Gardās un gaisīgās mājas majonēzes recepte, turklāt bez eļļas un olām


Foto: Pixabay
Jau sen ir zināms, ka majonēzi labāk ir pagatavot pašam, bet šodien mēs apskatīsim vienu interesantu recepti, kurā nav izmantotas jēlas olas un eļļa

Nav obligāti iegādāties majonēzi veikalā. Jūs varat pagatavot daudz vairāk nekā tikai eļļas un olu sajaukumu. Majonēze ir daudzpusīgs produkts ar plašu pielietojumu dažādos ēdienos. Tā lieliski der kā piedeva uzkodām, salātiem, sviestmaizēm un gaļas ēdieniem. Vēsturiski šī mērce tika gatavota galvenokārt no olām un eļļas. Mūsdienās ir izveidojušies dažādi tās paveidi, un majonēze ir kļuvusi par vienu no pieprasītākajām mērcēm veikalu plauktos.

Rūpnieciskā majonēzes ražošana aizsākās 20. gadsimta sākumā, un viena no pirmajām, kas to izgatavoja, bija Riharda Hellmana sieva. Jau tajā laikā mērcei bija liels cienītāju skaits, un šī zīmola produkti ir populāri vēl joprojām.


Foto: Pixabay

Latvijas tirgū parādās arvien jaunas majonēzes versijas. Lai gan to var nopirkt jebkurā veikalā, ir vērts pamēģināt to pagatavot pašiem mājās. Pašu gatavota majonēze ar avokado, bez olām, piemērota pat vegāniem– iespēju ir daudz, tāpēc ikviens var atrast sev piemērotu versiju.

Runājot par mājās gatavotu majonēzi un veselību, jāmin, ka majonēze ir viens no visvairāk kritizētajiem pārtikas produktiem. Bieži vien tiek uzsvērts, ka majonēze palielina holesterīna līmeni un ir ļoti kaloriju bagāta. Daudzi cilvēki aizdomājas, kā mājas majonēze ietekmē veselību?! Tomēr, pretēji populārajam viedoklim, majonēzes lietošana nav tik kaitīga, kā bieži uzskata. Ja to lieto mēreni, tā pat var labvēlīgi ietekmēt veselību. Kādi ir tās pozitīvie aspekti?

Lai gan majonēze satur daudz tauku, tā neveicina biežāk minētās problēmas. Daži pētījumi pat norāda uz tās pozitīvo ietekmi, pateicoties antioksidantiem un vērtīgajām omega-3 taukskābēm. Mājas majonēze satur vērtīgus vitamīnus un minerālvielas, ko reti sastapsim citos līdzīgos produktos. Tajā ir A, D, K un E vitamīni, kā arī selēns un nātrijs, kas stiprina, uzlabo ādas stāvokli un kavē brīvo radikāļu darbību.


Foto: Pixabay

Kā pagatavot mājas majonēzi savā virtuvē

Ja vēlaties klasisko versiju, tas nav sarežģīti. Nepieciešamas vien dažas sastāvdaļas – olas, augu eļļa, sinepes, citrona sula vai etiķis, sāls un pipari. Pagatavošanas process ietver šo sastāvdaļu sajaukšanu. Svarīgi, lai tās būtu vienā temperatūrā – vislabāk, ja tās iepriekš izņemtas no ledusskapja. Lai iegūtu vēlamo konsistenci, eļļa jāpievieno pakāpeniski. Viss process aizņem tikai dažas minūtes.

Salīdzinot veikala un mājas majonēzi, jāizceļ rūpnieciski ražotajos variantos bieži sastopamās sastāvdaļas, no kurām būtu vēlams izvairīties:

modificētā ciete (E 1404-1452),
EDTA kalcija dinātrija sāls (E 385),
citronskābe (E 330),
karotīni (E 160a),
kālija sorbāts (E 202),
guāra sveķi (E 412),
nātrija benzoāts (E 211),
ksantāna sveķi (E 415).


Foto: Pixabay

Mājas majonēzi var gatavot dažādos veidos – ar avokado, bez eļļas vai bez olām – populārā mērce pielāgojama dažādām vajadzībām. Majonēze bez olām? Kaut arī tas var šķist pārsteidzoši, šāda versija tiešām pastāv un var būt garšīga. Tā ir īpaši piemērota tiem, kuriem ir problēmas ar olu baltumu vai dzeltenumu. Pagatavošanas metode ir līdzīga klasiskajai, un nepieciešamas tādas sastāvdaļas kā sojas dzēriens, eļļa, etiķis, sinepes, sāls un cukurs.

Majonēze ar avokado ir veselīgs aizstājējs, ko bieži izvēlas cilvēki ar veselīgu dzīvesveidu. Lai gan tās garša un tekstūra atšķiras no tradicionālās majonēzes, tā lieliski iederas dažādos ēdienos un uzkodās. Tās sastāvā ir avokado, ķiploks, citrona sula vai etiķis, augu eļļa, sāls un pipari.

Vegāniem piemērotu mājas majonēzi var pagatavot, izmantojot jau minētos variantus. Tomēr jāatceras, ka tikai sojas dzērienam ir pietiekams olbaltumvielu daudzums, lai garantētu labu rezultātu. Citi augu dzērieni parasti šim nolūkam neder. Alternatīva ir turku zirņu sālījums vai ūdens pēc to vārīšanas. Majonēze bez eļļas ir laba izvēle tiem, kas vēlas vieglāku produktu. Tās pamats ir dabīgais jogurts, sinepes, citrona sula, olas dzeltenums un sāls. Papildu garšai var pievienot nedaudz karija. Ja jogurts nav pieejams, var izmantot biezpienu.


Foto: Pixabay

Lasi vēl: Neizmet konservu bundžas, bet pārveido tās par vīraku vai kaitēkļu atbaidītāju

Majonēze ar pamata sastāvdaļām parasti nesatur lipekli. Tomēr rūpnieciski ražotie produkti var būt piesārņoti ar to, tāpēc iepērkoties, ir vērts pārbaudīt sastāvu un etiķetes. Ja ir kādas šaubas, visdrošāk ir pagatavot majonēzi pašiem – tā būs gan bez lipekļa, gan piemērota cilvēkiem ar dažādām indikācijām.

Majonēze ir tā, kas veidota no olām un eļļas, jo tajā gandrīz nav ogļhidrātu. Protams, arī šeit svarīga ir mērenība, un jāizvairās no pievienotā cukura vai citām sastāvdaļām. Klasiskā mājas majonēze šādā gadījumā būs drošs variants. Un cik ilgi mājās gatavotu majonēzi var uzglabāt ledusskapī? Ja tikko esat to pagatavojuši, jāņem vērā, ka bez konservantiem tās uzglabāšanas laiks ir īsāks nekā veikalā pirktai. Ledusskapī tā būs lietojama apmēram nedēļu. Vislabāk to gatavot bieži, bet mazākā daudzumā un uzglabāt cieši noslēgtā traukā.