Liktenīgu kļūdu saraksts, kas iznīcina jūsu ražu jau februārī

Dārzkopji tiek brīdināti par stādu bojāejas risku jau februārī, ja viņi tagad nepārbauda savus stādījumus. Apskatīsim tikai dažus no visbiežāk sastopamajiem pārkāpumiem.

Laistīšana

Pārmērīgs ūdens daudzums izraisa sakņu puvi (Pythium un Fusarium sēnes). Optimālais augsnes mitrums ir 60-70 %. Izmantojiet mitruma sensorus vai pārbaudiet augsni ar pirkstu: ja augšējais augsnes slānis ir 1 cm sauss, ir laiks laistīt.

Tautas metode “Laistīšana ar pienu (1:10)” it kā pasargā no slimībām, taču piena plēve bloķē skābekļa piekļuvi saknēm. Eksperiments, ko veica profesionāli agronomi parādīja – ar pienu laistīti stādi atpaliek augšanā par 20 %.

Temperatūra

Saknes pārstāj attīstīties, ja temperatūra ir zemāka par +15 °C. Ideāls risinājums – termo paklāji ar apsildes regulēšanu. Tautas metode “Karstie ķieģeļi zem kastēm” ir bīstami – sakņu zonas pārkaršana līdz +35°C iznīcina augsnē esošos mikroorganismus un bojā saknes.

Piķēšana

Klasiskā piķēšana ietver centrālās saknes saīsināšanu par 1/3, lai stimulētu sānu sakņu augšanu. Tā ir piemērota tomātiem un kāpostiem. Bez jāatceras, ka bez pikēšanas audzē paprikas un baklažānu stādus, kuru saknes ir viegli ievainojamas.

Rūdīšana

Temperatūras pazemināšana no +22 °C līdz +10 °C jāveic pakāpeniski – jāsāk ar 1 stundu uz balkona, palielinot laiku katru dienu. Tautas metode “Iznešana pie sala uz 5 minūtēm” izraisa šoku – lapas kļūst baltas, augšana palēninās. 90 % gadījumu pēc šāda stresa augi iet bojā.

Pārmēslošana ar slāpekļa mēslojumu

Pārmērīgs mēslojums veido lapotni, bet neveido olnīcas. Piemēram, tomāti ar pārmērīgu slāpekļa daudzumu dod līdz 50 lapām, bet tikai 2-3 olnīcas. Tā vietā izmantojiet kompleksos mēslošanas līdzekļus ar fosforu un kāliju.

Blīvs stādījums

Gaismas trūkums izraisa stublāju izvilkšanu. Ja attālums starp augiem ir mazāks par 5 cm, sēnīšu slimību risks palielinās par 40 %. Starp tomātiem vispār attālumam jābūt vismaz 7 cm.

 

Leave a Comment