātā zemē, ziedi nobirst vai, labākajā gadījumā, augs uz pāris trim nedēļām apstājas augšanā. Bet tik ļoti gribas iestādīt un uzreiz redzēt ziedēšanas turpinājumu!

Šodien es dalīšos ar jums informācijā par nepārprotamu veidu, kā pāriet uz nākamo posmu – petūniju stādu stādīšanu atklātā dobē.Šeit katra kļūda var izmaksāt ļoti dārgi, jo īpaši, ja jums ir izdevies izaudzēt spēcīgus stādus. Būtu ļoti žēl, ja tie aiziet postā. Mēģināsim to novērst.

Petūniju stādu gatavības pazīmes stādīšanai

Mēs steidzamies izaudzēt petūnijas pēc iespējas agrāk, lai stādīšanas brīdī tās jau ziedētu. Bet visam ir robežas – bezgalīgi turēt petūniju podā nedrīkst, tā nedrīkst zaudēt augšanas dinamiku vai apstāties. Tāpēc, pat ja negribat, petūnija jāstāda, ja novērojat šādas pazīmes:

-Labi attīstīta veģetatīvā masa ar izveidojušiem sānu dzinumiem.
-Sakņu sistēma aizņem visu poda tilpumu.
-Pumpuri jau ir izveidojušies un pat var sākt vērties vaļā.

Protams, petūniju var stādīt arī agrāk, bet šobrīd runa ir par tiem stādiem, kas tika sēti janvārī-februārī, ar mērķi – stādīt atklātā zemē jau ziedošus stādus.

Petūnijai nepatīk liels tilpums – saknes kā “apmaldās” lielos podos. Daži dārznieki uzskata, ka nav vērts krāmēties ar piķēšanu, un sēj sēklas uzreiz podos vai puķupodos. Tā ir liela kļūda – augs augs, bet lēnāk un sliktāk. Tilpumu vajag pakāpeniski palielināt, pārstādot arvien lielākos podos. Ja esat to darījuši pareizi, tad skatieties, vai kārtējais pods jau pilnībā aizņemts ar saknēm. Ja visa augsne ir apgūta, tad pienācis laiks: vai nu stādīt atklātā dobē vai arī pārstādīt nākamajā podā – tagad jau piecu litru.

Labākais laiks stādīšanai

Parasti petūnijas stāda tieši šajā laikā – maija beigās. Tomēr ir svarīgi ņemt vērā reālos laika apstākļus. Vadieties pēc šādām pazīmēm:

-Zemei jābūt irdenai un nedaudz izžuvušai.
-Nav prognozēta negatīva temperatūra.
-Augsnes temperatūra (pārbaudiet ar speciālu termometru!) sasniegusi 16–18 grādus. Tad var ķerties pie stādīšanas!

Petūniju sagatavošana stādīšanai atklātā dobē

Galvenā sagatavošana – rūdīšana. Tā jāveic trīs reizes – stādus jāiznes ārā. Turklāt pēdējo reizi jāatstāj ārā visu nakti – dienu pirms stādīšanas. Petūnijām ir ļoti maigas lapas, tāpēc pārāk spilgta saule, vējš, diennakts temperatūras svārstības – visi šie nepierastie apstākļi rada stresu, kā rezultātā pumpuri nobirst vai pārstāj attīstīties.

Ne mazāk svarīgi ir pareizi sagatavot dobi. To kārtīgi uzrok, pievienojot satrūdējušu kūtsmēslu. Katram augam rok bedrīti, ko kārtīgi irdina un aplaista. Šis brīdis ir ļoti svarīgs sakņu ieaugšanai. Lūkā ieber sauju slāpekļa mēslojuma. Tātad, slāpeklis nodrošinās stādiem nepieciešamo enerģiju uzreiz pēc stādīšanas, bet kūtsmēsli palīdzēs uzturēt petūniju barošanu visu sezonu.

Lai sagatavotu stādus stādīšanai, dienu iepriekš ievada kompleksu mēslojumu ar fosforu un kāliju. Šī kombinācija palīdzēs saknēm pielāgoties un stiprināt pumpurus.

Lasi vēl: 7 karotes parasto garšvielu dod nepieredzētu peoniju ziedēšanu

Arī zemei podos, kur aug stādi, jābūt labi samitrinātai – atcerieties, ka kūdra slikti vada ūdeni. Kad stādi iestādīti zemē, vienmērīgi aizberiet bedrītes ar zemi. Nedaudz piespiediet augsni, bet nelaistiet.

Sausa zeme labāk uzsilst nekā mitra, tādējādi naktī tā uzturēs siltumu un nodrošinās augam papildu aizsardzību. Lūku samitrināšana nodrošinās augiem pietiekamu mitrumu vairākām dienām. Pēc dažām dienām stādus nepieciešams aplaistīt ar siltu ūdeni.

Kļūdas, kas noved pie ziedu nomešanas stādos

Tās galvenokārt rodas no ieteiktās tehnoloģijas neievērošanas. Īsumā uzskaitīsim. Petūnijas cieš stresu un nomet pumpurus un ziedus, ja jūs:

-nerūdāt stādus pirms stādīšanas;
-neliekat slāpekli lūciņās, bet fosforu un kāliju – stādījumos dienu pirms stādīšanas;
-laistāt stādus, nevis apberat ar sausu augsni;
-laistāt ar aukstu ūdeni;
-stādāt augsnē, kas ir zem 18 grādiem.

Vai jau esat iestādījuši petūnijas? 🌸