Varētu šķist, ka bezē pagatavošana kūkai ir pavisam vienkārša. Un patiesībā, kādas problēmas var būt ar recepti, kurā ir tikai divas sastāvdaļas?
Sajauc olas ar cukuru un saputo! Bet tie, kas ir mēģinājuši to darīt, zina: velns slēpjas detaļās. Galu galā jebkas var kļūt par šķērsli ceļā uz perfektu bezē.
Dažreiz tās ir sastāvdaļu proporcijas vai temperatūra, un dažreiz, lai cik dīvaini tas nebūtu, pat nepareizs cukura veids. Īsāk sakot, ir pienācis laiks iemācīties pagatavot skaistu bezē ar kraukšķīgu garoziņu un mīkstu pildījumu.
Kā pagatavot bezē
Vikipēdijā teikts, ka bezē (franču valodā baiser — skūpsts) jeb meringe ir deserts, kas gatavots no olu baltumiem, kas saputoti ar cukuru un cepti. Ir trīs bezē veidi: franču, Šveices un itāļu. To sastāvs ir gandrīz identisks. Parasti tā ir 1 daļa olbaltumvielu un 2 daļas cukura. Taču pagatavošanas tehnoloģijā ir dažas īpatnības.
Tātad, franču bezē tiek uzskatīta par vienkāršāko, taču tā ātri nosēžas. Tāpēc tā jāsagatavo tieši pirms lietošanas. Šveices versija ir stabilāka, jo cukurs un olbaltumvielas tiek uzkarsētas ūdens vannā līdz 45–70 grādiem. Savukārt itāļu bezē labi saglabā savu formu, taču tai ir nepieciešams pagatavot sīrupu no ūdens un cukura.
Perfektas bezē noslēpumi
Olas
Šis ir viens no tiem gadījumiem, kad svaigāks nenozīmē labāks. Ideālas ir apmēram nedēļu vecas olas. Iemesls ir tāds, ka uzglabāšanas laikā no olām iztvaiko mitrums. Tāpēc to baltumi kļūst viskozāki un labāk saglabā gaisa burbuļus.
Pastāv arī uzskats, ka olas ar brūnām čaumalām putojas labāk. Taču, no otras puses, tieši bezē, kas gatavota no brūnām olām, bieži vien ir ar izteiktu olu smaržu. Pēc žāvēšanas nepatīkamā smaka var izzust vai pat pastiprināties. Tāpēc, lai nekaitētu, pašās putošanas beigās pievienojiet pilienu aromatizētāja.
Noslēgumā aplūkosim proporcijas tuvāk. Bieži vien receptēs olbaltumvielu daudzums tiek norādīts gramos, nevis olu skaitā. Pamatojoties uz to, ir vērts izdomāt, cik sver vienas olas olbaltumvielas. Kā zināms, vidēji viena ola sver aptuveni 60 gramus. Tajā pašā laikā olbaltumvielas veido 55–58% no svara. Tas nozīmē, ka viena olbaltumviela sver aptuveni 33 gramus.
Tagad ir skaidrs, ka 100 gramiem olbaltumvielu būs nepieciešamas trīs vidēja lieluma olas. Kāpēc jums tas jāzina? Lai bezē jūsu desertā nenosēstos un “neiztecētu”. Galu galā tieši cukurs nostiprina bezē pūkaino struktūru. Un tā daudzums vienmēr ir proporcionāls olbaltumvielu svaram.
Baltumu atdalīšana
Šeit svarīga ir precizitāte. Baltumi jāatdala lēnām, lai baltajā masā neiekļūtu pat ne piliens dzeltenuma. Pretējā gadījumā tā vienkārši nesaputosies.
Temperatūras
Mājsaimnieces joprojām lauž šķēpus ap jautājumu, vai olu baltumus pirms putošanas ir nepieciešams atdzesēt. No vienas puses, auksti olu baltumi puto ātrāk. Bet, no otras puses, tie arī ātri krīt. Ir zināms, ka no istabas temperatūras olu baltumiem gatavota bezē sanāk gaisīgāka un ilgāk saglabājas stabila.
Lai bezē nenogrimtu
Trauki
Bļodām un miksera uzgaļiem jābūt sausiem un bez taukiem. Pat tauku piliens neļaus saputot olu baltumus stingrās putās. Drošības labad noslaukiet traukus ar citronu sulu un pēc tam ar papīra dvieli.
Cukurs
Kā jau teicām, tieši cukurs nostiprina bezē struktūru. Tiek uzskatīts, ka tam vislabāk der smalki samalts cukurs vai pūdercukurs. Tas izskaidrojams ar to, ka cukuram baltumu putošanas laikā ir jāpaspēj pilnībā izšķīst. Rupjais cukurs izšķīdīs pārāk lēni. Tāpēc pastāv risks zaudēt gaisa burbuļus, pēc kuriem bezē nosēdīsies.
Citronskābe
Citronskābi parasti pievieno pašās putošanas beigās. Tas ir nepieciešams, lai stabilizētu olbaltumvielas un novērstu to formas zudumu. Bet, ja jūsu mikseris ir pietiekami jaudīgs, lai iegūtu stabilas putas, varat iztikt bez skābes.
Bezē gatavošana cepeškrāsnī
Sastāvdaļas
3 olu baltumi
180–200 g pūdercukura
šķipsniņa citronskābes (6-8 graudi)
Sagatavošana
Uzmanīgi atdaliet baltumus no dzeltenumiem. Saputojiet olu baltumus istabas temperatūrā ar mikseri nelielā ātrumā apmēram 30 sekundes.
Kad olu baltumi sāk putot, palieliniet ātrumu līdz vidējam un kuliet, līdz veidojas biezas putas.Pakāpeniski pievienojiet pūdercukuru.
Pēc tam vēl dažas minūtes kuļ lielā ātrumā. Ja nepieciešams, pievieno šķipsniņu citronskābes.
Lasi vēl: Austrumu horoskops nedēļai no 2025. gada 14. līdz 20. jūlijam iesaka negaidīt, bet rīkoties
Rezultātā jābūt biezām un viendabīgām putām. Gatavību var pārbaudīt šādi: paceliet trauku ar putām otrādi. Ja visu izdarījāt pareizi, olbaltumvielu masa paliks savā vietā.
Uzkarsē cepeškrāsni līdz 100 grādiem. Izklāj cepšanas pannu ar cepampapīru.
Ievietojiet bezē pamatni konditorejas maisiņā.
Izmantojot uzgali, uz papīra izveidojiet bezē.
Gatavošanas laiks būs atkarīgs no bezē kūku lieluma. Jo mazākas tās ir, jo ātrāk tās būs gatavas. Bet parasti pietiek ar vienu līdz pusotru stundu.
Un vēl viena lieta – neatveriet cepeškrāsni gatavošanas laikā. Temperatūras starpības dēļ bezē var saplaisāt. Gatavās kūkas atstājiet cepeškrāsnī, līdz tās pilnībā atdziest.