Jāparūpējas par svarīgām iekārtām un jāuzmanās no dezinformācijas
Īpaša uzmanība jāpievērš iekārtām, kurām nepieciešama dzesēšana un kuras darbojas ar elektropiedziņu, piemēram, siltumiekārtām, tīklu cirkulācijas iekārtām un dzesēšanas sūkņiem. “Par šīm iekārtām būtu jādomā ne tikai desinhronizācijas kontekstā, bet arī ikdienā, ņemot vērā laikapstākļus,” uzsver Klimata un enerģētikas ministrijas Enerģijas tirgus departamenta direktors Gunārs Valdmanis.
Tāpat atbildīgās iestādes aicina kritiski izvērtēt visu ar šo notikumu saistīto informāciju. Jau konstatēti gadījumi, kad krāpnieki mēģina izmantot situāciju savā labā, piemēram, piedāvājot nepamatotu skaitītāju maiņu. Turklāt pastāv arī risks, ka tiks izplatīta Krievijas dezinformācija. Plašāku skaidrojumu iespējams atrast Klimata un enerģētikas ministrijas mājaslapā.
Pastiprināta enerģētikas infrastruktūras uzraudzība
Drošības dienesti jau vairākus gadus pievērš īpašu uzmanību enerģētikas infrastruktūras apsardzei uz sauszemes. Tikmēr Baltijas jūrā incidenti ar kabeļiem, tostarp enerģētikas, kļuvuši gandrīz par ikdienas parādību. Kā norāda elektrības pārvades operatora “Augstsprieguma tīkls” vadītājs Rolands Irklis, uz sauszemes objektus ir iespējams labāk apsargāt.
“Jūrā teritorijas ir plašas, un uzraudzības iespējas ir ierobežotas. Turklāt būtisks ir arī jautājums par to, cik ātri iespējams novērst iespējamos bojājumus,” uzsver Irklis.
Saistībā ar desinhronizāciju līdz šim nav novērotas nekādas aizdomīgas darbības – ne cilvēku kustība, ne objektu fotografēšana vai dronu lidojumi.
Valsts policijai ir izstrādāts konkrēts rīcības plāns dažādiem drošības līmeņiem. “Aicinām sabiedrību rūpīgi izvērtēt savu rīcību pie kritiskās infrastruktūras objektiem un apdomāt, kur un kā tiek pilotēti droni,” norāda Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Andris Zellis. Šajās dienās pastiprinātu uzraudzību nodrošinās ne tikai policija, bet arī pašvaldības policija, Zemessardze un kritiskās infrastruktūras apsardzes dienesti.
Jādomā ne tikai par apsardzi, bet arī par ātru bojājumu novēršanu
Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis (Zaļo un zemnieku savienība) uzsver, ka enerģētikas infrastruktūras drošība neaprobežojas tikai ar apsardzi – tikpat svarīgi ir nodrošināt ātru bojājumu novēršanu. Lai mazinātu potenciālos riskus, valsts nākotnē varētu savlaicīgi iegādāties rezerves daļu krājumus.
“Pasaulē ir tikai dažas rūpnīcas, kas spēj ražot specifiskas detaļas. Piemēram, ja kādā līnijā, līdzīgi kā “EstLink2″ gadījumā, rodas problēma ar īpašu savienojuma mufi, visa līnija ir jāaptur un jāpārveido, kas prasa laiku. Tāpēc ir svarīgi, cik ātri spējam bojājumus novērst. Ja mēs dodam skaidru signālu, ka spējam ātri saremontēt, arī iespējamie sabotieri zaudē interesi,” skaidro Melnis.
Vīra mīļākā zupa – brīnums nevis ēdiens: to saka visi, kas to izmēģina un to ir viegli pagatavot
Tāpat, būvējot jaunu infrastruktūru, ir jāpielāgojas pašreizējai ģeopolitiskajai situācijai, ievērojot stingrākas drošības prasības būvniecībā.
Tevi noteikti interesēs
- Gurķu stādiņi sadīgs 3 dienās: eksperts parāda, kā iesēt sēklas, lai iegūtu ātru un rekordlielu ražuby Laura Blūma
- Tomātu un zemeņu raža un garša būs izcila, ja augus pabarosiet ar šiem dabīgajiem produktiemby Laura Blūma
- Gardie Lieldienu salāti: lai tos pagatavotu, jums vajadzēs tikai 10 minūtes laikaby Laura Blūma