Sākot ar 2025. gadu, Liepājā plānots būtiski palielināt jaundzimušo pabalstu, pielāgojoties pieaugošajam dzīves dārdzībai. Pabalsta apmērs vienam bērnam varētu sasniegt 500 eiro, salīdzinot ar pašreizējiem 300 eiro.
Par dvīņiem vai vairākiem bērniem, kas piedzimst vienās dzemdībās, paredzēts maksāt 500 eiro par katru bērnu, kas ir būtisks pieaugums salīdzinājumā ar pašreizējo summu – 350 eiro par katru bērnu.
Lai noskaidrotu sabiedrības viedokli, šie grozījumi Liepājas domes saistošajos noteikumos ir nodoti publiskai apspriešanai, sākot no šodienas. Plānotās izmaiņas atspoguļo centienus pielāgot pabalstu apmēru pieaugošajām izmaksām un atbalstīt jaunās ģimenes pilsētā.
Liepājas pašvaldības brīvās iniciatīvas pabalsti tiek segti no pašvaldības budžeta, un to apmērs ir atkarīgs no pieejamajiem resursiem. 2024. gada budžetā bērna piedzimšanas pabalstam tika atvēlēti 190 000 eiro, taču līdz gada novembra beigām izlietoti 131 000 eiro jeb 69% no plānotā finansējuma.
Ņemot vērā, ka personu skaits, kas saņem bērna piedzimšanas pabalstu, katru gadu samazinās, 2025. gada budžetā šim mērķim paredzēts tāds pats finansējuma apjoms kā iepriekš. Tādējādi papildu līdzekļi šajā jomā pašvaldības budžetā netiks iekļauti.
Tikmēr valdība 17. decembrī pieņēma lēmumu palielināt bērnu ar invaliditāti kopšanas pabalstu par 100 eiro, sasniedzot 413 eiro mēnesī. Iepriekš pabalsta apmērs bija 313,43 eiro, un pēdējā paaugstināšana notika 2019. gadā. Toreiz pabalsts tika pielīdzināts personu ar invaliditāti kopšanas pabalstam, kuru invaliditātes iemesls ir slimība kopš bērnības.
Palielinot bērnu ar invaliditāti kopšanas pabalstu, tiktu nodrošināta tā atbilstība pabalsta apmēram, ko šobrīd saņem pilngadīgas personas ar invaliditāti, kurām nepieciešama kopšana, ja invaliditātes cēlonis ir slimība no bērnības.
Minimālā uzturlīdzekļu apmēra noteikšana
Minimālā uzturlīdzekļu apmērs tiek aprēķināts saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 37 “Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam”. Aprēķinos tiek ņemta vērā valstī noteiktā minimālā mēneša darba alga un bērna vecums.
- gadā minimālā alga pieaugs par 5,7%, sasniedzot 740 eiro mēnesī. Tā rezultātā tiks mainīts arī minimālais uzturlīdzekļu apmērs, kas būs šāds:
Bērniem no piedzimšanas līdz septiņu gadu vecumam – 25% no minimālās algas jeb 185 eiro mēnesī.
Bērniem no septiņu līdz 18 gadu vecumam – 30% no minimālās algas jeb 222 eiro mēnesī.
Uzturlīdzekļi tiek piešķirti neatkarīgi no mantas stāvokļa vai citiem apstākļiem, nodrošinot vienlīdzīgu atbalstu visiem bērniem.
Bieži tiek uzdoti jautājumi par situācijām, kad vecākiem rodas grūtības segt uzturlīdzekļus, piemēram, ja viens no vecākiem ir izveidojis jaunu ģimeni, jāuztur vairāki bērni no citām attiecībām vai ir citas sarežģītas dzīves situācijas. Tomēr uzturlīdzekļi bērnam ir jāmaksā neatkarīgi no vecāka mantas stāvokļa vai personīgajiem apstākļiem.
Likums šajā jautājumā ir nepārprotams. Civillikuma 179. pants nosaka, ka vecākiem – gan mātei, gan tēvam – ir pienākums, saskaņā ar savām iespējām un mantas stāvokli, uzturēt bērnu līdz brīdim, kad viņš spēj sevi apgādāt pats. Šis pienākums paliek spēkā arī tad, ja bērns vairs nedzīvo kopā ar vecākiem vai ir šķirts no ģimenes.
Tādēļ, pat ja vecāki dzīves ceļos ir šķīrušies un katrs izveidojis jaunu ģimeni, rūpes par bērna uzturēšanu ir viņu neatņemams pienākums.