Foto: Pixabay
Tulpju ilgstošas un krāšņas ziedēšanas noslēpumi: pareiza kopšana un attiecīga mēslošana
Galvenie tulpju kopšanas noteikumi. Tulpes ir vieni no atpazīstamākajiem un iecienītākajiem pavasara ziediem, pateicoties to izsmalcinātajam skaistumam, maigumam un izturībai. Pastāv daudz un dažādas tulpju šķirnes, kas atšķiras pēc augstuma, ziedēšanas laika, krāsas un ziedu formas.
Tulpju audzēšana nav sarežģīta, ja tām tiek nodrošināti atbilstoši augšanas apstākļi. Vislabāk tās aug saulainā vietā, tomēr spēj paciest arī nelielu noēnojumu. Svarīgi, lai vieta būtu pasargāta no stipriem vējiem, kas var negatīvi ietekmēt, īpaši garo šķirņu ziedus. Augsnei jābūt auglīgai, labi drenētai un bagātai ar humusu, ar neitrālu vai nedaudz sārmainu pH līmeni. Jāizvairās no smagas augsnes, kas slikti novada mitrumu – ja nepieciešams, pirms stādīšanas to var uzlabot, pievienojot smiltis vai kompostu.
Foto: Pixabay
Laistīšana un mitruma līmeņa uzturēšana
Lai tulpes augtu stipras un bagātīgi ziedētu, pareiza laistīšana ir ļoti svarīga. Īpaši nozīmīgi tas ir stublāja augšanas un ziedēšanas periodā, kad substrātam nedrīkst atļaut izžūt. Tulpes jālaista mēreni, īpaši sausā laika posmā, taču nedrīkst pieļaut pārmērīgu mitrumu, jo tas var izraisīt sīpolu puvi.
Dabīgā mēslošana un barības vielu nodrošināšana. Pavasara sākumā, kad tulpes mostas pēc ziemas miera perioda, tām nepieciešams papildus barojums. Svarīgi ir nodrošināt augus ar pietiekamu slāpekļa daudzumu, kas sekmē zaļās masas attīstību, taču jābūt uzmanīgiem, lai nepārmēslotu – pārāk daudz slāpekļa var veicināt lapu augšanu uz ziedu rēķina. Papildus slāpeklim tulpes jābaro ar fosforu un kāliju, kas veicina spēcīgu sakņu attīstību un stimulē ziedēšanu.
Lielisks risinājums ir daudz komponentu mēslojumi sīpolpuķēm, kā arī organiskie mēslojumi – komposts vai kompostēti kūtsmēsli, kas ne tikai nodrošina augus ar barības vielām, bet arī uzlabo augsnes struktūru.
Foto: Pixabay
Ziedkopu noņemšana un augu enerģijas saglabāšana
Lai tulpes veiksmīgi saglabātu enerģiju un gatavotos nākamajai ziedēšanai, ir svarīgi laikus noņemt novītušās ziedkopas. To dara, nogriežot stublāju aptuveni 1 cm virs pēdējās veselās lapas, izmantojot asus un tīrus instrumentus. Lapas jāatstāj, līdz tās pilnībā nokalst un izžūst.
Aizsardzība pret salu un nelabvēlīgiem laikapstākļiem
Lai gan tulpes ir samērā izturīgi augi, stipras un bezsniega ziemas var izraisīt apsalšanu. Pēc pirmajām salnām ieteicams tulpes apsegt ar mizas mulču, kūdru vai salmiem, kas pasargās sīpolus no sala. Agrā pavasarī ziemas segums jānoņem uzmanīgi, lai nesabojātu jaunos dzinumus.
Lasi vēl: Kā pareizi izmantot fito augu lampas, lai iegūtu maksimālu rezultātu
Foto: Pixabay
Kaišu un kaitēkļu novēršana. Tulpes var saskarties ar pelēko pelējumu, sīpolu puvi un citām problēmām, turklāt tām var uzbrukt laputis un grauzēji, piemēram, lauka peles. Lai to novērstu, svarīgi nodrošināt optimālus augšanas apstākļus un izmantot profilaktiskus pasākumus. Sīpoliem jābūt stingriem un pirms stādīšanas tos ieteicams apstrādāt ar fungicīdu. Lai pasargātu no grauzējiem, var izmantot stādīšanas grozus.
Mājas apstākļos pagatavots mēslojums
Lai panāktu tulpju spēcīgu augšanu un bagātīgu ziedēšanu, lieliski noder sauso raugu mēslojums. Tas ir pilns ar B grupas vitamīniem, kāliju, fosforu, magniju, cinku un dzelzi, kas veicina sakņu attīstību un palielina augu izturību. Lai pagatavotu dabīgo mēslojumu, 1 ēdamkaroti sausā rauga izšķīdina 5 litros silta ūdens, pievienojot 2 ēdamkarotes cukura. Maisījumu atstāj uz vairākām dienām fermentēties, pēc tam atšķaida ar ūdens proporcijā 1:10 un laista tulpes reizi 10 dienās, lai nodrošinātu ilgu un bagātīgu ziedēšanu.