13 augi, kurus ikviens var izaudzēt no spraudeņiem

Ja jums patīk telpaugi tikpat ļoti kā mums, jūs vēlaties vairāk. Un tad vēl daži! Daudzus parastos telpaugus patiesībā ir viegli pavairot vai audzēt no spraudeņiem. Jums nebūs jāiegulda līdzekļi siltumnīcā, jāiegādājas īpaši instrumenti vai jāiegulda augšanas gaismās.

Bet vispirms saprotiet, ka ne katru augu faktiski ir atļauts pavairot. Katru gadu selekcionāri ievieš jaunas augu šķirnes. Viņi piesakās patentam, lai aizsargātu viņu izstrādātos augus ar jaunām vai unikālām īpašībām. Jaunu šķirņu veiksmīgai audzēšanai var paiet gadi, tāpēc tos aizsargā selekcionāri.

Patents, kas ir spēkā 20 gadus, neļauj nevienam citam, izņemot īpašnieku (vai īpašnieka licencētu personu), ražot augu tā patenta perioda laikā. Tas nozīmē, ka attiecībā uz jaunizveidotiem vai retiem augiem ar patentiem jūs nevarat tos legāli pavairot — pat sev.

Tomēr ir tonnas augu, kas pastāv jau mūžīgi un kas ir pilnīgi godīgi pavairojamas, piemēram, tie, kas uzskaitīti tālāk. To visu pavairošanas tehnika ir ļoti vienkārša: ievietojiet spraudeņus mitrā stādīšanas vidē, saglabājot to vienmēr tik nedaudz mitru. Varat vispirms iegremdēt spraudeņu sakņu hormonā, lai palīdzētu paātrināt procesu, taču tas nav pilnīgi nepieciešams.

Glabājiet podu vietā, kur tas saņem spilgtu, netiešu gaismu, nevis tiešus saules starus. Tad esiet pacietīgs. Dažu nedēļu līdz dažu mēnešu laikā atkarībā no sugas jums būs jauns augs. Jūs uzzināsiet, ka esat veiksmīgs, ja augs veicinās jaunu augšanu un/vai ja vilksiet jauno augu un sajutīsiet pretestību (saknes ir izaugušas!).

Tālāk ir aprakstīti 13 augi, kas viegli izaug no spraudeņiem, un katram ir sniegti vienkārši pavairošanas padomi, lai nodrošinātu jūsu panākumus.

Svētku kaktuss

Svētku kaktusi, piemēram, Pateicības dienas kaktuss, Ziemassvētku kaktuss un Lieldienu kaktuss, ir ilgmūžīgi augi, kas plaukst gadu desmitiem. Tie ir vispiemērotākais pārejas augs. Lai pavairotu, nogrieziet 2–3 saplacinātus stublāju segmentus, ļaujot tiem “izkalst” vai nožūt nakti, un pēc tam iespiediet mitrā podiņos. Ievietojiet vairākus spraudeņus vienā podā, lai to ātrāk aizpildītu.

Lasi vēl: Šie viegli audzējamie ziedi pārvērtīs jūsu pagalmu par tauriņu oāzi

Gaisma: Spilgta, netieša gaisma

Ūdens: Ļaujiet nedaudz nožūt starp laistīšanas reizēm.

Zelta scindapsis

Zelta scindapsis, iespējams, ir visvieglāk pavairojamais augs! Ja augs sāk izskatīties nežēlīgi, apgrieziet to visapkārt. Paņemiet dažus cm garu spraudeņu ar vairākām lapām, pārliecinoties, ka jums ir mezgls (aktīvā augšanas punkts, kur kāts saskaras ar lapu). Ieduriet to mitrā podu maisījumā un turiet mitru. Varat arī tos iesakņot ūdenī, nogaidot, līdz parādīsies saknes, pirms tā ievietošanas zemē.

Gaisma: spilgta, netieša gaisma

Ūdens: ļaujiet nedaudz nožūt starp laistīšanas reizēm.

Sirdslapu filodendrs

Sirdslapu filodendrs ir tikpat vienkāršs kā zelta scindapsis. Paņemiet dažus cm garu griezumu, kurā ir dažas lapas. Pārliecinieties, vai ir mezgls, iespiediet to mitrā podu maisījumā un pagaidiet. Jūs varat arī tos sakņot ūdenī.

Gaisma: mērena līdz spilgta, netieša

Ūdens: pirms laistīšanas ļaujiet augsnes virsmai nedaudz nožūt.

Līdakaste

Līdakaste ir iemīļoti to pārsteidzošās arhitektoniskās formas un to zemās apkopes dēļ, un to pavairošana ir tikpat vienkārša. Paņemiet veselu lapu vai sagrieziet to 2 līdz 3 cm garās daļās. Iespiediet to apmēram ½ cm mitrā stādīšanas vidē.

Gaisma: zema, vidēja vai spilgta, netieša

Ūdens: pirms laistīšanas ļaujiet gandrīz pilnībā nožūt.

Pērļu virtene

Šis sukulents ir vēl viens augs, kam nav nepieciešams daudz laika, lai iesakņotos. Vienkārši paņemiet kāta griezumu, ļaujiet tam nedaudz nožūt (lai gan, izlaižot šo soli, jūs varat gūt tikpat lielus panākumus), pēc tam ievietojiet to mitrā podu maisījumā. Varat paņemt vairākas, lai iepildītu augu, kas kļūst garains.

Gaisma: spilgta, netieša

Ūdens: laistiet, kad augsne lielākoties ir sausa.

Monstera

Paņemiet stumbra griezumu ar vismaz vienu mezglu un vairākām lapām. Iemērciet nogriezto galu sakņu hormonā, kas var veicināt šī auga ātrāku augšanu. Ievietojiet to mitrā stādīšanas vidē. Jūs varat arī iesakņot šo augu ūdenī, pēc tam ievietojiet to augsnē, kad parādās saknes.

Gaisma: spilgta, netieša

Ūdens: pirms laistīšanas ļaujiet augsnes virsmai nožūt.

Zebrīna

Šo krāsaino augu, kas pazīstams arī kā klejojošs vai sudraba collu augs, ir viegli iesakņot ūdenī. Paņemiet dažus cm garu griezumu, ievietojiet to ūdenī un dodiet tai spilgtu, netiešu gaismu. Kad tam izaug saknes, ievietojiet to mitrā podu maisījumā.

Gaisma: spilgta, netieša

Ūdens: pirms laistīšanas ļaujiet augsnes virsmai nožūt.

Pilea

Apaļo lapu dēļ pazīstams arī kā monētu augs, un jūs varat izlikt jebkuru no mazajiem “zīdaiņiem”, kas uznirst ap mātes auga pamatni. Izmantojiet nazi, lai tos paceltu, un meklējiet saknes. Ja tie ir, varat to nogriezt no lielā auga, ievietot mazuli podiņos, viegli laistīt un pagaidīt. Tas ir lēns vai mērens augs, tāpēc var paiet daži gadi, līdz mazuļi nobriest.

Lasi vēl: Izvēlieties sev tīkamo ziedu un uzziniet, kāds dārznieks jūs esat

Gaisma: spilgta, netieša

Ūdens: pirms laistīšanas ļaujiet augsnei pārsvarā izžūt.

Alveja

Nogrieziet mazuļus vai mazuļus, kas attīstās ap mātes auga pamatni. Vai arī nogrieziet stublāju, noraujot vienu lapu no auga un pēc tam ieliekot podiņos. Tas var aizņemt ilgāku laiku, lai iesakņotos, bet tas ir labs veids, kā glābt augu, kas kļuvis garkājains.

Gaisma: spilgts, netiešs

Ūdens: pirms laistīšanas ļaujiet augsnei izžūt.

Ložņu Dženija

Nogrieziet dažus cm, noņemiet apakšējās lapas un ievietojiet spraudeņus ūdenī spilgti apgaismotā vietā (bet ne tiešos saules staros). Saknēm vajadzētu parādīties apmēram pēc divām nedēļām, kad spraudeņus varēsiet ievietot parastā podu maisījumā.

Gaisma: Spilgta, netieša

Ūdens: Turiet nedaudz mitru

Rozmarīns

Paņemiet 2–3 collas garu kāta gabalu, noņemiet apakšējās lapas, iemērciet sakņu hormonā un pēc tam ieberiet mitrā podu maisījumā. Vēla ziema un agrs pavasaris ir ideāls laiks rozmarīna iesakņošanai, kad tas gatavojas strauji augt.

Gaisma: spilgta, tieša

Ūdens: starp laistīšanas reizēm ļaujiet nedaudz nožūt.

Delfīnu virkne

Tāpat kā tā relatīvā pērļu virkne, šim augam nav nepieciešams daudz, lai to sakņotu. Paņemiet stublāju griezumu, ievietojiet to mitrā podu maisījumā un pagaidiet, līdz tas iesakņojas.

Gaisma: spilgta, netieša
Ūdens: laistiet, kad augsne lielākoties ir sausa

Zirnekļa augs

Zirnekļaugi atvieglo to pavairošanu, jo tie veido “mazuļus” garo stublāju galos. Kad uz mazuļiem redzat mazus sakņu kociņus, nogrieziet stādu nost un ievietojiet citā augsnes podā. Izmantojiet saliektu papīra saspraudi, lai tas saskartos ar augsni, un laistiet kā parasti.
Gaisma: Vidēja līdz spilgta, netieša gaisma
Ūdens: Turiet nedaudz mitru