Sausie apses zari – dabīgs, bet piesardzīgi lietojams tīrīšanas veids
Ja kartupeļu mizas nav pieejamas un plīts skurstenis ir pārāk piesārņots, lai palīdzētu sāls, var izmantot citu tautas metodi – sausos apses zarus. Tautas meistari iesaka plītī iemest dažus apses zariņus, taču ir svarīgi, lai tie būtu rūpīgi izžāvēti – vismaz trīs gadus glabāti sausā un labi vēdinātā vietā.
Apse deg karsti un ilgstoši, radot intensīvu uguni un spēcīgus dūmus, kas var palīdzēt attīrīt sodrējus no skursteņa sieniņām. Tomēr jāņem vērā, ka šī metode ir piemērota tikai skursteņiem, kas nav pārāk aizsērējuši. Ja skurstenī ir uzkrājušies gadiem ilgi sodrēji, pastāv risks, ka tie var aizdegties, izraisot skursteņa vai pat visa mājokļa aizdegšanos. Tādēļ šo metodi jāizmanto piesardzīgi un tikai tad, ja skurstenis tiek regulāri uzturēts tīrs.
Kāpēc plastmasas pudeles nav piemērotas skursteņa tīrīšanai?
Lai gan daži cilvēki iesaka izmantot plastmasas pudeles skursteņa tīrīšanai, šī metode ir ne tikai neefektīva, bet arī bīstama. Dedzinot plastmasu, izdalās toksiskas vielas, kas kaitē gan veselībai, gan apkārtējai videi.
Turklāt plastmasa deg ļoti ātri, radot strauju temperatūras paaugstināšanos skurstenī. Ja skurstenī ir uzkrājušies sodrēji, tie var pēkšņi aizdegties, izraisot nekontrolējamu ugunsgrēku. Tāpēc plastmasas pudeļu dedzināšana skurstenī nav droša un to kategoriski nevajadzētu izmantot kā tīrīšanas metodi.
Plastmasas dedzināšana – neefektīva un kaitīga metode
Ir svarīgi saprast, ka plastmasas dedzināšana ne tikai rada toksiskas vielas, bet arī neveicina skursteņa attīrīšanu. Degšanas procesā veidojas kvēpi, kas vēl vairāk piesārņo skursteni, nevis attīra to.
Daži cilvēki kļūdaini uzskata, ka plastmasas degšanas radītie kvēpi palīdzēs atbrīvoties no esošajiem sodrējiem. Tomēr patiesībā šis process ir līdzīgs mēģinājumam nomazgāt netīras rokas ar vēl vairāk netīrumiem. Tā vietā, lai uzlabotu skursteņa stāvokli, plastmasas dedzināšana to tikai vēl vairāk piesārņo un palielina aizdegšanās risku.