Kā pieradināt bērnu pie uzkopšanas

Kad ir īstais laiks iesaistīt bērnu mājas darbos, un kā to vislabāk izdarīt? Noskaidrosim šajā rakstā!

Mācīt bērnus tīrīt: vienkārši padomi, kas nākotnē sniegs lieliskus rezultātus.

Noteikums Nr. 1

Nedomājiet, ka jūsu dēls vai meita ar gatavību un bez atgādinājumiem labprāt veiks mājas uzkopšanas darbus un ievēros noteikto kārtību, ja jūs paši to neatbalstīsiet. Jebkuras audzināšanas atslēga ir jūsu pašu pozitīvais piemērs.

Kad mamma ēd picu pie datora un atstāj tur šķīvi ar drupatām, aizmirstot par to; kad tētis no rīta uzvelk nenotīrītas kurpes, bērnam tas kļūst par kārtības paraugu. Un nav vērts no viņa prasīt ko citu.

Noteikums Nr. 2

Ir svarīgi jau agrīnā bērnībā iemācīt bērniem ievērot kārtību, lai viņiem neveidotos ieradums mētāties ar lietām. Pretējā gadījumā mīlestību pret nekārtību būs ārkārtīgi grūti izskaust. Šajā jautājumā nav tādas lietas kā “agri”: tīrības un kārtības uzturēšanas noteikumi bērniem tiek ielikti agri: tas notiek, kad bērns sāk staigāt, skaidri runāt un apzinās sevi kā atsevišķu personu.

Katrā vecuma posmā ir specifiskas pieradināšanas pie kārtības un tīrīšanas īpatnības.

2-3 gadu vecums

Šajā periodā ir jābūt pacietīgam. Bērni vēl nevar saglabāt atmiņā uzvedības noteikumus, koncentrēt uzmanību. Tāpēc jums nāksies laiku pa laikam atgādināt, ka ir nepieciešams, piemēram, savākt rotaļlietas grozā (kastē).

Svarīgi! Līdz 4 gadu vecumam bērni fizisko un psiholoģisko nianšu dēļ nespēj patstāvīgi un bez atgādinājumiem sakārtot lietas un novietot tās savās vietās.

Bērniem patīk būt haosā, viņiem ir raksturīgs šāds telpas organizēšanas veids. Taču iemācīt mīlestību pret tīrību un kārtību vajadzētu sākt jau no pirmajiem gadiem.

Pārvērsiet tīrīšanu par aizraujošu spēli. Kopīga aktivitāte saliedē, sniedz pozitīvas emocijas. Lai tā ir jautra spēle, kuras rezultāts ir sakopta istaba.

Ja pamanāt, ka jūsu dēls vai meita izrāda iniciatīvu un sāk veikt kādu mājas darbu – neapstādiniet, nekritizējiet, bet, gluži pretēji, stimulējiet un iedrošiniet viņu.

Piešķiriet bērnam personalizētus instrumentus (lupatiņu putekļu slaucīšanai, slotu). Vecumā, kad “es to varu izdarīt pats!”, tas ir ļoti svarīgi. Tīrīšana kopā jāveic sistemātiski, nevis “pēc garastāvokļa”.

Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!

Pievienot komentāru