Pupiņas ir lielisks olbaltumvielu papildinājums mūsu uzturā. No vienas puses, pupiņu nepretenciozitāte padara to audzēšanu pieejamu pat iesācējiem dārzniekiem.
Bet, no otras puses, rūpēm par to joprojām ir savas īpašības. Tāpēc mēs nolēmām jums pastāstīt, kad un kā stādīt pupiņas atklātā zemē.
Kā stādīt pupiņas
Augšanas apstākļi
Pupiņas ir nepretenciozas un labi jūtas pat gar žogu vai starp gurķu rindām. Bet tajā pašā laikā tam ir termofīls raksturs un ļoti nepatīk vēlais sals.
Dobes augsnei jābūt irdenai un ne skābai. Slāpekļa pārpalikums arī nav vēlams. Fakts ir tāds, ka pupiņu mezgliņu baktērijas pašas uzkrāj slāpekli. Un tā pārpalikums novedīs pie zaļās masas attīstības, kaitējot augļiem.
Vienā vietā pupiņas ieteicams audzēt ne biežāk kā reizi 3-5 gados. Šajā gadījumā priekšgājējiem ir liela nozīme. Ir labi, ja tie ir gurķi, burkāni, bietes, kartupeļi.
Sēšanas datumi
Nosakot sēšanas datumus, jums jākoncentrējas uz aptuveno iespējamā aukstuma datumu. Piemēram, ja salnas gaidāmas 7. maijā, tad sēklas jāsēj ne agrāk kā 1. maijā.
Lasi vēl: Man nav sava dārza, bet es novācu zemenes spainīšiem, tagad es jums parādīšu, ko es izdomāju
Jāņem vērā arī augsnes temperatūra. Pupiņu sēklas sāk attīstīties pie 10 grādiem pēc Celsija. Ja temperatūra ir zemāka, sēklu dīgtspēja un līdz ar to arī raža strauji samazināsies.
Sēklu sagatavošana
Lai raža būtu dāsna, jāstāda tikai veselīgas un kvalitatīvas pupiņas. Tāpēc pirms stādīšanas ir jāizlasa tukšas un kaitēkļu apskādētas pupiņas. To ir viegli izdarīt. Pusglāzē ūdens atšķaida 5 gramus sāls. Pēc tam iemērciet sēklas šajā ūdenī.
Veselās nogrims lejā, bet sabojātās uzpeldēs virspusē. Lai paātrinātu sēklu dīgtspēju, pirms stādīšanas tās jāizmērcē un jāsasilda. Sēklas var iebērt termosā ar karstu ūdeni, aizskrūvēt vāku un atstāt uz 10–15 stundām. Uzbriedušās sēklas sāks dīgt. Tas nozīmē, ka pupiņas uzdīgs ātrāk un draudzīgāk.
Laistīšana un mēslošana
Pirms pumpuru veidošanās sākšanas, laistīšana jāveic ne biežāk kā reizi nedēļā. 4–5 lapu stadijā laistīšana jāpārtrauc un jāatsāk tikai ziedēšanas sākumā. Pirmā barošana ir nepieciešama 12 dienas pēc stādīšanas. Šim nolūkam ūdens spainī atšķaida 2 ēdamkarotes organiskā mēslojuma “Kālija humāts”. Ūdens ar daudzumu 3 litri uz kvadrātmetru dobes.
Otrajai barošanai ir piemērots šķidrais minerālmēsls. Ēdamkaroti produkta atšķaida 10 litros ūdens. Laisti pie saknes 12 dienas pēc pirmās barošanas. Labu efektu dod augu apsmidzināšana ar augšanas stimulatoru. Vienu kapsulu atšķaida 5 litros ūdens un apstrādā pupiņu krūmus ik pēc 20 dienām.
Ko darīt ar kaitēkļiem?
Ja pupiņu sēklas nav sadīgušas, mēģiniet izrakt tās. Visticamāk, jūs redzēsiet, ka graudi ir sapinušies tievu baltu tārpu kamolā. Tās ir nematodes – pazemes kaitēkļi, kas viegli iznīcina stādus uz sēklām.
Lai atbrīvotos no šāda posta, ir pārbaudīta metode. Pirms pupiņu sēšanas vagās izkaisa maltus piparus. Ir vēl viens vienkāršs veids – laistīt augsni ar verdošu ūdeni dienu pirms sēšanas. Augstā temperatūrā nematodes iznīkst, un to skaits apgabalā ievērojami samazinās. Tiesa, šim nolūkam augsnei jābūt piesātinātai ar karstu ūdeni vismaz 15–20 centimetru dziļumā.
Pupiņu novākšana
Zaļās pupiņu pākstis ir gatavas ēšanai, kad augs tikai sāk augt. Ja novāc vēlāk, tad pārtikā izmanto nevis pākstis, bet gan pākstī esošās pupiņas. Ilgstošu lietus gadījumā jums ir jānogriež visi krūmi un jāpakar, lai tie izžūtu. Labāk ir atstāt saknes zemē: tās kalpos kā lielisks mēslojums.
Izmantojot šos vienkāršos padomus, jūs varat uzlabot ražu. Un dāsna pupiņu raža citu produktu trūkuma apstākļos var kļūt par pamatu daudziem sātīgiem un garšīgiem ēdieniem.