Regulāri apgrieziet kaudzi
Lai komposts pakāpeniski nobriestu, tas ir jāpārgriež apmēram reizi nedēļā. Tas palīdz nodrošināt skābekļa pieejamību, paātrina sadalīšanos un novērš nepatīkamu smaku veidošanos. Ja kaudze ir pārāk sausa, pievienojiet nedaudz ūdens, bet, ja tā ir pārāk mitra, pievienojiet vairāk sauso materiālu.
Pietiekama ventilācija
Kompostam ir nepieciešama piekļuve gaisam, jo organisko vielu sadalīšanās notiek, piedaloties aerobām baktērijām. Ja kaudze ir sablīvēta vai pārāk mitra, process palēninās un nepatīkamā smaka kļūst spēcīgāka. Izmantojot konteinerus ar tīklu vai novietojot kaudzi uz koka klāja, ventilāciju var uzlabot.
Pakāpeniski pievienojiet materiālus
Lai uzturētu līdzsvarotu un vienmērīgu grafiku, regulāri jāpievieno jauni materiāli. Dārzeņu atliekas, zāli, lapas un sīkus zariņus var pievienot katru nedēļu. Ir svarīgi sasmalcināt lielus gabalus, lai tie sadalītos ātrāk.
Aizsargājiet kompostu no liekā mitruma
Komposta kaudzes pārklāšana palīdz novērst tās izžūšanu vai pārmitrināšanos. Spēcīgu lietavu laikā kaudze var piesātināties ar ūdeni, palēninot kompostēšanas procesu. Aizsardzībai var izmantot salmus, brezentu vai koka klājumu.
Izmantojiet komposta tēju
Komposta tēja ir lielisks šķidrais mēslojums, ko var pagatavot, mērcējot nobriedušu kompostu ūdenī. Šo uzlējumu var izmantot augu lapu laistīšanai vai apsmidzināšanai, lai uzlabotu augšanu un pasargātu no kaitēm.
Pacietība ir panākumu atslēga
Komposts neveidojas uzreiz – lai tas pilnībā nobriestu, ir vajadzīgi daži mēneši līdz gads. Ja tas tiek darīts pareizi, nobriedušam kompostam ir drupana konsistence, patīkama zemes smarža un tumša krāsa. Paturiet prātā, ka kompostēšana ir ne tikai lietderīga, bet arī videi draudzīga, jo palīdz samazināt atkritumu daudzumu un padara dārzu auglīgāku.
Ievērojot šos padomus, jūs varat viegli izveidot kvalitatīvu kompostu un nodrošināt dārza augus ar dabīgu mēslojumu. Vislabākais ir tas, ka tas ir vēl viens solis ceļā uz apzinīgu attieksmi pret dabu un vidi.