Tautas gudrības un pārbaudītas metodes var būt lielisks palīgs, lai atvieglotu skursteņu tīrīšanu un izvairītos no lieka laika un pūļu patēriņa.
Ikviens, kurš savā mājoklī izmanto krāsni vai kamīnu, labi zina, ka ar malkas sagādi vien nepietiek – regulāri jārūpējas arī par skursteņa tīrību. Šī uzraudzība ir būtiska, jo, ja dūmvads netiek pietiekami bieži tīrīts, tajā uzkrājas ne tikai sodrēji, bet arī kondensāts. Laika gaitā šie uzkrājumi var izraisīt metāla detaļu rūsēšanu, plaisu veidošanos un pat ķieģeļu bojāšanos, kas var radīt nopietnus bojājumus visai apkures sistēmai.
Kā noteikt, ka ir pienācis laiks skursteņa tīrīšanai?
Lai arī katrs mājokļa īpašnieks parasti zina, kā pareizi tīrīt ķieģeļu krāsns skursteni, svarīgi ir arī saprast, kad šo procedūru vajadzētu veikt. Vispārpieņemts ieteikums ir veikt skursteņa tīrīšanu vismaz reizi gadā, taču dažkārt nepieciešamība pēc tīrīšanas rodas daudz agrāk. Papildus noteiktam laikposmam ir vairākas pazīmes, kas liecina, ka skurstenis ir aizsērējis un nepieciešama tā attīrīšana.
Visi šie apstākļi liecina, ka ir pienācis laiks veikt tīrīšanu. Jau tagad apkures ierīce nedarbojas pareizi un aizsērēs vēl vairāk, kļūstot par apšaubāmu apkures avotu un bīstamu “kaimiņu”.
Uguns deg vāji, un dūmi slikti aizplūst skurstenī.
Atverot krāsns durvis, telpā izplatās dūmu mākonis.
Sodrēju nosēdumi uz kamīna, krāsns vai plīts siltummaiņa iekšējām sienām.
Dedzinot malku, dzirdama plaisāšana vai čaukstēšana.
Kā iztīrīt skursteni no sodrējiem, izmantojot tautas metodes
Lauku māju un ciematu iedzīvotāji jau izsenis ir izmantojuši dažādas metodes skursteņa tīrīšanai. Dažas no tām ir efektīvas un drošas, bet citas var nodarīt vairāk ļaunuma nekā labuma. Apskatīsim tuvāk, kuras metodes ir ieteicamas un no kurām labāk izvairīties.
Kartupeļu mizas – dabīgs līdzeklis skursteņa tīrīšanai
Ja zinātu, cik efektīvi ciete palīdz attīrīt skursteni, kartupeļu mizas vairs nešķistu kā atkritumi. Dedzinot tās krāsnī, cietes daļiņas paceļas augšup un palīdz atbrīvoties no kvēpiem, kas pēc tam paši atdalās no skursteņa sienām.
Ja skurstenis ir samērā tīrs, pietiks ar nelielu sauju mizu. Tomēr, ja tas nav ticis tīrīts ilgāku laiku, būs nepieciešams lielāks daudzums. Smagi piesārņotiem skursteņiem var nākties izmantot pat divus vai trīs spaiņus mizu. Ja arī tas nelīdz, nāksies ķerties pie efektīvākām un agresīvākām tīrīšanas metodēm.
Tomēr šis ir tikai iesākums… Ir vēl dažas efektīvas metodes, kuras būtu labi zināt!
Lasi raksta turpinājumu nākošajā lapā
Tevi noteikti interesēs
- Mana vectētiņa “metode”, kas darbojas vienmēr: iestādiet šo augu ap dobēm, un zemesvēži jūsu dārzam “ies ar līkumu”by Laura Blūma
- 2025. gada martā 4 zvaigžņu zīmes spēs pieņemt vispareizākos lēmumusby Sandra Kovaļenko
- Sarmīte jutās kā pagalma karaliene Pļavinieku centrā, tomēr skarbā dzīve viņu pārmācīja; Mēs katrs zinām vienu tādu Sarmīti…by Evita Sinkēviča