Lielisks un maz zināms speķa pagatavošanas veids: sīpola mizās ar ķiploku – ēdienam tiek piešķirta lieliska nots un nokrāsa

Lai pagatavotu šo speķi, ieteicams izvēlēties gabalu ar gaļas šķiedrām — vislabākā garša parasti ir krūtiņas daļai. Speķis, kas vārīts sīpolu mizās un pēcāk pievienotiem ķiplokiem, ir ļoti gards.

Sīpolu mizas piešķir speķim skaistu, zeltainu krāsu un kūpinājumam līdzīgu izskatu. Kad sālijumam pievieno sīpolus,  tie ienes asuma un salduma notis, kas lieliski kontrastē ar speķa treknumu. Tāpēc kopā tie rada sabalanētu garšu buķeti.

Lasi arī: Tā gatavoja mūsu vecmāmiņas – ļoti sulīgu kotlešu noslēpums ir pievienot maltajai gaļai kādu interesantu sastāvdaļu

Lai gan šķiet vienkāršas, sīpolu miziņas satur tanīnus un ēteriskās eļļas, kas ēdienam piešķir zemes un nedaudz dūmakainu noti. Tās var arī nedaudz nokrāsot speķi zeltainākā tonī — vizuāli pievilcīgāk. Pamēģiniet!

Sastāvdaļas (uz 1 litru ūdens):

½ glāze sāls, viena sauja ar sīpolu mizām (papildus aromātam var pievienot 1 veselu sīpolu), pāris ķiploka daiviņas pēc garšas.

Pagatavošanas veids:

Katliņā uzvāra sālījumu ar sīpolu mizām un veselo sīpolu. Ieliek speķi katliņā tā, lai sālījums to pilnībā apsegtu. Vāra 10 minūtes. Noņemt no uguns un atstāj speķi sālījumā vēl uz diennakti. Pēc tam speķi var izņemt, nosusināt un apsmērēt ar sasmalcinātu ķiploku. Pēc garšas speķi var apvārtīt garšvielu maisījumā pēc izvēles.

Atstājiet speķi ledusskapī uz vienu diennakti, lai tas uzsūktu garšvielas. Pēc tam pārvietojiet speķi uz saldētavu. Pēc sasaldēšanas speķis ir gatavs lietošanai. Tādā veidā var novārīt un pagatavot jau sālītu speķi.

Sālīšana ne tikai pagarina speķa glabāšanas laiku, bet arī koncentrē garšu. Kad speķis nostāv sālijumā ar sīpoliem, visas garšas „apprecas” — rodas dziļš, sildošs un pat autentisks latviskais raksturs. Šis ēdiens nav tikai garša – tas bieži saistās ar bērnības atmiņām, lauku virtuvi un ģimenes galdā liktām maltītēm.