Lietas, kas jāzina par sarkanajām vabolēm, kas uzglūn lilijām

Audzējot lilijas, daudzi pieredzējuši un arī iesācēji puķkopji saskaras ar sarkanajām vabolēm, kas apēd vispirms ziedu lapas, bet pēc tam arī pašus pumpurus.

Kāda veida kaitēklis tas ir?

Lilijām nereti uzbrūk vaboles – “ugunsdzēsēji”, kā tās dēvē cilvēki. Ja precīzāk definējam sarkanās vaboles, tad vienlīdz kaitīgas ir divas sugas, kas vizuāli ir ļoti līdzīgas. Viena ir liliju vabole, otra – sīpolu vabole. Abiem kaitēkļiem ir sarkans apvalks. Tikai liliju vabolēm galva, kājas, ūsas un vēders ir nokrāsoti melnā krāsā.

Kas jāzina par sarkanajām vabolēm

Vaboles pieder pie lapu vaboļu dzimtas. To apetīte ir milzīga. Tās apēd ne tikai lilijas, bet arī tauriņziežus, tabaku, nakteņu dzimtas augus, īpaši kartupeļus; dabā tās dzīvo uz lilijām. Nereti bojā stublāju rozes. Vaboles un lielākā mērā to kāpuri apēd lapas, pumpurus, ziedus.

To kaitīgumu var salīdzināt pat ar Kolorādo kartupeļu vaboli. Starp kukaiņiem praktiski nav ienaidnieku, kas ierobežotu to populāciju.

Lasi vēl: Kā tīrīt logus ar dabīgiem produktiem, lai tie vienkārši mirdzētu

Tuvojoties briesmām, tās veikli nokrīt uz zemes un izdod čivinošu skaņu, lai nobiedētu ienaidnieku.

Vienas sezonas laikā vaboles un to kāpuri var iznīcināt veselu liliju stādījumu. Sliktākajā gadījumā sīpoli nepārziemo un iet bojā.

Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!

Leave a Comment