Kompostēšana nav tikai veids, kā atbrīvoties no organiskajiem atkritumiem, bet gan īsts dārzkopības rituāls. Tas bagātina augsni ar barības vielām, uzlabo tās struktūru un veicina harmonisku augu augšanu.
Eksperti stāsta, ka komposts rada labvēlīgu vidi labvēlīgiem mikroorganismiem, kā arī palīdz saglabāt mitrumu un samazina nepieciešamību pēc papildu laistīšanas.
Tomēr tās nav vienīgās komposta priekšrocības. Komposts tāpat satur labvēlīgas baktērijas un sēnītes, kas palīdz nomākt aug kaites un dažādus kaitēkļus. Kā arī komposts darbojas kā lēnas iedarbības mēslojums, samazinot vajadzību pēc ķīmiskajiem mēslojumiem un pesticīdiem.
Bet, ja jūs rūpējaties par vidi, tad ir vērts ņemt vērā, ka kompostējot organiskos atkritumus, tiek samazināta metāna emisija no izgāztuvēm, kas ir viens no spēcīgākajiem siltumnīcas efekta gāzēm. Kā arī komposts palīdz novērst piesārņojumu no liets ūdens notecēm.
Bet, lai kompostēšanas process būtu efektīvs, jāievēro daži vienkārši noteikumi. Par 10 svarīgiem veiksmīga komposta ieteikumiem lasiet tālāk.
Līdzsvarots sastāvdaļu maisījums
Labs komposts ir pareizs “zaļo” un “brūno” sastāvdaļu maisījums. Zaļie materiāli (augļu un dārzeņu atkritumi, zāle, augu atliekas) ir bagāti ar slāpekli, savukārt brūnie materiāli (sausas lapas, zāģu skaidas, salmi, kartons) satur oglekli. Optimālā attiecība ir aptuveni 4 daļas brūno materiālu uz 1 daļu zaļo materiālu.
Nepārvērsiet savu komposta kaudzi par izgāztuvi
Komposts nav vieta nejaušiem atkritumiem. Nedrīkst pievienot plastmasu, kaulus, taukainu pārtiku, slimus augus vai nezāļu sēklas. Tie ne tikai pasliktina komposta kvalitāti, bet arī var radīt nepatīkamu smaku vai piesaistīt nevēlamus dzīvniekus.
Pareizas vietas izvēle
Komposta kaudze jānovieto vietā, kur ir laba gaisa cirkulācija un pietiekami daudz saules gaismas. Tas paātrinās organisko atlikumu sadalīšanos. Svarīgi, lai tai būtu viegli piekļūt, jo materiālu pievienošana un komposta uzturēšana būtu vienkāršs un regulārs process.
Uzturēt optimālu temperatūru
Efektīvai sadalīšanās procesam komposts jāuztur aptuveni 60 °C temperatūrā. Siltumā tas aktīvāk nogatavojas, tiek iznīcinātas nezāļu sēklas un kaitīgie mikroorganismi. Ja kaudzē ir pārāk auksti, sadalīšanās process palēninās. Vasarā ir lietderīgi pasargāt kompostu no pārkaršanas, bet ziemā to pārklāt, lai saglabātu siltumu.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!