Kāds ir pats labākais mēslojums tavam dārzam, ņemot vērā visas vajadzības


Foto – ekrānuzņēmums

Dārza mēslošana ar kūtsmēsliem. Kā sagatavot un lietot šķidro kūtsmēslu mēslojumu

Dārza mēslošanas ar kūtsmēsliem priekšrocības. Kūtsmēsli ir kompleksa veida organiskais mēslojums, kas būtiski uzlabo augsnes kvalitāti. To lietošana bagātina augsni ar humusu, kas uzlabo augsnes struktūru. Tas veicina augsnes spēju saglabāt mitrumu, kas ir īpaši nozīmīgi sausajos vasaras mēnešos. Turklāt humuss uzlabo smago mālaino augšņu caurlaidību un vienlaikus sasaista vieglās smilšainās augsnes, veidojot labvēlīgu vidi sakņu attīstībai.

Kūtsmēsli satur dažādus makroelementus – slāpekli, fosforu un kāliju –, kā arī mikroelementus, kas nepieciešami augu veselīgai augšanai. Šīs barības vielas izdalās pakāpeniski, tādējādi samazinot risku par pārmērīgu mēslošanu un barības vielu izskalošanos, kas bieži novērojama, lietojot sintētiskos mēslojumus.


Foto: Pixabay
Regulāra kūtsmēslu izmantošana aktivizē augsnē esošo mikroorganismu darbību, kas noārda organiskās vielas un padara barības vielas pieejamas augiem. Veselīga, mikroorganismiem bagāta augsne ir daudz izturīgāka pret kaitēkļiem un citām problēmām.

Kūtsmēslu veidi dārza mēslošanai

Kūtsmēsli atšķiras gan pēc sastāva, gan īpašībām, un tas nosaka to piemērotību dažādiem augiem un augsnes tipiem. Pareizā mēslojuma veida izvēle ir atkarīga no jūsu augu prasībām un augsnes īpašībām. Liellopu kūtsmēsli ir vispopulārākie dārzkopju vidū. Tie satur sabalansētu barības vielu sastāvu ar mērenu slāpekļa līmeni. Šie kūtsmēsli ir universāli un piemēroti lielākajai daļai dārza kultūru, īpaši tādiem barības vielu prasīgiem dārzeņiem kā tomāti, gurķi un kabači.

Zirgu kūtsmēsli izceļas ar augstāku temperatūru sadalīšanās laikā, kas padara tos piemērotus termofīlajiem augiem un izmantošanai siltumnīcās vai plastmasas tuneļos agrā pavasarī. Tie satur vairāk slāpekļa nekā liellopu kūtsmēsli, tāpēc ir labi piemēroti augiem ar augstu barības vielu patēriņu.


Foto – ekrānuzņēmums

Mājputnu mēsli ir ļoti bagāti ar slāpekli un fosforu. Tie satur lielu daudzumu barības vielu, taču jālieto piesardzīgi, jo pastāv pārmēslošanas risks. Vislabāk tos izmantot kompostētā veidā vai atšķaidītus, īpaši piemēroti tie ir augiem ar augstu barības vielu pieprasījumu, piemēram, kāpostiem un ķirbjiem.

Aitu un kazu mēsli satur daudz kālija un slāpekļa. Tie tiek augstu vērtēti to koncentrētās formas un ilgstošās iedarbības dēļ. Īpaši ieteicami šie kūtsmēsli ir ogu krūmiem, augļu kokiem un dekoratīvajiem augiem, kuriem nepieciešama augsne ar augstāku pH līmeni.

Trušu mēsli ir sabalansēts un saudzīgs mēslojums, ko iespējams lietot tieši, bez ilgstošas kompostēšanas. Tie ir īpaši piemēroti lapu dārzeņu, garšaugu un jauno, pret pārmēslošanu jutīgo augu audzēšanai.

Kā pagatavot šķidro kūtsmēslu mēslojumu

Šķidrie kūtsmēsli jeb virca ir ātras iedarbības organiskā mēslojuma forma. Tos pagatavot ir vienkārši, un tas ļauj maksimāli izmantot kūtsmēslos esošās vērtīgās barības vielas. Vispirms izvēlieties piemērotu trauku – ideāli piemērota būs plastmasas muca ar 100–200 litru tilpumu. Pārliecinieties, ka traukam ir cieši noslēdzams vāks, lai ierobežotu smakas izplatīšanos. Piepildiet mucu aptuveni līdz vienai trešdaļai ar svaigiem kūtsmēsliem. Labākam rezultātam izmantojiet zirgu vai liellopu mēslus, jo tie ir viegli pieejami un barības vielām bagāti.

Pēc tam pievienojiet ūdeni, atstājot dažus centimetrus brīvas vietas mucas augšdaļā. Ideālā gadījumā lietojiet lietus ūdeni, jo tajā nav hlora, kas var kaitēt mikroorganismiem. Rūpīgi samaisiet maisījumu ar koku vai maisītāju, lai sāktos fermentācijas process.

Lasi vēl: Viena svarīga nianse kuru jāievēro pārpiķējot tomātus

Foto – Pixabay

Aizveriet mucu ar vāku, atstājot nelielu ventilācijas atveri, lai fermentācijas laikā izdalītās gāzes varētu izplūst, bet smakas – mazināties. Novietojiet trauku ēnainā vietā dārzā, pasargājot to no tiešiem saules stariem, kas varētu paātrināt sadalīšanos un palielināt smakas intensitāti.

Fermentācija siltā laikā ilgst apmēram 2–3 nedēļas, bet vēsākos laikapstākļos – ilgāk. Šajā laikā maisiet mucas saturu regulāri, lai nodrošinātu vienmērīgu kūtsmēslu sadalīšanos. Gatavais šķīdums būs tumši brūnā krāsā, viendabīgas konsistences un bez cietiem gabaliem.

Šķidro kūtsmēslu mēslojuma lietošana

Pirms lietošanas šķidro kūtsmēslu mēslojums ir jāatšķaida ar ūdeni proporcijā 1:10 pieaugušiem augiem un 1:20 jauniem augiem vai stādiem. Pārāk koncentrēts šķīdums var kaitēt jutīgajām saknēm, tāpēc atšķaidīšana ir obligāta.

Vispiemērotākais laiks šī mēslojuma lietošanai ir agri no rīta vai vēlu pēcpusdienā, kad saule nav pārāk intensīva. Uzklājiet šķīdumu tieši uz augsnes ap augiem, izvairoties no saskares ar lapām un ziediem, jo tas var izraisīt apdegumus.


Foto – Pixabay

Šķidro kūtsmēslu mēslojumu ieteicams lietot ik pēc 2–3 nedēļām intensīvas augšanas periodā, sākot no agra pavasara līdz vasaras vidum. Rudenī mēslojuma daudzumu pakāpeniski samaziniet, lai sagatavotu augus miera periodam. Augļaugiem, piemēram, tomātiem vai gurķiem, mēslojumu vislabāk lietot no brīža, kad parādās pirmie ziedi, līdz augļu pilnīgai attīstībai.

Lietojot kūtsmēslus, īpaši šķidrā veidā, jāievēro vairāki svarīgi aspekti. Lapu dārzeņiem, piemēram, salātiem vai spinātiem, mēslošanu vēlams pārtraukt vismaz 3–4 nedēļas pirms ražas novākšanas, lai izvairītos no iespējama bakteriāla piesārņojuma. Tāpat jāatceras, ka pārmērīgs slāpekļa daudzums var veicināt pārmērīgu lapu augšanu uz ziedu un augļu attīstības rēķina, tāpēc mēslojumu vienmēr lietojiet ar mēru.