Vairāki ietekmīgi zinātnieki brīdina un nopietni bažījas par to, ka tuvāko 20 gadu laikā Zeme mākslīgā apgaismojuma dēļ var kļūt tik “gaiša”, ka mūsu planētas iedzīvotājiem vairs nebūs saskatāmi pat spožākie zvaigznāji.
Problēmas sakne ir tajā, ka katru gadu palielinās mākslīgo gaismas avotu iedarbība uz nakts debesīm, un tas var negatīvi ietekmēt dabu kopumā. Lieta tāda, ka gaisma no mākslīgā apgaismojuma avotiem tiek izkliedēta atmosfēras zemākajos slāņos. Tas jau ir novedis pie tā, ka lielās un vidēji lielās pilsētās zvaigznes naktīs saskatīt kļūst arvien grūtāk.
Ne tikai ASV un Āzijas megapolēs, bet arī Eiropas lielpilsētās Nīderlandē, Beļģijā, Luksemburgā, Maskavā un Itālijas ziemeļu daļā lielākā daļa zvaigžņu nav bijušas redzamas ilgu laiku. Pēc ekspertu vēstītā, jau 2016. gadā Piena Ceļu vairs nebija iespējams redzēt trešdaļā zemeslodes, un ar katru gadu šī situācija tikai pasliktinās.
Nekontrolēta nakts apgaismojuma pieauguma dēļ jau pēc pāris gadiem, lai izbaudītu zvaigžņotās nakts debesis, būs jādodas tur, kur tuvākā apdzīvotā vieta atrodas vismaz pāris simtu kilometru attālumā.
Bet šī problēma attiecas ne tikai uz astronomiem un zvaigžņu vērošanas entuziastiem. Nakts gaismas palielināšanās negatīvi ietekmē arī nakts dzīvniekus, kas izjauc dabisko līdzsvaru.
Protams, salīdzinājumā ar citām problēmām, zvaigžņu “pazušana” no debesīm nešķiet tik nopietns fakts, kam būtu nepieciešama tūlītēja uzmanība. Taču patiesībā neviens līdz galam nevar pateikt, kā tieši šādas izmaiņas ietekmēs cilvēka organisma funkcionēšanu (ja naktī ir tikpat gaišs kā dienā).
Turklāt ir dažādi pētījumi, kas liecina – mākslīgais apgaismojums samazina par veselīgu miegu atbildīgā hormona veidošanos, un cilvēki sāk vairāk ciest no bezmiega. Es nebūt neierosinu atteikties no ielu apgaismojuma un iegremdēt tumsā ceļus un ietves tumsā.
Bet – lai “gaismas radīto piesārņojumu” ierobežotu līdz minimumam, pietiek vienkārši samazināt gaismas reklāmas izmantošanu, kā arī izbūvēt apgaismojumu tā, lai gaismas plūsma būtu vērsta uz zemi, nevis debesīm (kā tas bieži notiek). Jāmin, ka, piemēram, Ņujorkā dzīvo cilvēki, kas nekad dzīvē nav redzējuši zvaigznes.
Lasi vēl: Cik elektroierīču var pieslēgt vienai kontaktligzdai
Latvijas eksperti ir izteikušies, ka pie mums situācija ir krietni labāka, pateicoties mazajam iedzīvotāju skaitam. Pietiek pabraukt tālāk no Rīgas un lielākām pilsētām – un varam naksnīgajā debesjumā vērot neskaitāmas brīnišķīgas, spožas zvaigznes.
Cienījamie lasītāji, lūdzu, pastāstiet mums komentāros, kāda jūsu pilsētā ir situācija ar mākslīgo apgaismojumu? Vai pie jums zvaigznes naktī var redzēt? Ja jums šis raksts šķita interesants, atzīmējiet to ar “patīk” un dalieties sociālajos tīklos!