Sanāks labāk nekā no saimniecības: soļi un eksperta padomi, kā audzēt garšaugus un dārzeņus mājās pat ziemā

Lai gan daudzi uzskata, ka svaigu ražu iespējams baudīt tikai vasarā un rudenī, arī ziemā varat izveidot nelielu dārzeņu dārzu savā mājoklī un iepriecināt sevi un savus tuviniekus.

Pastāstīsim, kā jūs varat iegūt neticami labu ražu savās mājās arī ziemā.

Lasi arī: 4 uzkodu iespējas, lai pacienātu ciemiņus

Pirmie soļi

Pēc eksperta teiktā, mājās var izaudzēt gandrīz visus zaļumus un jebkurus dārzeņus. Tomēr jums būs jārada piemērots mikroklimats. Īpaši svarīgi ir temperatūra, gaisma, mitrums un kvalitatīva augsne. Pēdējai jābūt iepriekš apstrādātai.

Dažādām kultūrām ir piemērotas dažādas temperatūras, uzsvēra eksperts. Piemēram, salāti dīgst pie +21…+22 grādiem, bet tomātiem nepieciešama augstāka temperatūra. Tajā pašā laikā “klimats” regulāri jāmaina. Ja mājās ir pārāk silts (piemēram, augi ir ļoti tuvu radiatoriem), tas var izraisīt augu vīšanu. Dienā jābūt siltāk nekā naktī.

Savukārt mitruma līmenis jāuztur 40 līdz 60 % robežās. Ziemā mājokļos gaiss mēdz būt sauss, īpaši, ja tiek izmantoti apkures radiatori. Izmantojiet mitrinātāju vai novietojiet ūdens bļodas pie augiem. Regulāri apsmidziniet augu lapas, ja tie pieprasa augstu mitrumu, piemēram, zaļie salāti vai garšaugi.

Daudziem dārzeņiem ir nepieciešama 12–16 stundu ilga gaisma dienā. Izmantojiet LED vai fluorescējošās lampas, kas paredzētas augu audzēšanai, lai kompensētu gaismas trūkumu.

 

Nekādas palodzes

Speciāliste uzsver, ka nav vērts veidot “dārzeņu dārzu” uz palodzes. Pretējā gadījumā augi sāks ciest aukstā gaisa no loga un karstuma no radiatoriem dēļ. Daudz labāks risinājums būs plauktu izmantošana. Turklāt augu tuvumā jānovieto speciālas lampas. Tas nodrošinās kultūraugiem pietiekamu apgaismojumu.

Lasi vēl: Daži pilieni un parastas olas kļūs par kulinārijas šedevru: gaisīgas un maigas

 

Laistīšana

Trešo un vissvarīgāko soli eksperts nosauca pareizu laistīšanu. Tā nedrīkst būt ne pārāk reta, ne pārāk bieža. Tajā pašā laikā ūdenim jābūt nostādinātam un ne zemākam par istabas temperatūru. Pārliecinieties, ka augsnes virsējais slānis ir nožuvis, pirms veicat nākamo laistīšanu, lai novērstu sakņu puvi.

Nekādā gadījumā ziemā neizmantojiet aukstu ūdeni augiem un dārzeņiem, kurus mēģināt audzēt iekštelpās. Izmantojiet ūdeni istabas temperatūrā, lai izvairītos no temperatūras problēmām.

Trauku izvēle un drenāža

Izmantojiet podus ar drenāžas caurumiem, lai novērstu ūdens uzkrāšanos. Pārliecinieties, ka podu izmērs atbilst auga sakņu sistēmai. Pārāk mazs pods ierobežos augšanu, bet pārāk liels var radīt augsnes mitruma nelīdzsvarotību.

Augsne un mēslojums

Izvēlieties vieglu, labi drenējošu augsni, kas paredzēta iekštelpu augiem vai specifiskiem dārzeņiem. Mēslojiet mēreni, jo augi ziemā aug lēnāk. Izmantojiet šķidru mēslojumu reizi 3–4 nedēļās vai atbilstoši augu vajadzībām.

 

Izvēlieties augus, kas labi aug iekštelpās un kuriem ir zemākas prasības:

Lapu dārzeņi: Spināti, rukola, salāti, kāposts.
Garšaugi: Baziliks, pētersīļi, dilles, timiāns.
Sakņu dārzeņi: Mini burkāni, redīsi, zaļie sīpoli.
Augļdārzeņi: Mazi tomātiņi (ķiršu tomāti), čili pipari.

Leave a Comment