Pieredzējuša augļkopja padomi kā uzlabot ķiršu koka ražīgumu un pašus ķiršus padarīt saldākus

Ja arī tu vēlies, lai ķirši tavā pagalma iegūtu daudz saldāku garšu, tad seko pieredzējuša augļkopja padomiem un izaudi saldo rezultātu

Lieli un sulīgi ķirši ir iecienīti daudzu cilvēku vidū. To audzēšana ir svarīga dažādās bagātīgi ražojošās saimniecībās. Ķirši ir viena no populārākajām vasaras veltēm – tie ir saldi, sulīgi un ļoti noderīgi uzturā. Visbiežāk tos baudām svaigus, bet tie lieliski papildina arī dažādus desertus. Tomēr, lai iegūtu bagātīgu ražu un lielus augļus, ir svarīgi pareizi kopt kokus. Kā to panākt? Uzzināsim, kā pieredzējuši audzētāji nodrošina saldu un bagātīgu ražu.

Agrīnie vai vēlīnie ķiršu veidi

Ķiršu šķirnes iedala agrīnās, vidējās un vēlīnās pēc to nogatavošanās laika. Agrīnās šķirnes gatavojas jau jūnijā vai pat maija beigās. Tās ir mazāk pakļautas kaitēkļu ietekmei, jo augļi nogatavojas pirms to attīstības. Ja vēlaties audzēt ķiršus bez kaitēkļu bojājumiem, ieteicams izvēlēties tādas šķirnes kā “Rivan”, “Majówka”, “Burlat”, “Jasna” un “Kunze”.

Savukārt, ja prioritāte ir lieli augļi (diametrā virs 30 mm), vislabāk izvēlēties vēlīnās šķirnes. Tām ir ilgāks nogatavošanās periods, kas ļauj augļiem pilnīgāk attīstīties un uzkrāt vairāk barības vielu, kas veicina to lielumu. Vēlīnās šķirnes parasti ir arī izturīgākas pret plaisāšanu, kas ir svarīga īpašība mainīgajos laika apstākļos. Starp šīm šķirnēm īpaši izceļas “Kordia”, “Regina” un “Mīļotā”.

Kā panākt lielus un veselīgus ķiršus

Augļu lielumu ietekmē ne tikai šķirnes izvēle, bet arī veids, kādā tie tiek audzēti. Ķiršus var stādīt dažāda augstuma kokos – augstos, vidēja auguma vai zemākos kokos. Liela nozīme ir arī pareizai atzarošanai, kas palīdz uzturēt kokus labā stāvoklī un uzlabo augļu piekļuvi saules gaismai, kas veicina to lielumu un kvalitāti. Pieredzējuši audzētāji iesaka arī daļu no augļu aizmetņiem izņemt jau agrīnā augšanas posmā – tas ļauj atlikušajiem augļiem izaugt lielākiem un vienmērīgākiem.

Svarīgs aspekts ir arī koku apgāde ar nepieciešamajiem barības elementiem. Galvenās vielas, kas jānodrošina, ir: barības vielas zaļajai masai un augšanai (slāpeklis) – palīdz veidot lapas un veicina attīstību. Ja šīs vielas trūkst, koks aug lēnāk, un raža var būt mazāka. Sakņu sistēmas stiprinātāji (fosfors) – uzlabo ūdens un barības vielu uzsūkšanu, kā arī veicina ziedēšanu un augļu veidošanos. Augļu kvalitātes uzlabošanai nepieciešamās vielas (kālijs) – ietekmē garšu, stingrību un krāsu.

Lasi vēl: Noskaidro kāpēc nevajadzētu dzert tēju maisiņos un ar ko tos labāk aizstāt

Ķiršu augšanai svarīgi ir arī papildu elementi, piemēram, kalcijs, bors, cinks, varš un mangāns – tie palīdz kokiem attīstīties un bagātīgi ražot. Pirms ziedēšanas ieteicams izmantot barības vielas, kas veicina augšanu un ziedēšanu, bet augļu veidošanās laikā – papildus minerālvielas, kas palīdz novērst plaisāšanu un uzlabo augļu kvalitāti.

Lai ķirši izaugtu lieli un veselīgi, ir svarīgi regulāri laistīt kokus, īpaši augļu veidošanās periodā. Tāpat nepieciešama regulāra augu pārbaude, lai laikus pamanītu iespējamās problēmas un novērstu kaitēkļu radītos bojājumus. Agrīna problēmu atklāšana palīdz novērst lielus ražas zudumus un nodrošina augstas kvalitātes augļus.